Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Wysokie ciśnienie w ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Wysokie ciśnienie w ciąży

Wysokie ciśnienie w ciąży
pixabay.com

Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy mówimy o nadciśnieniu

Ciąża to czas wielu zmian w organizmie kobiety, jego funkcjonowanie musi dostosować się do nowej sytuacji. Jednym z parametrów, które może ulec zmianie jest poziom ciśnienia tętniczego. W większości przypadków, wskutek działania hormonów oraz innych czynników dochodzi do pewnego obniżenia tej wartości i to nie powinno nikogo szczególnie dziwić lub przesadnie niepokoić. Gorzej, jeśli ciśnienie w ciąży zaczyna być za wysokie. O podwyższonym ciśnieniu tętniczym w ciąży mówimy w sytuacji, gdy wartości ciśnienia tętniczego skurczowego są większe lub równe 140 mmHg, a rozkurczowego większe lub równe 90 mmHg. Takie wyniki, powinny skierować kobietę na dalszą diagnostykę. Wysokie ciśnienie czy nadciśnienie jako choroba może przyjąć kilka form, należą do nich:

  • Nadciśnienie przewlekłe – zdiagnozowane przed ciążą lub do jej 20 tygodnie, utrzymujące się do 6 tygodni po rozwiązaniu

  • Nadciśnienie indukowane ciążą – zarejestrowane po 20 tygodniu ciąży i utrzymujące się do 6 tygodniu po rozwiązaniu – jest to bardziej niebezpieczny typ nadciśnienia

  • niesklasyfikowane przed ciążą nadciśnienie tętnicze – występujące po 20 tygodniu ciąży, lecz bez uprzedniej diagnostyki. Konieczna weryfikacja do 6 tygodni po rozwiązaniu

  • nadciśnienie tętnicze występujące przed ciążą z nakładającym się nadciśnieniem indukowanym ciążą z białkomoczem – jeśli u kobiety z przewlekłym nadciśnieniem dochodzi do jego dalszego wzrostu wraz z pojawieniem się powyżej 3gramów białka w moczu (3g/doba)

Ciśnienie w ciąży klasyfikowane jest również względem wysokości:

nadciśnienie lekkie (140­–149/90–99 mmHG);nadciśnienie umiarkowane (150–159/100–109 mmHG);nadciśnienie ciężkie (powyżej 160/110 mmHG).Przyczyny nadciśnienia w ciąży

Przyczyn wysokiego ciśnienia u ciężarnych może być kilka. Są też dość specyficzne czynniki, które powodują, że kobieta znajduje się w grupie ryzyka odnośnie do nadciśnienia. Szczególnie wyczulone na wysokość tego parametru powinny być przyszłe mamy które:

  • Ukończyły 35 rok życia

  • Chorują na nerki

  • Wywiad rodzinny obciążony jest nadciśnieniem tętniczym

  • Występują u nich takie choroby jak otyłość, cukrzyca

W przypadku zajścia w ciążę kobiety znajdującej się w którejkolwiek z wyżej wymienionych grup ryzyka – konieczne jest poinformowanie o tym lekarza, który będzie prowadzić ciążę, ponieważ będzie on odpowiedzialny za ewentualne zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych.

Objawy wysokiego ciśnienia w ciąży

Wysokie ciśnienie i nadciśnienie często nie mają szczególnych objawów, dlatego konieczne jest regularne wykonywanie pomiarów tego parametru. Tym niemniej, istnieje szereg symptomów, które mogą świadczyć o problemach z ciśnieniem u ciężarnej. Zaliczamy do nich:

  • ból brzucha

  • bezsenność

  • zawroty i bóle głowy

  • nudności i wymioty

  • nadmierną potliwość oraz uderzenia gorąca

  • występowanie obrzęków

  • osłabione ruchy dziecka

  • wyraźne zaczerwienienie twarzy

  • zaburzenia widzenia

Ryzyko związane z nadciśnieniem w ciąży

Wysokie ciśnienie w ciąży nie jest czymś, co można jakkolwiek zlekceważyć, nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Jednym z nich jest stan przedrzucawkowy, który może przerodzić się w rzucawkę a ten stan zagraża życiu zarówno dziecka jak i matki. Innymi powikłaniami związanymi z szczególnie wysokim ciśnieniem są przedwczesne odklejenie łożyska, poronienie, przedwczesny poród, opóźnienie wzrastania płodu (hipotrofia płodu).

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Wiadomo, że nadciśnienie w ciąży może być niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć jak można sobie z nim poradzić. Przede wszystkim w przypadku zaobserwowaniu u ciężarnej podniesionego ciśnienia powinna ona skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby to w jego rękach pozostawić kwestie leczenia dolegliwości. Niemniej jednak przyjmuje się pewne ogólne zasady postępowania.

Przede wszystkim sposób leczenia zależy od tego w jak wysokie jest nadciśnienie u ciężarnej. W przypadku lekkiego nadciśnienia zalecane są zazwyczaj tylko regularne badania kontrolne moczu w celu określenia poziomu białka oraz regularne pomiary poziomu ciśnienia. W tym przypadku również zaleca się ograniczenie poziomu aktywności fizycznej.

W przypadku umiarkowanego nadciśnienia kobieta musi zazwyczaj przyjmować leki obniżające ciśnienie. Badanie ciśnienia musi być wykonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu, konieczne będzie również regularne badanie poziomu białka w moczu.

Badania ciśnienia wspomniane wcześniej dotyczą tych, wykonywanych przez lekarza lub pielęgniarkę. Dobrze, by ciężarna na własną rękę kontrolowała w domu poziom ciśnienia – nie rzadziej niż 2 razy na dobę. Obserwacja własnego organizmu jest bardzo istotnym elementem w przypadku wysokiego ciśnienia w ciąży.

U kobiet u których zdiagnozowano ciężkie nadciśnienie zaleca się pobyt w szpitalu, gdzie poza kontrolami poziomu ciśnienia zarówno kobiety jak i stanu płodu, kobietę bada się w kierunku białkomoczu oraz wykonuje inne badania diagnostyczne. Konieczne może być podawanie leków zbijających ciśnienie w różnej formie (w tym w formie kroplówek).

undefined

Bibliografia

https://ktomalek.pl/blog/nadcisnienie-w-ciazy-czy-jest-grozne/w-1434#klasyfikacja-nadcisnienia-w-ciazy

https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/nadcisnienie-w-ciazy-przyczyny-objawy-leczenie-wysokiego-cisnienia-w-ciazy-aa-fDrq-5BEo-bfiZ.html

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75542,podwyzszone-cisnienie-tetnicze-krwi-u-kobiet-w-ciazy

https://pulsmedycyny.pl/nadcisnienie-u-ciezarnych-zawsze-jest-wyzwaniem-dla-lekarza-903843

https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/masz-za-wysokie-cisnienie-w-ciazy-uwazaj-na-stan-przedrzucawkowy

undefined

Tagi: Dziecko