Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków
pixabay.com

Zapalenie przydatków - przyczyny

Zapalenie przydatków oznacza zapalenie narządów miednicy mniejszej. Jest to termin zawierający w sobie wiele dolegliwości: zapalenie jajników i jajowodów, zapalenie błony śluzowej macicy, ropień jajowodowo-jajnikowy i zapalenie otrzewnej miednicy. Ze względu na nazewnictwo, tak samo zapalenie jajnika jak i zapalenie jajowodów może zostać określone jako zapalenie przydatków.

Sam stan zapalny ma swój początek zazwyczaj w jajowodzie. Powodowany jest przez beztlenowe i tlenowe bakterie, które mogą się tam dostać na dwa sposoby: drogą wstępującą i zstępującą. Ta pierwsza jest najbardziej powszechna i zawiera w sobie około 90% przypadków zakażeń. Oznacza przedostanie się bakterii do jajowodu przez pochwę i macicę. Ze względu na bliskie położenie tych organów, stan zapalny błony śluzowej szyjki macicy przenosi się potem na błonę śluzową jamy macicy i potem na błonę śluzową jajowodów. Stamtąd zaś jest szansa na rozprzestrzenienie się infekcji do jajnika lub otrzewnej miednicy. Może się to wydarzyć w trakcie miesiączki, po porodzie lub poronieniu, po zabiegu łyżeczkowania, wziernikowania albo po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej.

Zakażenie może też się odbyć przez naczynia chłonne. Zakażenie zstępujące może nastąpić przez krew, która przyniosła w to miejsce bakterie z innego miejsca zapalnego. Taka sytuacja zdarza się o wiele rzadziej, obejmuje około 10% przypadków.

Zapalenie przydatków - objawy

Od momentu zakażenia zazwyczaj mija kilka dni, nim pojawią się pierwsze objawy. Zapalenie przydatków często daje o sobie znać ostrym bólem brzucha i gorączką. Charakter bólu może być skurczowy lub nudzący, tępy i długotrwały. Jeśli zakażenie nie przyjęło ostrej postaci, to naszą uwagę powinna zwrócić podniesiona temperatura i pogorszenie się nastroju. Zwłaszcza, jeśli ma to miejsce po zabiegu wziernikowania, łyżeczkowania, lub po porodzie w okresie połogu. Kolejnym symptomem jaki daje zapalenie przydatków może być ropna wydzielina z pochwy, która ma nieprzyjemny zapach, lub krwawienie (na przykład takie, które trwa zbyt długo).

Mogą pojawić się również wymioty i nudności. Te wskazują zazwyczaj na podrażnienie otrzewnej. Czasem występuje biegunka, co w połączeniu z bólem brzucha może wskazywać na problemy z układem trawiennym i wprowadzić w błąd co do postawionej diagnozy. W takim wypadku, zwłaszcza gdy dręczą nas ostre objawy, należy przeprowadzić rozstrzygające badanie. Nawet najlżejsze dotknięcie szyjki macicy może wywołać ból, co potwierdzi zapalenie przydatków.

Zapalenie przydatków - leczenie

Jako, że zapalenie przydatków wywoływane jest przez wiele różnych bakterii, używa się antybiotyków o szerokim spektrum działania, które będą mogły zwalczyć intruza, nawet jeśli nie zostanie on od razu określony. Czasami podaje się też kilka leków, stosując terapię skojarzoną. Cały proces potrwa zazwyczaj od tygodnia do dziesięciu dni, a leki mają postać doustną bądź dopochwową. Aby poradzić sobie z silnym bólem, jeśli występuje, można zażywać leki przeciwbólowe, jak ibuprofen lub paracetamol.

Ważnym jest, by nie przerywać kuracji, gdy tylko objawy znikną, ponieważ może to prowadzić do tego, że wystąpi przewlekłe zapalenie przydatków. Trudniej będzie sobie wtedy z nim poradzić. Podoba sytuacja może mieć też miejsce, gdy kobiecie podane zostaną niewłaściwe leki albo za wcześnie wróci do współżycia seksualnego. Taka sytuacja może doprowadzić do ostrego nawrotu dolegliwości gdy tylko odporność organizmu nieco się obniży (na przykład przy przeziębieniu).

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zapalenia przydatków, należy stosować prezerwatywy podczas stosunku (w przypadku częstego zmieniania partnerów), nie zaniedbywać wizyt kontrolnych po porodzie, powstrzymać się od stosunku podczas miesiączki i dbać o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie.

Tagi: Dziecko