portalparentingowy.pl
wypadanie włosów

Needpix - Kim Newberg

Wypadanie włosów po porodzie. Jak sobie z tym radzić?

27 Października 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Człowiek gubi od 50 do 100 włosów dziennie i jest to naturalne zjawisko. Urodziłaś dziecko i masz wrażenie, że gubisz więcej włosów niż wcześniej? Na szczęście istnieją sposoby na to, aby były one grubsze i zdrowsze

Hormony są największym powodem zmian włosów w ciąży i wypadania ich po porodzie. W czasie ciąży wysoki poziom estrogenu zapobiega wypadaniu włosów. Może wydawać ci się, że są one zdrowsze i jest ich więcej. Dzieje się tak przez zwiększoną objętość krwi i krążenie, co powoduje, że wypadają mniej niż zwykle. Kiedy urodzisz dziecko, poziom hormonów spada. Nagle włosy zaczynają wypadać jak sprzed okresu ciąży. Intensywne wypadanie włosów może trwać, aż do roku po porodzie. Średnio od 40 do 50 procent kobiet doświadcza poporodowego wypadania włosów. Większość młodych mam zauważa, że zjawisko to trwa u nich do około trzech miesięcy po urodzeniu dziecka.

Czynniki, które mogą powodować wypadanie włosów po porodzie

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają wypadaniu włosów. Należą do nich między innymi:

Stres - urodzenie i wychowywanie dziecka niesie za sobą duży stres, który może wpływać na nasze zdrowie, w tym na cykl włosów.

Niski poziom żelaza - może powodować wypadanie włosów. W czasie ciąży zapotrzebowanie kobiet na żelazo wzrasta z 18 mg do 27 mg. Po porodzie zapotrzebowanie to 9 mg żelaza dziennie.

Karmienie piersią - niektórzy uważają, że może powodować wypadanie włosów, jednak nie ma badań potwierdzających tę teorię. Więc karm piersią i nie martw się, że powoduje to wypadanie włosów.

Skutki uboczne leków - leki niosą ze sobą mnóstwo skutków ubocznych, a wypadanie włosów może być jednym z nich.

Stan tarczycy - kiedy tarczyca nie działa prawidłowo, produkujesz za dużo lub za mało pewnych hormonów. To zaburzenie produkcji hormonów może powodować wypadanie włosów. 

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów po porodzie?

Wypadanie włosów po ciąży przyprawia wiele mam o ból głowy. Na szczęście jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby poczuć się lepiej do momentu, kiedy włosy nie wrócą do wcześniejszego stanu. Pomoże w tym:

1. Zbilansowana dieta

Każda mama po urodzeniu dziecka powinna się starać zdrowo jeść. Zdrowia dieta wpłynie na lepszą kondycję włosów. Dieta bogata w owoce, warzywa oraz w białko to podstawa. Bardzo możliwe, że nie spowolni to wypadania włosów, ale twoje włosy będą odżywione i będą wyglądały zdrowiej.

2. Odpowiednia ilość snu

Niedobór snu lub niska jakość snu mają negatywny wpływ na układ odpornościowy. Może to prowadzić do większego wypadania włosów. Sen pomoże również przy poporodowych wahaniach nastroju.

3. Nowa fryzura

Wiele mam uważa, że krótsza fryzura pomaga kontrolować wypadanie włosów.

4. Wypróbuj nowe produkty do pielęgnacji włosów

Zacznij używać odżywki do wypadających włosów lub szamponu zwiększającego objętość. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po tych zabiegach włosy wrócą do normy.

5. Bądź cierpliwa

Twoje ciało po porodzie jest inne, a zmiany we włosach są tylko częścią wszystkich zmian. Pamiętaj o tym, że wypadanie włosów po porodzie jest normalne i przejściowe.

Źródło: care.com, whattoexpect.com

Podobne artykuły

Szpital: dziewczynka ugryziona przez chomika

Zdrowie

9-latka trafiła do szpitala przez ugryzienie chomika. Do rany wdało się niebezpieczne zakażenie

Czytaj więcej >
Jajeczka wielkanocne mogą być niebezpieczne

Zdrowie

Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

Czytaj więcej >
Spożywanie kawy w ciąży

Zdrowie

Spożywanie kawy w czasie ciąży

Czytaj więcej >
Biegunka u dzieci

Zdrowie

Biegunka u niemowlęcia. Przyczyny i objawy

Czytaj więcej >
Choroba hashimoto u dzieci

Zdrowie

Cierpi na nią 2 procent dzieci i młodzieży. Objawy choroby Hashimoto u najmłodszych

Czytaj więcej >
Ciążą: druzgocząca diagnoza

Zdrowie

Małżeństwo przez lata starało się o dziecko. Podczas badania USG lekarz zauważył dużą zmianę na szyi dziecka

Czytaj więcej >