Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Zapalenie jajników

Zapalenie jajników
pixabay.com

Zapalenie jajników – objawy

Zapalenie jajników to część całej grupy chorób zapalnych, klasyfikowanej jako zapalenie przydatków. Inaczej nazywa się je też zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Grupa ta zawiera w sobie zapalenie jajników i zapalenie jajowodów. Klasyfikacja ta wynika z uwagi na fakt, że stan zapalny tych miejsc z łatwością przechodzi z jednego na drugie, ponieważ organy te są bardzo blisko siebie i te same naczynia krwionośne zaopatrują je w krew.

Przyczyną zakażenia są beztlenowe i tlenowe bakterie, na przykład paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki i chlamydie. Są dwie drogi, którymi dostają się do jajników – wstępująca i zstępująca.

Droga wstępująca jest najczęstsza, zalicza się do niej 90% przypadków, a oznacza przedostanie się do przydatków przez pochwę i macicę. Gdy kanał szyjki macicy jest otwarty, dochodzi do zakażenia. Może to nastąpić w trakcie miesiączki, po porodzie lub poronieniu, różnych zabiegach ginekologicznych, po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej albo wyłyżeczkowaniu macicy.

Droga zstępująca oznacza bakterie docierające do jajników lub jajowodów wraz z krwią, przenosząc istniejący już w organizmie stan zapalny. Może być to stan zapalny zęba, migdałków czy wyrostka robaczkowego.

Zapalenie jajników może dać o sobie znak już w czasie kilku dni od zakażenia lub nawet po około tygodniu, zależne jest to od tego, z jakiego rodzaju zakażeniem mamy do czynienia. Pierwszy, najbardziej rozpoznawalny objaw to nagły, skurczowy ból po obu stronach podbrzusza, upławy z pochwy a także nabierający intensywności ból podczas stosunku. Czasami promieniuje on do pachwin i ud, może też pojawić się przy nim gorączka.

Kolejnymi objawami obwieszczającymi zapalenie jajników są nudności i wymioty (wywołane podrażnieniem otrzewnej) oraz biegunka. Te bywają zwodnicze, bo w połączeniu z bólem brzucha mogą sugerować problemy z układem trawiennym, a nie rozrodczym. Aby się upewnić, należy wykonać badanie ginekologiczne, po którym można mieć pewność co do tego, czy przyczyną rzeczywiście jest zapalenie jajników.

Zapalenie jajników – leczenie

Kuracja trwa od tygodnia do dziesięciu dni, a obejmuje terapię antybiotykami, mającymi poradzić sobie z całą gamą bakterii. Czasami też podaje się kilka różnych leków. Preparaty mają postać doustną lub dopochwową, można też suplementować je niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi o działaniu przeciwbólowym.

Zapalenie jajników – domowe sposoby

Najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu, to przestrzegać zaleceń lekarza, jeśli chodzi o zapewnienie sobie dogodnych warunków do odpoczynku. Ważne jest by leżeć w łóżku, unikać wysiłku fizycznego, powstrzymać się od współżycia z partnerem i nie ignorować wizyty kontrolnej po zakończonej kuracji. Można też położyć sobie na podbrzuszu termofor, ponieważ ważne jest utrzymywanie ciepła w okolicach miejsca zapalenia. Nie zaszkodzą też cieplejsze niż zazwyczaj ubrania.

Zapalenie jajników – powikłania

Jeśli zapalenie jajników zostanie zlekceważone, może prowadzić do problemów. Jest szansa na wystąpienie zapalenia otrzewnej, ropnia jajnika i jajowodu (co może się zakończyć chirurgicznym usunięciem przydatków), torbieli, upławów ropnych i większego ryzyka ciąży pozamacicznej.

Tagi: Dziecko