portalparentingowy.pl
Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci

unsplash.com/Vitolda Klein

Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci

11 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kurowska

Udostępnij:

Zachłystowe zapalenie płuc, zespół Mendelsona – to choroba wywoływana przez przedostanie się treści żołądka do dróg oddechowych dziecka. Może być szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych pacjentów, dlatego warto o niej

Czym jest zachłystowe zapalenie płuc i jak dochodzi do zarażenia?

Zachłystowe zapalenie płuc to choroba zapalna, która atakuje drogi oddechowe. Najczęściej pacjentami są dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia. W zachłystowym zapaleniu płuc bakterie wywołujące chorobę dostają się do płuc różnymi drogami, może być to razem z wydzieliną z górnych dróg oddechowych, drogą krwionośną lub przez aspirację z przewodu pokarmowego. Najczęstsze przyczyny zachorowania na zachłystowe zapalenie płuc związane są z:

 • refluksem żołądkowo-przełykowym, który wynika z okresowego rozluźnienia zwieracza przełyku,

 • chorobami neurologicznymi powodującymi upośledzenie odruchu kaszlowego,

 • wadą rozwojową niektórych noworodków która prowadzi do większej skłonności do aspiracji smółki i płynu owodniowego, przez co może dojść do zakażenia, zwłaszcza jeśli organizm matki jest nosicielem bakterii Streptococcus agalactiae,

 • karmieniem sondą dożołądkową – dzieci, które muszą być karmione przez taką sondę, a chorują z powodu malformacji tchawiczo-przełykowych, atrezji dwunastnicy czy achalazji przełyku, obciążone są dużym ryzykiem zachorowania na zachłystowe zapalenie płuc.

Bardzo często do zakażenia się bakterią wywołującą chorobę dochodzi w pierwszej dobie od porodu, co może spowodować niezwykle groźne dla noworodka zakażenie uogólnione. Niemowlęta natomiast często zarażają się podczas zachłystywania się pokarmem. U dzieci ogólnie zdrowych oraz nieco starszych ryzyko zachorowania maleje w związku z mechanizmami obronnymi wykształconymi przez organizm (chociażby odkrztuszanie pokarmu).

Objawy i rozpoznanie zachłystowego zapalenia płuc

Pomimo że choroba jest bardzo groźna dla dziecka, to sytuacja nie jest beznadziejna, między innymi dlatego, że objawy pojawiają się stosunkowo szybko bo od 2 do 12 godzin od momentu zachłyśnięcia.

Najważniejsze jest to, żeby nie bagatelizować objawów u noworodków i niemowląt, bo te nie są szczególne, dzieci te będą po prostu rozdrażnione, pozbawione apetytu, płaczliwe i niespokojne. Inne objawy choroby to między innymi

 • dreszcze,

 • gorączka,

 • osłabienie,

 • przyspieszony oddech i trudności w oddychaniu,

 • kaszel,

 • ból w klatce piersiowej,

 • spadek ciśnienia krwi,

 • nadmierna ilość wydzieliny w oskrzelach,

 • częstoskurcz.

Aby prawidłowo przeprowadzić rozpoznanie zachłystowego zapalenia płuc konieczne jest badanie fizykalne i właściwie przeprowadzony wywiad lekarski. Często lekarze korzystają z RTG klatki piersiowej w celu potwierdzenia diagnozy. Czasem wykonywane są również badania krwi, wówczas badane są wartości CRP oraz ilości leukocytów.

Leczenie zachłystowego zapalenia płuc u dziecka

Jak wiele poważnych chorób pochodzenia bakteryjnego również zachłystowe zapalenie płuc w pierwszej kolejności leczone jest antybiotykami. Lekarz podejrzewając chorobę u dziecka może w pierwszej kolejności zlecić podanie pacjentowi takich preparatów jak:

 • penicylina z inhibitorami laktamaz,

 • klindamycyna,

 • penicylina krystaliczna z metronidazolem.

Co ważne, leczenie zachłystowego zapalenia płuc uzależnione jest od czynnika, które je wywołało. Różnić będzie się jeśli przyczyną jest zarażenie gronkowcem złocistym, bakteriami z rodziny Enterobacteriacae lub Pseudomonas aeruginosa. W przypadku gronkowca konieczne będzie podanie kloksacyliny, metycyliny, wankomycyny lub linezolidu.

Leczenie zachłystowego zapalenia płuc powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, poza podaniem antybiotyków w skład tego leczenia mogą wchodzić również mechaniczne odsysanie wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym – szczególnie istotne jeśli dziecko nie jest przytomne lub nie nabyło umiejętności efektywnego wykrztuszania wydzieliny, podawanie tlenu a w przypadkach ekstremalnych również zaintubowanie pacjenta i uruchomienie wentylacji mechanicznej przy pomocy respiratora.

Leczenie zachłystowego zapalenia płuc trwa od jednego do trzech tygodni, a to niestety ma skłonność do nawrotów, więc rodzice dziecka, które przynajmniej raz je przeszło, muszą zachować odpowiednią ostrożność w tej materii.

Powikłania po zachłystowym zapaleniu płuc

Przejście zachłystowego zapalenia płuc może wiązać się z nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi w skutkach powikłaniami, do najczęstszych możemy zaliczyć:

 • ropień płuca,

 • obrzęk płucm

 • nadkażenie bakteryjne,

 • szczególnie niebezpieczną ostrą niewydolność oddechową – ta stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia.

undefined

Bibliografia

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >