portalparentingowy.pl
Wróżka zębuszka

pixabay.com

Wróżka zębuszka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Wypadanie mlecznych zębów może okazać się dla naszych pociech dużym przeżyciem. Wróżka zębuszka to zwyczaj, za pomocą którego można złagodzić stres, który odczuwa dziecko. W jaki sposób wprowadzić ten zwyczaj i jak to po

Jak wygląda wróżka zębuszka?

Wróżka zębuszka to postać, o której mit rozwinął się w kulturze zachodniej, głównie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Sama tradycja jest bardzo stara, a pierwsze wzmianki o niej można znaleźć w nordyckiej Eddzie poetyckiej, czyli około 1200 roku.

Zasada jest bardzo prosta: gdy dzieciom wypadają mleczaki, mogą je one włożyć pod poduszkę, gdzie w nocy znajdzie je wróżka zębuszka, w zamian zostawiając pieniądze lub upominki.

W przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, który funkcjonuje na podobnej zasadzie, choć jest oczywiście bardziej znany, nie ma jednego utartego wyglądu dla wróżki zębuszki. Daje to pewną kreatywną swobodę rodzicom, którzy chcieliby za pomocą tej postaci pomóc swoim pociechom znieść trudy związane z wypadaniem mlecznych zębów.

Wróżka zębuszka – pomocna tradycja

Wypadanie zębów może być dla dziecka dość kłopotliwym przeżyciem, dlatego warto mu nieco osłodzić ten okres. Trzeba wyjaśnić, że ruszające się zęby to nie jest powód do paniki, a ich wypadanie jest absolutnie naturalne. Poza uświadomieniem go, że zamiast tego zęba wyrośnie kolejny, mocniejszy, który już tak szybko nie wypadnie, można też sprawić, że wypadnięcie mleczaków nie będzie tylko przykrym wydarzeniem, ale takim, którego dziecko będzie z radością wyczekiwało.

Warto też wspomnieć, że nie jest to problem, który dotyka tylko naszą pociechę, przechodzą to tak inne dzieci, jak i rodzice, którzy sami musieli sobie z tym poradzić. To też dobry moment, by wspomnieć o wróżce zębuszce.

Powiedzmy dziecku, by schowało ząb, który wypadł, pod poduszką. Rano, gdy maluch się obudzi, zamiast zęba pod poduszką znajdzie prezent. Warto wybadać wcześniej czym obecnie zafascynowane jest dziecko i przygotować kilka zabawek o tej tematyce, by mieć na co wymieniać mleczaki. O wiele łatwiej będzie, jeśli w jakiś sposób nasza pociecha sama opowie wcześniej co chciałaby dostać. Warto jednak powstrzymać się od bardzo drogich prezentów, ponieważ zębów będzie sporo, więc być może dlatego mit o zębowej wróżce wspomina o drobnych upominkach.

Jak długo wypadają mleczaki?

Mleczne zęby są wymieniane na stałe przez okres kilku lat. Proces ten zaczyna się około 5 roku życia. Zęby stałe zaczynają wtedy rosnąć, przebijając się do mleczaka. Ten, coraz bardziej wypychany, na początku zaczyna się ruszać, aż w końcu wypada.

Zaczyna się od przednich siekaczy, zaraz potem przychodzi kolej na trzonowce (szóstki), a potem kły. Kły wypadają najpóźniej, bo około dwunastego roku życia. Ósemki zaś wyrastają jeszcze później, począwszy od osiemnastu lat. Proces nie zawsze jest samoczynny, niekiedy zachodzi potrzeba wyrwania mlecznego zęba.

Jako że to wszystko rozkłada się na wiele lat, w tym okresie starsze dziecko może zorientować się, że wróżka zębuszka tak naprawdę nie istnieje, jednak mimo tego można kontynuować tę miłą tradycję, choć z czasem zamiast zabawek może ono bardziej docenić drobny dodatek do kieszonkowego.

Podobne artykuły

pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >

Dziecko

Policja zatrzymała 17-latka z Sopotu. W tle narkotyki

Czytaj więcej >
Minister edukacji przekazał ważne informacje

Dziecko

Minister edukacji poinformował, co czeka uczniów po wakacjach. Bierze pod uwagę 4. falę zakażeń

Czytaj więcej >
Mama oburzona zachowaniem starszych kobiet

Dziecko

Kobieta poszła z dzieckiem do sklepu. Zachowanie starszych pań doprowadziło ją do furii

Czytaj więcej >
Syn w kościele

Dziecko

Podczas mszy 2-latek wyszedł na środek i zaczął naśladować ojca. Ludzie nie mogli przestać się śmiać

Czytaj więcej >
Ksiądz uderzył dziecko

Dziecko

Ksiądz uderzył dziecko podczas chrztu. "Chciałem, żeby się uspokoiło"

Czytaj więcej >