Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Wiotkość krtani u niemowlaka – co oznacza, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Wiotkość krtani u niemowlaka – co oznacza, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Wiotkość krtani u niemowlaka – co oznacza, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
pixabay.com

Wiotkość krtani u niemowlaka – co to jest?

Wiotkość krtani u noworodków jest uznawana za wrodzoną wadę rozwojową krtani, czyli narządu górnego układu oddechowego, znajdującego się pomiędzy gardłem a tchawicą. Wiotkość krtani bywa nazywana także laryngomalacja, jest to zaburzenie prawidłowego funkcjonowania krtani, polegające na niedostatecznej sztywności struktur krtani. Znacznie częściej występuje u chłopców niż dziewczynek i zwykle ustępuje w ciągu dwóch pierwszych lat dziecka. Choć jej pojawienie się wzbudza niepokój u rodziców, to zazwyczaj ma łagodny przebieg.

Wiotkość krtani u niemowlaka – jak się objawia?

Do najbardziej charakterystycznych objawów świadczących o wiotkości krtani zalicza się tzw. stridor, czyli świszczący dźwięk towarzyszący dziecku podczas nabieraniu powietrza. Najczęściej pojawia się podczas leżenia, gdy dziecko przeżywa silny stres i emocje, podczas wysiłku fizycznego oraz w sytuacjach, gdy zanosi się płaczem. Zdarza się także, że wiotkość krtani nasila się w związku z pojawieniem się infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W niektórych przypadkach dolegliwość ta objawia się również w postaci duszności, pojawieniem się sinicy oraz chrypki. Może się zdarzyć, że objawem wiotkości krtani będzie bezdech nocny, zapadanie się klatki piersiowej i szyi, a nawet w niektórych przypadkach pojawi się niewydolność oddechowa. Wiotkość krtani u niemowlęcia może przyczyniać się do problemów z karmieniem ze względu na trudności z przyjmowaniem pokarmu. Objawy wiotkości krtani powinny się ujawnić już po upływie kilku tygodni od przyjścia na świat dziecka. Nie jest to jednak normą, więc trzeba wziąć pod uwagę również możliwość, że pierwsze sygnały świadczące o wiotkości krtani zaczną pojawiać się po kilku miesiącach po narodzinach malucha, a dokładniej od 3. do 5. miesiąca życia. Pojawienie się objawów świadczących o laryngomalacji nie oznacza, że zaburzenie to pojawiło się dopiero wtedy. Zdaniem specjalistów istnieje możliwość, że wiotkość krtani pojawia się już w chwili, gdy dziecko przychodzi na świat, ale początkowo może nie dawać żadnych objawów.

Wiotkość krtani u niemowlaka – jakie są przyczyny?

Trudno jednoznacznie określić co jest przyczyną pojawienia się wiotkości krtani u niemowlaka. Jednym z możliwych powodów, przyczyniających się do powstania tej choroby, jest niedojrzałość układu nerwowego i zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej, co może wpływać na zaburzenia oddychania. Inną przyczyną może być niedostateczne wykształcenie elementów chrzęstnych krtani, a dokładniej chrząstek, które tworzą szkielet krtani. Chrząstki te można podzielić na parzyste i nieparzyste. Do parzystych zalicza się chrząstka nalewkowa, chrząstka klinowata i chrząstka różowata. Nieparzyste składają się z chrząstki pierścieniowatej, chrząstki nagłośnia i chrząstki tarczowatej. W sytuacji gdy elementy chrzęstne krtani są zbyt miękkie istnieje możliwość, że będą się zapadały, co wpływa na zaburzony przepływ powietrza przez krtań. Należy także brać pod uwagę, że przyczyną wiotkości krtani u niemowlaka mogą być uwarunkowania genetyczne.

Wiotkość krtani u niemowlaka – czy i jak się ją leczy?

Najczęściej wiotkość krtani nie wymaga leczenia, ponieważ ustępuje samoistnie wraz z rozwojem malucha. W większości przypadków zaburzenie to mija jeszcze przed ukończeniem drugiego roku życia. Nie oznacza to jednak, że w razie zaobserwowania u swojego dziecka niepokojących objawów, nie należy szukać pomocy u specjalisty. To lekarz laryngolog na podstawie badania może wskazać właściwą diagnozę i stwierdzić, czy konieczne jest dalsze leczenie. Wskazaniem do leczenia jest nieustępowanie wiotkości krtani. W takim przypadku wykonuje się supraglottoplastykę, czyli zabieg chirurgiczny polegający na podcięciu więzadeł nalewkowo-nagłośniowych, który pozbywa się nadmiaru tkanki śluzowej. W przypadku powikłań skutkujących niewydolnością oddechową może zajść konieczność wykonania tracheotomii. Dzieje się tak jednak rzadko, na szczęście w zdecydowanej większości rokowania przy wiotkości krtani są dobre.

Tagi: Dziecko