portalparentingowy.pl
Wodniak jądra u niemowlaka – jakie są przyczyny, jak się objawia i jak leczyć?

pixabay.com

Wodniak jądra u niemowlaka – jakie są przyczyny, jak się objawia i jak leczyć?

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Wodniak jądra u niemowlaka brzmi groźnie i często wzbudza niemały niepokój u rodziców. Na szczęście w większości przypadków jest to niegroźna nieprawidłowość, ale nie należy jej bagatelizować. Zwłaszcza że wodniak jądra może być mylni

Czym jest i jakie są przyczyny wodniaka jądra u niemowlaka?

Wodniak jądra u niemowlaka jest schorzeniem, które dotyka około 6% nowonarodzonych chłopców. Charakteryzujące się pojawieniem się guza w okolicach pachwiny, spowodowanego nagromadzeniem się płynu surowiczego w wyrostku pochwowym otrzewnej. Przyczyn pojawienia się wodniaka jądra u niemowlaków może być kilka, ale w większości przypadków dzieje się tak z powodu powikłań po operacji przepukliny, zapaleniu jądra, zapaleniu najądrza, a także wskutek urazu. Może się zdarzyć, że wodniak jądra u niemowlaka ma charakter wrodzony. Dzieje się tak w przypadku, gdy nie nastąpiło jeszcze zrośnięcie wyrostka pochwowego. W takiej sytuacji zaleca się czekanie, aż wodniak samoistnie zniknie na skutek zrośnięcia się wyrostka. Zazwyczaj dzieje się to między 1. a 2. rokiem życia dziecka.

Jak się objawia wodniak jądra u niemowlaka?

Wodniak jądra u niemowlaka jest stosunkowo łatwo dostrzec, ponieważ skóra w tym miejscu jest wyraźnie napięta, a jedno jądro jest wyraźnie powiększone, przez co wygląda jakby zostało wypełnione wodą. Wynika to z nagromadzenia się w nim płynu znajdującego się między błoną surowiczą a otrzewną. Najczęściej schorzenie to dotyczy prawego jądra, ale istnieje możliwość wystąpienia go w obydwu. Wodniak zazwyczaj w ciągu dnia zmniejsza swoją objętość, a powiększa się wieczorem. Przyczyną zmiany rozmiaru jest swobodne przepływanie płynu także do jamy otrzewnej. Co ciekawe, wodniak jądra nie daje innych spodziewanych objawów, jak problemy z oddawaniem moczu. Rzadko też w przypadku tego schorzenia pojawia się ból jądra, choć jeśli mamy do czynienia z wodniakiem o dużych rozmiarach istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się bólu.

Jak leczyć wodniaka jądra u niemowlaka?

W przypadku podejrzeń pojawienia się wodniaka jądra u niemowlaka bardzo ważne jest, aby potwierdzić lub wskazać inną diagnozę. Zwłaszcza że podobne objawy mogą także świadczyć o innych groźnych chorobach jak nowotwór jądra, przepuklina pachwinowa czy zapalenie jądra. W celu postawienia diagnozy wykonuje się próbę transluminacji, która pozwoli wykluczyć przepuklinę. Badanie to polega na podświetleniu worka mosznowego malucha i obserwowaniu zachowania światła. Aby wykluczyć zapalenie lub nowotwór jądra wykonuje się badanie USG. Warto jednak podkreślić, że rzadko wodniak jądra jest mylony z nowotworem, ponieważ ma nieco inne objawy. W przypadku nowotworu jądro jest twarde, podczas gdy wodniak jądra charakteryzuje się delikatną strukturą, w dotyku przypominającą balonik napełniony wodą. Jednak aby mieć pewność, że w jądrze nie pojawiła się żadna niepokojąca zmiana, należy wykonać niezbędne badania.

W przypadku noworodków wrodzony wodniak jądra zazwyczaj nie musi być objęty leczeniem. Najczęściej znika samoistnie po upływie 1-2 lat od urodzenia. Zdarza się jednak, że po przeprowadzeniu badania lekarz zaleci wykonanie zabiegu polegającego na usunięciu nadmiaru płynu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy wodniak jądra powiększa się lub mamy do czynienia z dużym wodniakiem jądra. Do tego celu wykorzystuje się dwie metody: Bergmanna i Winkelmanna. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie zaopatrzenia osłonek jądra. W przypadku metody Winkelmanna osłonki jądra są przecinane, a następnie przesuwane do ich zagięcia i zszywane ze sobą. W metodzie Bergmanna nadmiar błony pochwowej jest wycinany z obydwu stron i na ich brzegi zakładany jest ciągły szew hemostatyczny. Jeśli jednak wodniak jest nabyty jego leczenie jest uzależnione od tego, czy pojawiły się dolegliwości w postaci kłopotów z chodzeniem czy bólu jądra. Leczenie jest konieczne również wtedy, gdy u mężczyzny została zdiagnozowana niepłodność. Zaleca się usunięcie zmiany na jądrze również w przypadku, gdy nie da się na podstawie przeprowadzonych badan ustalić czy przyczyną jest wodniak czy też inna choroba.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >