portalparentingowy.pl
Zapalenie pochwy

pixabay.com

Zapalenie pochwy

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Zapalenie pochwy najczęściej wywołują drobnoustroje. Jest to powszechna przypadłość, jednak nigdy nie należy lekceważyć objawów, które się pojawiły. Nieleczone, zapalenie pochwy może prowadzić do poważnych powikłań. Jakie są jego objawy i co

Zapalenie pochwy - przyczyny

Flora bakteryjna naturalnie obecna w pochwie stanowi barierę przed drobnoustrojami. Chroni układ rodny przed atakiem drobnoustrojów, jak grzyby czy bakterie. Prawidłowy odczyn pH w pochwie jest kwaśny, utrzymujący się na poziomie około 4,5. Jeśli jednak zostanie zaburzony, mogą pojawić się problemy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być: brak higieny, jak chociażby używanie cudzych ręczników czy innych przyborów do pielęgnacji intymnej, miesiączka, poronienie, duża ilość partnerów seksualnych i wkładki domaciczne.

Zazwyczaj o infekcji świadczy pojawienie się uczucia świądu i pieczenia pochwy i sromu, zaczerwienienie tych miejsc, ból przy dotknięciu i stosunku, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Kolejnym ważnym symptomem są upławy, które mogą wyglądać różnie, w zależności od tego, jakie właściwie wdało się zakażenie.

Jednymi z bardziej powszechnych rodzajów zakażeń może być zapalenie pochwy wywołane przez chlamydie, które to powodują chlamydiozę. Charakteryzują się krwawieniem międzymiesiączkowym (ale może także wystąpić po stosunku), a także obecnością ropy w upławach i pieczeniem przy oddawaniu moczu. Natomiast żółtozielone, obfite upławy, które mają przykry zapach, są zazwyczaj zwiastunem rzęsistkowego zapalenia pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy

W typ przypadku zapalenie pochwy wywoływane jest przez bakterie tlenowe. Zazwyczaj pojawia się przy tym obrzęk i zaczerwienienie, a także ból, świąd, pieczenie i uczucie ciepła. Występujące upławy mają przykry zapach i żółty kolor. Jeśli zaś bakterie są beztlenowe, występuje bakteryjne zakażenie pochwy, przy którym nie pojawia się stan zapalny, ale za to zauważyć można szarawą wydzielinę o rybim zapachu.

Grzybicze zapalenie pochwy

Zakażenie grzybami inaczej nazywa się kandydozą. Prowadzi ona do zakażeń drożdżakowych, a najczęstszym objawem w tym przypadku są specyficzne, obfite upławy o szarobiałym kolorze i rybim zapachu. Wydzielina jest gęsta, może być też żółta, wraz z nią przychodzi swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Intensywność wydzielania nasila się zwłaszcza po stosunku.

Zapalenie pochwy - leczenie

Zapalenie pochwy może zostać wywołane przez wiele rodzajów bakterii i grzybów. Z uwagi na ten fakt, leczenie przybiera różne formy. Zanim się do niego przystąpi, pobiera się wymaz z pochwy, mający na celu ustalenie z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Potem przepisuje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybiczne. Podaje się je doustnie lub dopochwowo. Czasami leczenie obejmuje również partnera, który mógł również zostać zakażony.

Domowe sposoby na zapalenie pochwy to zazwyczaj zioła i globulki, które pomagają złagodzić nieprzyjemne objawy, a także pomóc naszej florze bakteryjnej się odbudować. Jednak aby całkowicie poradzić sobie z infekcją nie obejdzie się bez kontaktu z lekarzem i przepisania odpowiednich leków.

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć zapalenia pochwy. Nieleczone może prowadzić do przykrych konsekwencji, poczynając od zwiększenia szansy na zarażenie się chorobami wenerycznymi, do rozwinięcia się infekcji dalej i przejścia jej na drogi rodne, macicę, jajowody i jajniki. Stan taki jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, ponieważ zagrożony jest wtedy również płód.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >