Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Zabawy muzyczne dla dzieci
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Zabawy muzyczne dla dzieci

Zabawy muzyczne dla dzieci
pixabay.com

Zabawy muzyczno-ruchowe

Zabawy muzyczno-ruchowe jak do tej pory traktowano jedynie jako sposób na zorganizowanie dzieciom rozrywki. Ostatnio zaczęto jednak doceniać korzyści, jakie niesie ze sobą muzykoterapia pod postacią zabawy. Taka aktywność pomaga nie tylko w rozwoju fizycznym dziecka, ale także prowadzi do wykształtowania się otwartości na innych oraz zrelaksowania się. Często można zauważyć, że po zabawie wszystkie negatywne emocje gdzieś znikają, a zostają tylko te pozytywne.

Świetnie działa to zwłaszcza na dzieci w wieku przedszkolnym. Mnogość wykonywanych w rytm muzyki ćwiczeń działa korzystnie na układ oddechowy, mięśnie i postawę. Podczas tańca dzieci mogą odreagować napięcie, tak psychiczne jak i fizyczne, ale również zainspirować się i rozwinąć swoją pasję.

Same zabawy muzyczne dla dzieci mogą też przybierać różne formy, zależnie od tego, co chcemy za ich pomocą osiągnąć. Używanie tych prostych, krótkich i posiadających mało skomplikowane zasady, może pomóc dzieciom się rozluźnić. Muzyczny podkład jest wtedy dynamiczny, a dzieci zachęca się do swobodnego tańca. Świetnie nadadzą się także do zintegrowania grupy przedszkolaków.

Aby pomóc maluchom wykształcić poczucie rytmu, wykorzystuje się zabawy z udziałem instrumentów perkusyjnych. Takie ćwiczenia również świetnie nadadzą się do tego, aby zgrać ze sobą grupę.

Jeśli chcielibyśmy uwrażliwić nasze pociechy na muzykę, zabawy muzyczne dla dzieci przybiorą wtedy formę zadań polegających na wyrażaniu emocji za pomocą tańca, ale mogą także polegać na wykonywaniu prac plastycznych mających odzwierciedlać wysłuchany utwór.

Zabawy muzyczne dla dzieci - przykłady

Chcąc pomóc dzieciom się rozluźnić, odreagować lub rozładować nadmiar energii, możemy zaproponować zabawę w naśladowanie. Do tanecznego podkładu muzycznego, w rytm którego dzieci podskakują po całej sali, można dodać polecenia opiekuna, zaczynające się od słów "poruszamy się jak...". Można dać upust kreatywności dzieci, zachęcając, żeby poruszały się jak zwierzęta (na przykład kangury, ślimaki, lub ptaki), jakby podłoga była bardzo kleista czy gorąca, albo jakby były mającymi po sto lat staruszkami.

Jeśli mamy na celu zintegrowanie grupy, możemy połączyć dzieci w pary, które tworzyć będą kręcące się w rytm muzyki planety lub słoneczka, próbując unikać siebie nawzajem. Jeśli jedno słoneczko zderzy się z innym, wszyscy razem tworzą jedno większe koło. Dzieci bawią się do czasu, aż wszyscy będą tańczyć w jednym kręgu.

Aby rozwinąć kreatywność i zdolności interpretacyjne dzieci, można puścić im zmieniającą wydźwięk melodię (a jeśli wychowawca lub rodzić potrafi, sam może im na czymś zagrać). Ważne, aby dzieci mogły wyrażać zmieniający się nastrój utworu za pomocą tańca. Jest to zabawa zbliżona do "a teraz poruszamy się jak...", jednak w tym wariancie dzieci same wybierają, jaki sposób poruszania się pasuje do danej muzyki.

Zabawy muzyczne dla dzieci świetnie sprawdzają się z wykorzystaniem rekwizytów. Można dać dzieciom baloniki, które mają podbijać w rytm muzyki tak, by żaden nie upadł na podłogę. Dla utrudnienia, można powiedzieć im, czym w danej chwili mają odbijać balonik, na przykład łokciem, palcem, ramieniem, itp.

Wszystkie te ćwiczenia niewątpliwie pomogą naszym pociechom nauczyć się komunikacji niewerbalnej, improwizacji, maluchy pozbędą się przy nich negatywnych emocji, zintegrują się z grupą i nawiążą nowe znajomości. Bez problemów można też wykonywać takie zabawy muzyczne dla dzieci w domu!

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?