Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy
pixabay.com

Prawidłowy wygląd wydzieliny z pochwy

Wydzielina z pochwy, nawet jeśli całkowicie zwyczajna, często może zostać wzięta za zwiastun choroby, zwłaszcza u młodych kobiet, które nie poznały jeszcze dokładnie swojego ciała. Prawidłowy jej wygląd powinien przypominać bezwonny śluz, przeźroczysty, mleczny lub biały. Zależnie od fazy cyklu menstruacyjnego pojawia się w różnych ilościach.

Obfitość wydzieliny zwiększa się w drugiej fazie cyklu, ma wtedy rzadką konsystencję i jest przejrzysta, lejąca się. W trzeciej fazie cyklu należy spodziewać się gęstego, nieprzejrzystego śluzu i taki będzie utrzymywał się aż do miesiączki. W jej trakcie śluz będzie wydzielany wraz z krwią menstruacyjną.

Ilość wydzieliny i konsystencja zależne są też od wieku. W okresie przekwitania śluz nie jest już tak obfity, a po menopauzie zanika całkowicie.

Przyczyny upławów

Najczęstszą przyczyną pojawienia się nieprawidłowej wydzieliny z pochwy jest zakażenie. Pochwa nie jest środowiskiem sterylnym i bakterie występują tam cały czas, jednak jeśli równowaga między bakteriami znajdującymi się w zdrowym środowisku, a beztlenowymi bakteriami chorobotwórczymi zostaje zaburzona, może dojść do waginozy bakteryjnej. Następuje to w wyniku obniżonej odporności organizmu lub wiąże się z nieregularnymi miesiączkami u kobiet przed trzydziestym rokiem życia.

Upławy wywołuje też rzęsistek pochwowy, występujący w kanale szyjki macicy i przedsionku pochwy. Nazywane są wtedy rzęsistkowicą. Można zarazić się przez stosunek seksualny, ale też z powodu korzystania z tych samych przyborów toaletowych, jak ręczniki, mydła czy gąbki. Choroba objawia się bólem podczas seksu, pienistymi, żółto-zielonymi wydzielinami z pochwy o przykrym zapachu, a także świądem i pieczeniem pochwy i krocza.

Grzybica to kolejny powód, przez który wydzielina z pochwy przybiera niecodzienny wygląd. Najłatwiej się nią zarazić przez stosunek, ale również podobnie jak rzęsistkowicą, używaniem tych samych przyborów toaletowych. Podczas grzybicy doświadczamy bólu i świądu, a ryzyko zachorowania zwiększają takie czynniki jak długotrwała terapia antybiotykami lub przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Ciało obce, które znalazło się w pochwie, również może być przyczyną niechcianych upławów. Stan ten charakteryzuje wydzielina o przykrym zapachu i czasem obecność krwi. W tym przypadku należy natychmiast udać się do lekarza.

Biała wydzielina z pochwy

Białe, jednolite upławy bez grudek, niewydzielające nieprzyjemnego zapachu nie są powodem do zmartwień. Warto jednak udać się do lekarza jeśli brzydki zapach się pojawi lub konsystencja wydzieliny ulegnie zmianie, ponieważ może to oznaczać infekcję dróg rodnych.

Serowata, bezwonna wydzielina z pochwy, wraz z którą przychodzi swędzenie i pieczenie, zwłaszcza po stosunku, może wskazywać na infekcję wywołaną przez grzyby. Zazwyczaj odpowiadają za nią drożdżaki Candida albicans. Do takiego stanu często przyczynia się zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy (może to nastąpić na przykład po kuracji antybiotykami, stosunku z zarażoną osobą lub zaniedbania higieny).

Wydzielina o kolorze szaro-białym i nieprzyjemnym zapachu przypominającym rybę świadczy o obecności infekcji o podłożu bakteryjnym, nazywaną waginozą bakteryjną. Wraz z nią może też wystąpić swędzenie sromu i pochwy, pieczenie lub dyskomfort podczas oddawania moczu i ból brzucha. Często przyczyną infekcji jest zaburzenie pH pochwy, na przykład przez nieodpowiednie nawyki higieniczne, albo zmniejszenie się ilości pałeczek kwasu mlekowego.

Leczenie nieprawidłowej wydzieliny z pochwy

Leczenie bywa tak zróżnicowane jak powody, z których pojawiły się nieprawidłowości. Mogą do tego służyć środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne czy też specjalne środki do higieny intymnej. Oczywiście przez cały czas kuracji a także i po niej, trzeba przykładać dużą uwagę do prawidłowej pielęgnacji okolic intymnych.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?