portalparentingowy.pl
Zapalenie oskrzeli u dzieci

unsplash.com/ Caleb Woods

Zapalenie oskrzeli u dzieci

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Podatność na zapalenie oskrzeli u dzieci jest dość wysoka, zwłaszcza jesienią i zimą. Choroba może mieć różny przebieg, w większości łagodny, ale nigdy nie powinno się ignorować objawów. Jak możemy rozpoznać zapalenie oskrzeli u naszego dzie

Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci

Najczęściej te same wirusy, które wywołują przeziębienie i grypę, mogą wywołać również zapalenie oskrzeli, wystarczy tylko, że dostaną się do dróg oddechowych. Choroba może mieć też podłoże bakteryjne, zazwyczaj wtórne do wirusowego.

Infekcje wywodzące się z tych źródeł charakteryzują się ostrym przebiegiem i trwają około tygodnia. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż trzy miesiące w ciągu roku, istnieje ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli, które wspomagają takie czynniki jak częsty kontakt z dymem tytoniowym, zapylonym powietrzem i podobnymi zanieczyszczeniami. Ten rodzaj zapalenia oskrzeli u małych dzieci występuje rzadko.

Zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy

Początkowo zapalenie oskrzeli u dzieci przebiega podobnie do przeziębienia. Wirus powoduje podrażnienie oskrzeli, to zaś wywołuje pierwszy objaw – kaszel. Na początku suchy, nabierający intensywności w nocy. Potem przechodzi w kaszel wilgotny, a wirus uszkadza błonę śluzową, utrudniając tym samym zdolność oskrzeli do oczyszczania się, przez co następuje gromadzenie się wydzieliny. Ta zwęża oskrzele, co nasila objawy kaszlu.

Rodzice mogą wtedy zauważyć u swoich dzieci charczenie bądź świst podczas oddychania.

Mokry kaszel utrzymuje się do około trzech tygodni i nawet po ustąpieniu infekcji można zaobserwować kaszel suchy, przy którym jednak oskrzela nie gromadzą wydzieliny. Nie należy się wtedy niepokoić, ponieważ jest to objaw świadczący o regeneracji uszkodzonego nabłonka.

Wykrztuszana przy kaszlu wydzielina ma białawy, żółty bądź zielonkawy kolor. Jeśli dziecko jej nie odkrztusza, tylko połyka, to może to doprowadzić do wymiotów. Poza tym może skarżyć się też na bóle brzucha i mięśni, być osłabione oraz mieć podwyższoną temperaturę.

Nie wszystkie z objawów pojawiają się jednocześnie i jeśli zakażenie nie było spowodowane wirusem grypy, to często gorączka, osłabienie i ból mięśni nie występują w ogóle.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci

Jeśli choroba wywołana została u niemowlęcia, konieczna jest wizyta w szpitalu. Nieco starsze dzieci można leczyć w domu, ale jeśli objawy są znaczące, na przykład silny kaszel utrzymujący się kilka dni, gorączka powyżej 38 stopni, która nie daje się zbić i świszczący oddech, to należy udać się do lekarza.

Zapalenie oskrzeli u dziecka leczy się objawowo, zalecając pozostanie w domu, aby uniknąć wtórnego zakażenia i odpoczywać. Jeśli występuje bardzo wysoka gorączka, należy podać dziecku leki zbijające temperaturę oraz dbać o jego nawodnienie.

Warto wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko. Oddychanie chłodniejszym powietrzem redukuje obrzęk błon śluzowych. Podczas zapalenia oskrzeli należy też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, z racji podatności błony śluzowej na wysychanie. Przydatne do tego są specjalne nawilżacze, które można umieścić na grzejniku, ale w razie ich braku pomóc może rozwieszenie w pomieszczeniu mokrych ręczników. Kąpiel dziecka powinna być szybka, w innym wypadku ryzykujemy wyziębienie.

Aby ułatwić odkrztuszanie można podawać leki mukolityczne, zazwyczaj w formie syropu lub wziewnej. Dzięki temu łatwiej pozbyć się zalegającej wydzieliny. Leki rozkurczające oskrzela przepisywane są przez lekarza w cięższych przypadkach, bardzo ułatwiają dziecku oddychanie.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >