portalparentingowy.pl
Zapalenie jajników

pixabay.com

Zapalenie jajników

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Zapalenie jajników to część zapalenia przydatków, czyli zespołu chorobowego oznaczającego zapalenie narządów miednicy mniejszej. Czasami trudno jest rozpoznać tę przypadłość, ponieważ może mieć objawy podobne do tych, jakie pojawiają

Zapalenie jajników – objawy

Zapalenie jajników to część całej grupy chorób zapalnych, klasyfikowanej jako zapalenie przydatków. Inaczej nazywa się je też zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Grupa ta zawiera w sobie zapalenie jajników i zapalenie jajowodów. Klasyfikacja ta wynika z uwagi na fakt, że stan zapalny tych miejsc z łatwością przechodzi z jednego na drugie, ponieważ organy te są bardzo blisko siebie i te same naczynia krwionośne zaopatrują je w krew.

Przyczyną zakażenia są beztlenowe i tlenowe bakterie, na przykład paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki i chlamydie. Są dwie drogi, którymi dostają się do jajników – wstępująca i zstępująca.

Droga wstępująca jest najczęstsza, zalicza się do niej 90% przypadków, a oznacza przedostanie się do przydatków przez pochwę i macicę. Gdy kanał szyjki macicy jest otwarty, dochodzi do zakażenia. Może to nastąpić w trakcie miesiączki, po porodzie lub poronieniu, różnych zabiegach ginekologicznych, po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej albo wyłyżeczkowaniu macicy.

Droga zstępująca oznacza bakterie docierające do jajników lub jajowodów wraz z krwią, przenosząc istniejący już w organizmie stan zapalny. Może być to stan zapalny zęba, migdałków czy wyrostka robaczkowego.

Zapalenie jajników może dać o sobie znak już w czasie kilku dni od zakażenia lub nawet po około tygodniu, zależne jest to od tego, z jakiego rodzaju zakażeniem mamy do czynienia. Pierwszy, najbardziej rozpoznawalny objaw to nagły, skurczowy ból po obu stronach podbrzusza, upławy z pochwy a także nabierający intensywności ból podczas stosunku. Czasami promieniuje on do pachwin i ud, może też pojawić się przy nim gorączka.

Kolejnymi objawami obwieszczającymi zapalenie jajników są nudności i wymioty (wywołane podrażnieniem otrzewnej) oraz biegunka. Te bywają zwodnicze, bo w połączeniu z bólem brzucha mogą sugerować problemy z układem trawiennym, a nie rozrodczym. Aby się upewnić, należy wykonać badanie ginekologiczne, po którym można mieć pewność co do tego, czy przyczyną rzeczywiście jest zapalenie jajników.

Zapalenie jajników – leczenie

Kuracja trwa od tygodnia do dziesięciu dni, a obejmuje terapię antybiotykami, mającymi poradzić sobie z całą gamą bakterii. Czasami też podaje się kilka różnych leków. Preparaty mają postać doustną lub dopochwową, można też suplementować je niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi o działaniu przeciwbólowym.

Zapalenie jajników – domowe sposoby

Najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu, to przestrzegać zaleceń lekarza, jeśli chodzi o zapewnienie sobie dogodnych warunków do odpoczynku. Ważne jest by leżeć w łóżku, unikać wysiłku fizycznego, powstrzymać się od współżycia z partnerem i nie ignorować wizyty kontrolnej po zakończonej kuracji. Można też położyć sobie na podbrzuszu termofor, ponieważ ważne jest utrzymywanie ciepła w okolicach miejsca zapalenia. Nie zaszkodzą też cieplejsze niż zazwyczaj ubrania.

Zapalenie jajników – powikłania

Jeśli zapalenie jajników zostanie zlekceważone, może prowadzić do problemów. Jest szansa na wystąpienie zapalenia otrzewnej, ropnia jajnika i jajowodu (co może się zakończyć chirurgicznym usunięciem przydatków), torbieli, upławów ropnych i większego ryzyka ciąży pozamacicznej.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >