portalparentingowy.pl
Wysoka przezierność karkowa – co znaczy?

pixabay.com

Wysoka przezierność karkowa – co znaczy?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Badanie przezierności karkowej służy do wykrywania wrodzonych wad płodu, o czym może świadczyć zwiększona wartość tego parametru. Bardzo często słyszy się uproszczenia mówiące o tym, że zwiększona przezierność karku zawsze oznacza coś niedobrego. C

Czym jest przezierność karkowa?

Przezierność karkowa (w skrócie NT, nuchal transulcency) to współczynnik oceniający limfatyczną przestrzeń w okolicy karku. Bada się ją, mierząc odległość pomiędzy tkanką podskórną a skórą płodu. Parametr ten zwiększa się do 14. tygodnia ciąży, a potem zaczyna się zmniejszać. Można go zmierzyć u płodów, których długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) oscyluje pomiędzy 45 mm a 85 mm, a ma to miejsce pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży.

Dzięki temu badaniu można z dużą precyzją zdiagnozować wady genetyczne, takie jak na przykład zespół Downa, ale też takie powiązane z rozwojem wad serca. Ponadto w trakcie bada się również długość ciemieniowo-siedzeniową płodu, obecność kości nosowej oraz częstość pracy serca. Wyniki badania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który wyjaśni co dokładnie oznaczają.

Jeśli wynik badania w liczbowej ocenie ryzyka wynosi więcej niż 1:300 (co w tym przypadku oznacza, że jedna na trzysta kobiet z takim wynikiem badań urodzi dziecko z chorobą genetyczną) lub sama przezierność karku wynosi więcej niż 3 milimetry, mówimy wtedy o podwyższonym ryzyku. Bardzo często pomiar ten należy wtedy zweryfikować dalszymi badaniami.

Istotne jest też, że niski wskaźnik nie stanowi żadnego zwiększonego ryzyka. Występuje dość rzadko, ale nie powinien budzić w nas niepokoju. Za badanie to nie zapłaci kobieta w ciąży powyżej 35. roku życia, zaś pozostałe ciężarne muszą przygotować się na wydatek rzędu od 100 do 300 złotych.

Zwiększona przezierność karkowa – czy należy się jej obawiać?

Pamiętajmy, że nie zawsze wysoka przezierność karkowa świadczy o chorobie dziecka. Często zdarza się, że niewydolność jest przejściowa i w późniejszym okresie całkowicie znika. Statystyki też wyglądają dość optymistycznie – mimo zwiększonego N, szanse na to, że dziecko urodzi się zupełnie zdrowe, są dużo większe niż na to, że wystąpią jakieś powikłania.

Zdarza się, że podwyższona przezierność pojawia się u zupełnie zdrowych płodów. Bardzo często nie wiadomo, co było przyczyną, a do końca ciąży nie pozostaje po niej żaden ślad.

Co robić w przypadku wysokiej przezierności karku?

Mimo dużej szansy na to, że naszemu dziecku nic nie grozi, nie należy tego lekceważyć. Pacjentka znajduje się wtedy w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych lub serca. Za jej zgodą wykonuje się wtedy dalsze badania, pozwalające potwierdzić lub wykluczyć przyszłe powikłania.

Kolejne badania, które warto wykonać w przypadku wysokiej przezierności karkowej, to na przykład USG połówkowe, podczas którego ocenia się całą anatomię płodu, echo serca płodu, wykonywane około 20. tygodnia ciąży, badania oceniające kariotyp płodu, oraz nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA z krwi matki.

Do tego wszystkiego można jeszcze dodać ocenę parametrów biochemicznych, jak białko PAPPA, taki łączony i bardzo dokładny wynik nazywa się testem zintegrowanym pierwszego trymestru. Jest to zabieg nieinwazyjny, zupełnie niegroźny dla płodu i polega na badaniu krwi matki. Szczególnie istotna jest jego skuteczność, ponieważ pozwala wykryć do 97% powikłań genetycznych.

Podobne artykuły

dieta po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród

Co zjeść zaraz po urodzeniu dziecka? Siedem zdrowych pokarmów

Czytaj więcej >
dieta w ciąży

Ciąża i poród

Dieta i odżywianie w ciąży: co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >
stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >