Wirusowe zapalenie gardła u dzieci
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci - przyczyny
Przyczyną są naturalnie wirusy. Oczywiście każdy może paść ich ofiarą, jednak takie zakażenia częściej dotykają dzieci. Dzieje się tak ze względu na to, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak u dorosłych. Przeziębienie wywołują różne rodzaje wirusów, takie jak addenowirusy, rynowirusy czy enterowirusy, choć jego przyczyną bywa także ten sam wirus, który wywołuje grypę lub opryszczkę. Mogą je wywoływać również bakterie, jednak dzieje się to rzadziej (w około 15% przypadków), a objawy są wtedy o wiele bardziej intensywne, więc nie jest tak trudno odróżnić te dwie przyczyny.
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci powodowane jest przez wirusy, które przedostały się do jamy gardłowo-nosowej. Najczęstszym okresem, w którym się pojawia, to zima oraz jesień, jednak nie jest to regułą, ponieważ może to mieć miejsce nawet latem, gdy akurat system immunologiczny naszej pociechy jest osłabiony.
Zarazić można się drogą kropelkową, na co szczególnie narażone są właśnie dzieci, mające skłonność do wkładania do buzi palców, którymi wcześniej mogły dotykać kogoś, kto również jest zarażony, albo którymi dotykało rzeczy mające wcześniej kontakt z nosicielem wirusa.
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci - objawy
Najbardziej powszechne objawy to ból gardła, katar, kaszel, a także bóle głowy i mięśni. Do tego wirusowe zapalenie gardła u dzieci może sprawiać, że nasza pociecha ma podwyższoną temperaturę, jest wyraźnie osłabiona, ma nudności i problemy z przełykaniem, a także traci apetyt. Gardło jest zaczerwienione a węzły chłonne mogą zwiększyć objętość.
Maluchy często wtedy okazują złość i rozdrażnienie, są bardziej skłonne do płaczu i często wkładają paluszki do ust, co spowodowane jest nieprzyjemnym wrażeniem w gardle. Infekcja wirusowa ma łagodniejszy przebieg, niż infekcja bakteryjna, więc raczej nie pojawi się bardzo wysoka gorączka, choć zauważalny może być wzrost temperatury. Najłatwiej jednak rozróżnić bakteryjną przyczynę przeziębienia od wirusowej po tym, że w przypadku tej pierwszej objawy są o wiele bardziej nasilone. Gorączka jest wyższa, dziecko nie może przełykać, a symptomy pojawiają się nagle.
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci - leczenie
Najczęściej wirusowe zapalenie gardła u dzieci przechodzi samo, trzeba tylko poczekać około tygodnia. Leczenie w tym przypadku polega na radzeniu sobie z objawami, a nie na pozbywaniu się wirusa. Dla dzieci leki takie mają postać tabletek do ssania, które nie tylko łagodzą ból, ale także przyśpieszają regenerację uszkodzonego przez drobnoustroje nabłonka.
Stosowane są też środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak na przykład ibuprofen albo paracetamol. Do tego zawsze dobrze jest mieć pod ręką źródło witaminy C, lub kupić spray do gardła o miejscowym działaniu.
W przeciwieństwie do infekcji spowodowanych bakteriami, wirusowe zapalenie gardła u dzieci nie jest leczone antybiotykiem. Takie działanie zamiast pomóc, mogłoby zaszkodzić, ponieważ antybiotyk często pozbywa się flory bakteryjnej układu trawiennego, co może prowadzić do zapalenia jelita.