portalparentingowy.pl
Wypadanie włosów po ciąży – jakie są przyczyny i jak temu zapobiegać?

pixabay.com

Wypadanie włosów po ciąży – jakie są przyczyny i jak temu zapobiegać?

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Wypadanie włosów po ciąży to częsty problem młodych mam. W większości przypadków ma to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i jest to całkowicie normalna dolegliwość. Zdarza się jednak, że problem jest na tyle dokuczliwy, że wymaga

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Zdecydowana większość kobiet doświadczyło wypadania włosów po ciąży. Najczęściej dzieje się tak około trzech miesięcy po porodzie, kiedy organizm kobiety musi poradzić sobie ze skutkami zmian hormonalnych. Po porodzie gwałtownie spada poziom hormonów, takich jak estrogen, który w czasie ciąży przyczyniał się do lepszej kondycji włosów. Nagły spadek tego hormonu po porodzie powoduje, że włosy nie tylko tracą swój blask, ale także zaczynają wypadać. Dodatkowymi czynnikami, które przyczyniają się do wypadania włosów po ciąży jest stres i przemęczenie. Nie ma co ukrywać, że zapewne żadna młoda mama nie narzeka na nadmiar snu i wolnego czasu, dlatego trudno się dziwić, że tuż po porodzie większość kobiet narzeka na słabą kondycję swoich włosów.

Sposoby na wypadanie włosów po ciąży                   

Na szczęście wypadanie włosów po ciąży jest problemem przejściowym, dlatego nie należy martwić się, że nigdy nie wrócą do dawnej kondycji. Potrzeba około 6-9 miesięcy od chwili porodu, aby poziom hormonów powrócił do normy i co za tym idzie, aby włosy odzyskały dawny wygląd i przestały nadmiernie wypadać. Nie oznacza to jednak, że nie można zapobiegać wypadaniu włosów oraz zadbać o ich kondycję. W przypadku takich dolegliwości warto postawić na uzupełnienie witamin i minerałów, takich jak witamina A, witaminy B1, B2, B6, B12, witamina C, witamina D, witamina E, a także wapń, magnez, krzem, miedź, cynk i żelazo. Przy nadmiernym wypadaniu włosów szczególnie ważne jest przyjmowanie biotyny, czyli witaminy z grupy B, która ma zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale także przyczynia się do ich wzrostu. Aby włosy odzyskały dawny blask należy przyjmować również kwas pantotenowy, który nawilża łodygę włosa, przez co są one błyszczące i nawodnione. W aptece można kupić specjalne preparaty na wypadanie włosów, zawierające wszystkie niezbędne składniki, które odżywią i zapobiegną wypadaniu włosów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy dostępne w aptekach mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią. Dlatego w takim przypadku należy poinformować farmaceutę, aby zaproponował produkt bezpieczny dla matek karmiących.

Tabletki zawierające niezbędne witaminy i minerały to nie jedyny sposób na poprawienie kondycji włosów. Warto zadbać także o odpowiednią dietę – bogatą w składniki, które pomogą odżywić włosy. Witaminy z grupy B można znaleźć w jajach, kaszy, fasoli, orzechach, drożdżach czy produktach zbożowych. Ważny dla utrzymania zdrowych włosów cynk można znaleźć w pestkach dyni, owocach morza czy roślinach strączkowych. Wapń znajdziemy w nabiale i warzywach, magnez w czekoladzie, mięsie, orzechach i owocach, takich jak pomarańcze, jabłka czy banany. Źródłem żelaza jest mięso czerwone, produkty mleczne oraz zbożowe. Niezbędny dla utrzymania zdrowych włosów jest także krzem, który znajduje się w otrębach, warzywach, owocach, a także w produktach mlecznych. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie witamin i minerałów w nadmiarze może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić zdrowiu. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą, aby mieć pewność, że nie przekroczymy dziennego zapotrzebowania.

Wypadanie włosów po ciąży, a choroba

Choć wypadanie włosów po ciąży jest zupełnie normalną reakcją organizmu i boryka się z tym większość młodych mam, to nie zawsze przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna po porodzie. W niektórych przypadkach powodem wypadania włosów może być choroba, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych objawów. Jeśli wypadaniu włosów po porodzie towarzyszą inne niepokojące dolegliwości, trzeba koniecznie wykonać dodatkowe badania. Wśród niepokojących objawów można wymienić zawroty głowy i senność, ponieważ może to świadczyć o anemii. Nadmierne wypadanie włosów może również być spowodowane chorobą tarczycy, dlatego warto wykonać badania pod tym kątem. Dzięki temu uda się nie tylko poznać przyczynę wypadania włosów, ale także zapobiec rozwojowi choroby i odpowiednio zadbać o swoje zdrowie.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >