portalparentingowy.pl
Wyciek wód płodowych

pixabay.com

Wyciek wód płodowych

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Wody płodowe otaczają dziecko, pozwalając mu się rozwijać i chroniąc przed urazami. Są niezwykle ważne, dlatego też wyciek wód płodowych to coś, na co trzeba szybko zareagować, aby nie dopuścić do tragedii. Czym charakteryzuje się wyciek wód

Wyciek wód płodowych – przyczyny

Wody płodowe – czyli płyn owodniowy – to płyn, którego głównym zadaniem jest stworzenie odpowiedniego środowiska dla rozwijającego się płodu. Pływające w nich dziecko może się swobodnie poruszać, co pomaga mu rozwijać mięśnie. Wody płodowe są również przez nie połykane, a następnie wydalane z moczem. Dzięki temu rozwija swój układ pokarmowy, moczowy i oddechowy. Płyn owodniowy pełni też funkcję ochronną, amortyzuje wszelkie uderzenia i zapobiega urazom, których mogłoby doznać dziecko.

Nie do końca wiadomo czemu właściwie następuje przedwczesny wyciek wód płodowych. Znajdują się wewnątrz błon, których wytrzymałość maleje podczas ciąży. Wiodąca teoria mówi, że przyczyną są dostające się do błon płodowych patogeny i to one osłabiają ich budowę, co kończy się w końcu przerwaniem ich trwałości. Jeśli wyciek wód płodowych występuje we wczesnym etapie ciąży, może być powikłaniem wynikającym z inwazyjnego badania płodu, jak na przykład aminopunkcji albo biopsji kosmówki, choć to zdarza się rzadko.

Przedwczesny wyciek wód płodowych jest zagrożeniem dla dziecka, ponieważ świadczy o przerwaniu struktury błon płodowych. Jeśli wystąpi pod koniec ciąży, to jest zjawiskiem naturalnym i mówi o zbliżających się wielkimi krokami narodzinach dziecka. Na wcześniejszych etapach jednak może prowadzić do przedwczesnego porodu. Wskazuje na możliwe powikłania okołoporodowe, wypadnięcie pępowiny albo niedotlenienie dziecka.

Wyciek wód płodowych – jak rozpoznać?

Jeśli przed 37. lub 38. tygodniem ciąży nastąpiło wysokie pęknięcie pęcherza płodowego, to powoduje ono powolny wyciek wód płodowych. Sączący się płyn owodniowy pozostawia na bieliźnie mokry ślad i łatwo go pomylić z moczem (ponieważ podczas ciąży nietrzymanie moczu to częste zjawisko) albo upławami.

Wody płodowe wyróżniają się jednak kolorem, zapachem i konsystencją, można je więc po tym rozpoznać. Są bezbarwne, wodniste i bezzapachowe, upławy zaś gęste, białawe i często się ciągną, a mocz ma specyficzny zapach i żółte zabarwienie.

Jest to zjawisko groźne tak dla matki, jak i dla płodu, ponieważ może doprowadzić do infekcji. Nie powinno się więc ignorować podejrzanej wydzieliny, jeśli wykrycie sączenia nastąpi odpowiednio wcześnie, można uniknąć przedwczesnego porodu a także zakażenia wewnątrzmacicznego.

W razie braku pewności istnieją też bardziej dokładne sposoby na diagnozę. Najprostszą metodą w tym przypadku jest sprawdzenie poziomu pH wydzieliny. Flora pochwy jest zazwyczaj kwaśna, ale jeśli wynik pokaże odczyn zasadowy, to możemy przypuszczać, że nastąpił wyciek wód płodowych, bo właśnie one mają taki odczyn.

Test na wyciek wód płodowych

Czasami trudno jest dokładnie określić, czy nastąpił wyciek wód płodowych, czy może tylko pojawiły się zwykłe, wodniste upławy. W razie wątpliwości możemy wykonać test na wyciek wód płodowych.

Można go kupić w aptece bez recepty. Ma postać specjalnej wkładki i można dzięki niemu określić wartość pH badanego płynu. Jeśli mamy do czynienia z wodami płodowymi, wartość będzie wynosiła ponad 6,5.

W przypadku gdy wystąpi wyciek wód płodowych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala. Trzeba to zrobić bez względu na to, na jakim etapie ciąży to nastąpiło. Jeśli ma to miejsce w 38. tygodniu, zazwyczaj wywołuje się wtedy poród. W innym przypadku kobieta trafia do szpitala i ocenia się ilość płynu owodniowego, a także stan płodu i ciężarnej, a dopiero potem podejmuje decyzję o dalszym działaniu.

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >