Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Zapalenie spojówek u dzieci
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci
pixabay.com

Czym jest zapalenie spojówek?

Jak sama nazwa wskazuje, zapalenie spojówek to stan zapalny spojówki. Spojówka natomiast to cienka błona śluzowa, pokrywająca białą część gałki ocznej. Kiedy dochodzi do infekcji wówczas oko lub oczy są podrażnione – podrażnienie objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem.

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci może mieć charakter nieinfekcyjny bądź infekcyjny. W zależności od charakteru zapalenia, różnić będą się możliwe przyczyny wystąpienia choroby. Innym często spotykanym podziałem przyczyn jest podział ze względu na wiek chorego – inne będą typowe przyczyny zapalenia spojówek u dzieci młodszych a inne u dzieci nieco starszych lub nastolatków. Tak czy inaczej, mówiąc o przyczynach zapalenia spojówek u dzieci najczęściej wskazywane są:

  1. Alergie – w szczególności dzieci cierpiące z powodu alergicznego nieżytu nosa lub atopowego zapalenia skóry narażone są na zapalenie spojówek

  2. Przeniesienie bakterii – fizyczny kontakt z patogenem, może mieć miejsce chociażby podczas zabawy lub nieostrożnej pielęgnacji dziecka. Szczególnie popularne w miejscach, gdzie nie jest zachowywany reżim sanitarny

  3. Infekcje – to w zasadzie mógłby być osobny artykuł, ponieważ podczas porodu istnieje ryzyko infekcji (jeśli matka jest nosicielką lub jest chora) wieloma chorobami. Do zainfekowania dziecka dochodzi podczas jego wędrówki przez kanał rodny. Dzieci mogą ulec zakażeniu takimi chorobami/drobnoustrojami jak chlamydia, wirus rzeżączki, dwoinka lub wirus opryszczki zwykłej

  4. Zabieg Credego – podczas zabiegu do oka dziecka aplikowane są specjalne krople, które mają na celu zapobieganie np. infekcji rzeżączkowej. Podczas zabiegu może dojść do chemicznego zapalenia spojówek.

  5. Niedrożność przewodu nosowo łzowego – łzy wówczas gromadzą się w worku łzowym przez co dochodzi do namnażania się bakterii, które później mogą przenieść się na przednią powierzchnię gałki ocznej.

  6. Wirusowe zapalenie spojówek – znanego również jako epidemiczne zapalenie spojówek (ze względu na łatwość transmisji)

  7. Bakteryjne zapalenie spojówek – spowodowane w większości przez bakterie takie jak gronkowce i paciorkowce. Tego typu zapalenie występuje głównie u starszych dzieci.

Objawy zapalenia spojówek

Zdarza się, że objawy zapalenia spojówek u dzieci są dość niejednoznaczne. Niemniej jednak w przebiegu choroby powinno pojawić się charakterystyczne zaczerwienienie tychże. Bardzo często poza tak zwanym ‘czerwonym okiem’ dzieci muszą zmagać się z łzawieniem, obrzękiem oka, wydzieliną ropną lub przekrwieniem oka. Chore oko, może być szczególnie wrażliwe na światło (światłowstręt). Listę dolegliwości teoretycznie zamykają świąd, pieczenie chorego oka oraz pojawiające się na nim błony chorobowe. To, co rodzice powinni zauważyć, to fakt, że dziecko zaczyna pocierać oczy rękami.

Rozpoznanie zapalenia spojówek powinno być potwierdzone przez okulistę, choć często zdarza się, że wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Zazwyczaj, a w zasadzie prawie zawsze wystarczy diagnoza na podstawie obserwacji i wywiadu. Wykonywanie dodatkowych badań należy w tym przypadku do rzadkości. Niemniej jednak, czasem stosuje się badania w celu ustalenia przyczyny – od niej bowiem może być dobrana różna forma terapii dziecka.

Leczenie zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek leczone jest w zależności od przyczyny, która je spowodowała. Jeśli zapalenie spojówek spowodowane jest np. przyczynami alergicznymi wówczas leczenie prawdopodobnie ograniczy się do podania leków przeciwhistaminowych (te mogą być stosowane doustnie lub miejscowo). W przypadku zakażenia bakteryjnego najprawdopodobniej zastosowanie znajdzie antybiotykoterapia. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek – niestety nie ma możliwości leczenia przyczynowego, więc leczenie ma charakter wyłącznie łagodzenia uciążliwych objawów.

Zapalenie spojówek to choroba o charakterze samoograniczającym się, niemniej jednak nie powinna być ona lekceważona. Tak samo jej stosunkowo łatwe leczenie nie oznacza, że można je lekceważyć. Powikłania po zapaleniu spojówek u dzieci mogą być szczególnie nieprzyjemne. Zaliczamy do nich takie problemy jak przewlekłe zapalenie spojówek a te prowadzi do bliznowacenia się rogówki dziecka. Bliznowacenie się rogówki dziecka natomiast może mieć negatywny wpływ na jakość wzroku naszej pociechy.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?