portalparentingowy.pl
Wkładki laktacyjne – jakie wybrać i kiedy stosować?

pixabay.com

Wkładki laktacyjne – jakie wybrać i kiedy stosować?

13 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Wkładki laktacyjne to prawdziwy niezbędnik każdej młodej mamy, która karmi piersią. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy zwykle jest najwięcej pokarmu, trudno się bez nich obejść. Nie dość, że zapobiegają wyciekaniu mleka z piersi,

Wkładki laktacyjne – co to jest?

Wkładki laktacyjne to podstawowy produkt każdej karmiącej mamy. Stosuje się je, aby zapobiegać plamom na ubraniu, gdy z piersi zacznie sączyć się mleko. Zwłaszcza na początku macierzyństwa wiele kobiet ma nadmiar pokarmu, przez co często zdarza się, że już gdy pomyślimy o dziecku, z piersi wypłynie pokarm. Dlatego też już przed porodem warto zakupić wkładki laktacyjne, które pełnią ochronę dla wrażliwych piersi, zapobiegają otarciom i powstawaniu plam po niekontrolowanym wypływaniu mleka. Wkładki laktacyjne różnią się od siebie przede wszystkim materiałem z którego zostały wykonane, a także tym czy są jedno czy wielorazowego użytku.

Wkładki laktacyjne jednorazowe

Zdecydowanie najpopularniejsze są wkładki jednorazowe, które jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do jednorazowego użytku. Ich niekwestionowaną zaletą jest duża dostępność, która wynika z faktu, że tego rodzaju wkładki laktacyjne są zdecydowanie najbardziej popularne. Dużym plusem wkładek jednorazowych jest również prosty sposób użycia. Wystarczy przykleić je do biustonosza i gdy zajdzie taka potrzeba, wymienić je na następne. Na rynku dostępne są wkładki o różnym kształcie i grubości. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który produkt sprawdzi się najlepiej, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przetestawanie różnych wkładek, aby przekonać się, która najbardziej nam pasuje. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na materiał z jakiego powstała wkładka. Wbrew pozorom te najgrubsze nie zawsze są najbardziej chłonne, dlatego grubość wkładki nie powinna być głównym kryterium wyboru. Dowodem tego jest fakt, że do najbardziej chłonnych wkładek zalicza się te, które w składzie zawierają plastik, który ma negatywny wpływ na piersi. Nie dość, że nie przepuszcza powietrza to jeszcze może prowadzić do powstawania infekcji. Trzeba także wziąć pod uwagę koszt stosowania wkładek jednorazowych. Ze względu na częstotliwość ich używania, korzystanie z wkładek przeznaczonych do jednorazowego użycia jest dość drogie.

Wkładki laktacyjne wielorazowe

Do wyboru mamy także wkładki laktacyjne wielorazowe, które jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do wielorazowego użytku.  Wkładki wielorazowe są mniej chłonne od jednorazowych, a dodatkowo są grubsze. Trzeba również pamiętać, aby mieć przynajmniej kilka par, tak by móc w każdej chwili, gdy wkładka przesiąknie wymienić je na następne. Ich zdecydowaną zaletą jest możliwość wykorzystania wiele razy tej samej wkładki, dzięki czemu są one nie tylko bardziej ekologiczne ale także oszczędne. Niestety, nie wszystkie matki karmiące piersią mogą z nich korzystać. Wkładki wielorazowe mogą podrażniać brodawki, a także ze względu na mniejszą chłonność są zalecane kobietom, które mają ustabilizowaną laktację. Wkładki wielokrotnego użytku nie sprawdzą się u mam, które dopiero co urodziły dziecko i mają zbyt dużo pokarmu, ponieważ ze względu na małą chłonność nie ochronią przed przeciekaniem pokarmu.

Wkładki laktacyjne silikonowe

Coraz większą popularnością cieszą się wkładki silikonowe, które są znacznie bardziej praktyczne i wygodne od tradycyjnych wkładek. W przeciwieństwie do wkładek jednorazowych, które wchłaniają mleko, wkładki silikonowe zbierają pokarm, który można następnie przelać do butelki, przez co zapobiegają marnowaniu się mleka. Co więcej, wkładki silikonowe można wykorzystywać wielokrotnie, pod warunkiem, że zadbamy o ich odpowiednią higienę.

Wkładki laktacyjne hydrożelowe

Na rynku dostępne są także wkładki laktacyjne hydrożelowe, które mogą pełnić także funkcje kompresu dla obolałych piersi. Schłodzone wcześniej wkładki świetnie łagodzą ból i przynoszą ulgę, stąd coraz większe zainteresowanie tym produktem wśród mam karmiących piersią.

Wkładki laktacyjne – kiedy stosować?

Wkładki laktacyjne mogą się przydać każdej mamie, dlatego warto pomyśleć ich zakupie jeszcze przed narodzeniem dziecka, tak by znalazły się w rzeczach, które zabierzemy na porodówkę. Stosowane są w sytuacji, gdy dochodzi do wycieku mleka w związku z jego nadprodukcją. Najczęściej ma to miejsce na początku karmienia, gdy organizm kobiety produkuje więcej pokarmu, niż potrzeba maluchowi. Z tego względu najwięcej kobiet korzysta z wkładek laktacyjnych w pierwszych tygodniach po porodzie, choć może się zdarzyć, że będą one potrzebne także później.  Co więcej wyciek mleka może mieć miejsce także w ostatnich dniach przed porodem, dlatego warto zakupić je wcześniej. Ich stosowanie jest także konieczne w sytuacji, gdy nie ma możliwości karmienia dziecka przez około 3 godziny, przez co następuje samoczynny  wyciek mleka. Może się zdarzyć, że dojdzie do tego także podczas spania oraz w trakcie współżycia.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Maseczki dla niemowląt

Niemowlę

Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Czytaj więcej >
Dieta: kobiety karmiącej piersią

Niemowlę

Dieta mamy karmiącej piersią - co jeść, a czego absolutnie unikać?

Czytaj więcej >
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

Niemowlę

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Czytaj więcej >
dziecko z butelką

Niemowlę

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

Czytaj więcej >
Niemowlę: metody na uspokojenie

Niemowlę

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

Czytaj więcej >
Kolor: oczu dziecka, przewidywanie

Niemowlę

Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

Czytaj więcej >