portalparentingowy.pl
Wniosek o paszport dla dziecka

pixabay.com

Wniosek o paszport dla dziecka

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Planowanie wakacji z dziećmi, zwłaszcza tych pierwszych zagranicznych to wielkie przeżycie dla całej rodziny. W tej ekscytacji nie wolno jednak zapomnieć o sprawach absolutnie przyziemnych takich jak biurokracja. Nie wszędzie bowiem, można wjechać bez dok

Operacja wyrobienia paszportu dla dziecka może wydawać się skomplikowana, a różne źródła mogą podawać sprzeczne informacje. Dlatego w tej konkretnej sprawie najlepiej skorzystać z źródeł organu odpowiedzialnego za powstanie całej tej machiny biurokracyjnej, co prowadzi nas do następującego zdania – tekst powstał na bazie artykułów odnośnie paszportu znajdujących się na stronach gov.pl.

Co warto zaznaczyć, istnieją delikatne różnice w kwestii papierologii stosowanej w paszportowej biurokracji. Inaczej wygląda procedura dla dziecka w wieku do 5 lat, przedziale 5-13 i 13-17. Inaczej wyrabia się również paszport, jeśli złożenie wniosku miałoby się odbyć poza granicami Polski. Ale po kolei.

Kto może złożyć wniosek?

Rodzice – oboje muszą być wówczas obecni

Opiekunowie prawni - oboje muszą być wówczas obecni

Dopuszcza się możliwość złożenia wniosku przez jednego rodzica lub opiekuna, gdy:

drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,ojciec dziecka jest nieznany,jeden z rodziców nie żyje.Dziecko nie musi być obecne podczas składania wniosku.

Co zabrać ze sobą, aby złożyć wniosek?

Lista wymaganych dokumentów i nie tylko zawiera:

wniosek o wydanie paszportu – dostaniesz go w punkcie paszportowym. Nie drukuj plików, które są dostępne w Internecie i nie podpisuj wniosku. Wniosek musi zostać podpisany przez oboje rodziców w obecności urzędnika. jedno kolorowe zdjęcie dziecka – musi być aktualne, Jeśli chcesz je zrobić samodzielnie – sprawdź, jak wykonać zdjęcie do paszportu,dowód opłaty za paszport,ważny paszport albo dowód osobisty dziecka – jeśli twoje dziecko ma taki dokument,ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny (dla posiadających)w przypadku dzieci starszych niż 5 lat dodatkowo - dokument, który potwierdza uprawnienie do skorzystania z ulgi lub zwolnienia z opłaty

Jeśli wniosek składany jest przez jednego z rodziców/opiekunów prawnych wówczas konieczne jest dodatkowe przygotowanie:

pisemną zgodę drugiego rodzica albo opiekuna prawnego – musi zostać potwierdzona przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego.

JEDEN z poniższych dokumentów: orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd zgadza się na wydanie paszportu dla dziecka,jeśli ojciec jest nieznany – zupełny odpis aktu urodzenia dziecka,akt zgonu drugiego rodzica.

Dodatkowo urzędnik może poprosić cię też o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpis polskiego aktu urodzenia dziecka lub poświadczenie obywatelstwa polskiego), jeśli:

  • będzie miał wątpliwości, jaka jest tożsamość lub obywatelstwo dziecka,

  • w dokumentach, które przedstawisz, będą sprzeczne ze sobą dane.

Co dalej?

Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty. Zapłać za paszport. Złóż dokumenty w punkcie paszportowymOdbierz paszport dla dzieckaCo, gdzie i za ile (i na ile)

Dokumenty należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce, adresy tych punktów można znaleźć na stronach Internetowych urzędów wojewódzkich.

Koszt wyrobienia paszportu dla dziecka jest uzależniony od jego wieku i tak dla dzieci w wieku:

  • 0-5 jest to 30 zł (lub 15, jeśli rodzic posiada ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)

  • 5-13 jest to 60 zł (30zł, jeśli rodzic załączy dokument uprawniający do ulgi, 15zł, jeśli rodzic posiada ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)

  • 13-17 jest to 140 zł (70zł, jeśli rodzic załączy dokument uprawniający do ulgi, 35zł, jeśli rodzic posiada ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)

Istnieją również 2 przesłanki do darmowego otrzymania paszportu, nie zapłacisz za paszport dla dziecka, jeśli:

dziecko przebywa w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z jego długotrwałym leczeniem albo operacją,paszport dziecka ma wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora.Taniej można natomiast uzyskać paszport w określonych przypadkach takich jak:

zmienił się wygląd twojego dziecka, czyli teraz wygląda ono zupełnie inaczej niż na zdjęciu w paszporcie,zmieniły się dane dziecka, na przykład nazwisko,w paszporcie dziecka nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy.Paszport ważny jest przez okres 5lat od dnia wystawienia.

Kiedy odbiór i kto może to zrobić?

Na odbiór paszportu w przypadku złożenia wniosku w Polsce trzeba czekać do 30 dni, przy czym rodzice powinni zostać poinformowani o dokładnej dacie odbioru. Ewentualnie, postęp można śledzić za pomocą numeru sprawy telefonicznie lub przez Internet. Do odebrania wyrobionego dla dziecka paszportu upoważnieni są rodzice lub opiekunowie prawni. W tym przypadku nie muszą stawiać się w komplecie (muszą natomiast posiadać dokument potwierdzający tożsamość).

Przypadki szczególne

A co, jeśli przebywamy za granicą i musimy wyrobić paszport? Cóż zasadniczą i w zasadzie jedyna różnicą jest konieczność złożenia dokumentów w konsulacie. Również wysokość opłat i czas otrzymania paszportu zostanie przekazana przez pracownika konsulatu.

Szerokiej drogi drodzy rodzice. Oby wasze pociechy dzielnie zniosły podróż.

Bibliografia

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka

https://duw.pl/pl/obsluga-klienta/paszporty/jak-zlozyc-wniosek-o-wy/8330,Zlozenie-wniosku-o-wydanie-dokumentu-paszportowego-dla-osoby-maloletniej.html

https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/dziecko-w-urzedzie/318432,Paszport-dla-dziecka-procedura-dokumenty.html

undefinedundefined

Podobne artykuły

Mama karmiła dziecko na plaży

Życie rodzinne

Młoda mama karmiła niemowlę na plaży. Nie mogła uwierzyć w zachowanie obcej kobiety

Czytaj więcej >
Ojciec nadał córce imię

Życie rodzinne

Ojciec nadał córce imię po swojej kochance. Powód odbiera mowę

Czytaj więcej >
Rodzice mogą dostać 1000 zł

Życie rodzinne

Marlena Maląg potwierdziła zmiany w 1000 plus. Polacy mogą liczyć na szybsze wypłaty

Czytaj więcej >
Magda na Tajwanie

Życie rodzinne

Magda opowiedziała o życiu na Tajwanie. Z trudem obserwuje, jak traktują jej syna

Czytaj więcej >
Dodatkowe pieniądze na dziecko

Życie rodzinne

Rząd planuje kolejne świadczenie? 12 tys. zł na drugie dziecko miałoby zachęcać do powiększenia rodziny

Czytaj więcej >
Matka 10 dzieci

Życie rodzinne

Samotna matka z kujawsko-pomorskiego żyje tylko z zasiłków. Pracownicy socjalni są zaniepokojeni

Czytaj więcej >