portalparentingowy.pl
Wpływ kawy na ciążę – czy w ciąży można pić kawę?

pixabay.com

Wpływ kawy na ciążę – czy w ciąży można pić kawę?

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Pytanie, czy w ciąży można pić kawę, zadaje sobie większość przyszłych mam. Nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę, że wiele kobiet nie wyobraża sobie poranka bez małej czarnej. Trzeba jednak mieć na względzie, że kawa zawiera duże ilości kofeiny, kt&o

Kawa w ciąży – pochodzenie i właściwości kawy

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Większość osób nie wyobraża sobie rozpocząć dnia inaczej, niż od kubka gorącej, aromatycznej kawy. Mała czarna nie tylko wspaniale pachnie, ale przede wszystkim wykazuje działanie pobudzające. Właśnie dlatego stanowi dla wielu osób obowiązkowy punkt dnia. Co ciekawe, picie kawy wcale nie jest nowym odkryciem. Tradycja picia kawy ma swoje początki już w XV wieku. To wtedy odkryto jej pobudzające działanie, z którego słynie do dziś. O tym, jak cenionym napojem na świecie jest kawa, świadczy fakt, że jest to jedyna używka dozwolona w krajach arabskich. Podstawowym i najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, czyli substancja psychoaktywna, która wpływa pobudzająco na układ nerwowy. Kofeina, choć najczęściej łączona z kawą, jest składnikiem również innych produktów spożywczych, takich jak czekolada, kakao, herbata czy napoje energetyczne.

Czy w ciąży można pić kawę?

Wpływ kawy na ciążę wciąż budzi szereg pytań i wątpliwości. Wiadomym jest, że zawarta w kawie kofeina przenika poprzez łożysko do płynu owodniowego. Z tego względu picie kawy w ciąży ma wpływ na rozwój płodu. Z całą pewnością niebezpieczne jest picie dużej ilości kawy przez kobiety w ciąży. Według badań kawa spożywana w nadmiarze może prowadzić do niskiej masy dziecka, a nawet do poronienia. Specjaliści zastanawiali się także, czy picie kawy przez kobiety w ciąży nie przyczynia się do powstawania wad wrodzonych u dzieci. Te obawy nie znalazły jednak potwierdzenia w przeprowadzonych badaniach. Warto jednak pamiętać, że kawa przyczynia się do wypłukania z organizmu magnezu i wapna, a także może prowadzić do bezsenności. Dlatego, mimo że picie kawy w niewielkich ilościach w ciąży jest dozwolone, warto ograniczyć jej ilość a najlepiej całkowicie z niej zrezygnować. To jedyny sposób, aby mieć całkowitą pewność, że nie narazimy dziecka na skutki uboczne picia kawy.

Wpływ kawy na ciążę – dopuszczalna dawka

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest bezpieczna dawka kofeiny dla rozwoju i życia nienarodzonego dziecka. Przypuszczalnie zaleca się, aby kobiety w ciąży nie przekraczały dawki 200 mg na dzień. Trzeba jednak pamiętać, że według niektórych danych nawet taka ilość może spowodować niską masę urodzeniową u dziecka. Oznacza to, że nawet jedna filiżanka kawy może mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Decydując się na picie kawy w ciąży trzeba wziąć także pod uwagę, że kofeina zawarta w kawie utrzymuje się w organizmie kobiety w ciąży nawet do 11 godzin, a więc ponad 3 razy dłużej, niż normalnie.

Co zamiast kawy w ciąży?

Wpływ kawy na ciążę nie jest do końca znany, dlatego warto pomyśleć o zdrowym zamienniku. Najlepszą alternatywą dla miłośniczek małej czarnej jest kawa zbożowa. W przeciwieństwie do tradycyjnej kawy, nie posiada kofeiny, dzięki czemu jest całkowicie zdrowa i bezpieczna dla dziecka. Oczywiście, kawa zbożowa nie wpływa pobudzająco, ale poprzez smak może dać choćby namiastkę ukochanej małej czarnej. Innym zamiennikiem może być zielona herbata, która nie dość, że pobudza, to dodatkowo jest smaczna i zdrowa. Trzeba jednak także pamiętać o zachowaniu umiaru, ponieważ zielona herbata może zawierać większą dawkę kofeiny niż kawa. Zbyt duża ilość zielonej herbaty utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu.

Kawa bezkofeinowa a ciąża

Mogłoby się wydawać, że kawa bezkofeinowa jest świetną alternatywą dla kobiet w ciąży. Dzięki znikomej ilości kofeiny nie powinna zagrażać zdrowiu dziecka. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że kawa bezkofeinowa, choć rzeczywiście posiada bardzo małą dawkę kofeiny, może być bardzo groźna dla kobiet w ciąży. Powodem jest sposób, w jaki kawa zostaje pozbawiona kofeiny. W zdecydowanej większości odbywa się to przy pomocy metod chemicznych, takich jak użycie octanu etylu lub chlorku metylenu. W rezultacie kawa, choć rzeczywiście pozbawiona kofeiny, nie jest dobrą alternatywą dla kobiet w ciąży. Na rynku są także dostępne kawy bezkofeinowe, które powstały w wyniku obróbki wodnej, a także dzięki użyciu dwutlenku węgla. Obie te metody są bezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka, ale trzeba pamiętać, że zakup takiej kawy będzie również droższy.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >