Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci
Czym jest zachłystowe zapalenie płuc i jak dochodzi do zarażenia?
Zachłystowe zapalenie płuc to choroba zapalna, która atakuje drogi oddechowe. Najczęściej pacjentami są dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia. W zachłystowym zapaleniu płuc bakterie wywołujące chorobę dostają się do płuc różnymi drogami, może być to razem z wydzieliną z górnych dróg oddechowych, drogą krwionośną lub przez aspirację z przewodu pokarmowego. Najczęstsze przyczyny zachorowania na zachłystowe zapalenie płuc związane są z:
refluksem żołądkowo-przełykowym, który wynika z okresowego rozluźnienia zwieracza przełyku,
chorobami neurologicznymi powodującymi upośledzenie odruchu kaszlowego,
wadą rozwojową niektórych noworodków która prowadzi do większej skłonności do aspiracji smółki i płynu owodniowego, przez co może dojść do zakażenia, zwłaszcza jeśli organizm matki jest nosicielem bakterii Streptococcus agalactiae,
karmieniem sondą dożołądkową – dzieci, które muszą być karmione przez taką sondę, a chorują z powodu malformacji tchawiczo-przełykowych, atrezji dwunastnicy czy achalazji przełyku, obciążone są dużym ryzykiem zachorowania na zachłystowe zapalenie płuc.
Bardzo często do zakażenia się bakterią wywołującą chorobę dochodzi w pierwszej dobie od porodu, co może spowodować niezwykle groźne dla noworodka zakażenie uogólnione. Niemowlęta natomiast często zarażają się podczas zachłystywania się pokarmem. U dzieci ogólnie zdrowych oraz nieco starszych ryzyko zachorowania maleje w związku z mechanizmami obronnymi wykształconymi przez organizm (chociażby odkrztuszanie pokarmu).
Objawy i rozpoznanie zachłystowego zapalenia płuc
Pomimo że choroba jest bardzo groźna dla dziecka, to sytuacja nie jest beznadziejna, między innymi dlatego, że objawy pojawiają się stosunkowo szybko bo od 2 do 12 godzin od momentu zachłyśnięcia.
Najważniejsze jest to, żeby nie bagatelizować objawów u noworodków i niemowląt, bo te nie są szczególne, dzieci te będą po prostu rozdrażnione, pozbawione apetytu, płaczliwe i niespokojne. Inne objawy choroby to między innymi
dreszcze,
gorączka,
osłabienie,
przyspieszony oddech i trudności w oddychaniu,
kaszel,
ból w klatce piersiowej,
spadek ciśnienia krwi,
nadmierna ilość wydzieliny w oskrzelach,
częstoskurcz.
Aby prawidłowo przeprowadzić rozpoznanie zachłystowego zapalenia płuc konieczne jest badanie fizykalne i właściwie przeprowadzony wywiad lekarski. Często lekarze korzystają z RTG klatki piersiowej w celu potwierdzenia diagnozy. Czasem wykonywane są również badania krwi, wówczas badane są wartości CRP oraz ilości leukocytów.
Leczenie zachłystowego zapalenia płuc u dziecka
Jak wiele poważnych chorób pochodzenia bakteryjnego również zachłystowe zapalenie płuc w pierwszej kolejności leczone jest antybiotykami. Lekarz podejrzewając chorobę u dziecka może w pierwszej kolejności zlecić podanie pacjentowi takich preparatów jak:
penicylina z inhibitorami laktamaz,
klindamycyna,
penicylina krystaliczna z metronidazolem.
Co ważne, leczenie zachłystowego zapalenia płuc uzależnione jest od czynnika, które je wywołało. Różnić będzie się jeśli przyczyną jest zarażenie gronkowcem złocistym, bakteriami z rodziny Enterobacteriacae lub Pseudomonas aeruginosa. W przypadku gronkowca konieczne będzie podanie kloksacyliny, metycyliny, wankomycyny lub linezolidu.
Leczenie zachłystowego zapalenia płuc powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, poza podaniem antybiotyków w skład tego leczenia mogą wchodzić również mechaniczne odsysanie wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym – szczególnie istotne jeśli dziecko nie jest przytomne lub nie nabyło umiejętności efektywnego wykrztuszania wydzieliny, podawanie tlenu a w przypadkach ekstremalnych również zaintubowanie pacjenta i uruchomienie wentylacji mechanicznej przy pomocy respiratora.
Leczenie zachłystowego zapalenia płuc trwa od jednego do trzech tygodni, a to niestety ma skłonność do nawrotów, więc rodzice dziecka, które przynajmniej raz je przeszło, muszą zachować odpowiednią ostrożność w tej materii.
Powikłania po zachłystowym zapaleniu płuc
Przejście zachłystowego zapalenia płuc może wiązać się z nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi w skutkach powikłaniami, do najczęstszych możemy zaliczyć:
ropień płuca,
obrzęk płucm
nadkażenie bakteryjne,
szczególnie niebezpieczną ostrą niewydolność oddechową – ta stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia.
undefined
Bibliografia