portalparentingowy.pl
Zapalenie stawu biodrowego u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

pixabay.com

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci może mieć wiele przyczyn, ale często ma związek z powikłaniami po grypie czy przeziębieniu. W większości przypadków choroba ta nie ma poważnych konsekwencji dla zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że warto dowi

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci – przyczyny

Choć mogłoby się wydawać, że zapalenie stawu biodrowego jest dolegliwością dotyczącą głównie osób starszych, to w rzeczywistości jest inaczej. Okazuje się, że problem ten może występować niezależnie od wieku i dotyczy on w dużym stopniu także kilkulatków. Przyczyn zapalenia stawu biodrowego u dzieci może być wiele, ale w większości przypadków pojawia się w skutek powikłań po ostrym zakażeniu dróg oddechowych, wywoływanych przez bakterie albo wirusy – jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i angina czy grypa. Choć trudno w to uwierzyć przyczyną może być nawet przeziębienie. Właśnie dlatego, aby nie dopuścić do zapalenia stawu biodrowego, nie wolno bagatelizować żadnych objawów. Inną przyczyną jest choroba reumatyczna, jak idiopatyczne zapalenie stawów. Może się także zdarzyć, że zapalenie stawu biodrowego będzie objawem choroby jelit, zapalenia skórno-mięśniowego czy tocznia rumieniowego.

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci – objawy

Na szczęście zapalenie stawu biodrowego u dzieci daje na tyle charakterystyczne objawy, że bez trudu można je zauważyć. Dziecko zaczyna odczuwać silne boleści w biodrze, kolanie, a czasem nawet w pachwinie. Pojawia się problem z utrzymaniem równowagi i chodzeniem, przez co zaczyna utykać. To jednak za mało, aby jednoznacznie stwierdzić zapalenie stawu biodrowego. Dlatego tak ważne jest, aby przyglądać się dziecku i obserwować czy pojawiły się jeszcze inne dodatkowe objawy, takie jak wysoka temperatura, która może wskazywać na septyczne zapalenie stawów. Jeśli natomiast ból pojawił się nagle i nie jest efektem urazu, np. stłuczenia, to bardzo możliwe, że mamy do czynienia z przemijającym zapaleniem stawu biodrowego. W takim wypadku kluczową kwestią są przebyte niedawno choroby. Jeśli kilka tygodni wcześniej dziecko chorowało na grypę, zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc to bardzo prawdopodobne, że powodem tych dolegliwości jest właśnie zapalenie stawu biodrowego.

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci – sposoby leczenia

Aby wyleczyć zapalenie stawu biodrowego, należy najpierw poznać przyczynę tych dolegliwości. Dlatego tak ważną rolę odgrywa odpowiednia diagnostyka. W przypadku bólu w kolanie czy biodrze, który uniemożliwia swobodne poruszanie się, konieczna jest wizyta u ortopedy. Jeśli lekarz po wywiadzie z dzieckiem i rodzicami, a także zbadaniu pacjenta będzie podejrzewał zapalenie stawu biodrowego, konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań. Należy także wykonać badanie RTG, USG, OB (odczyn Biernackiego), które pomoże stwierdzić stan zapalny w organizmie, badanie CRP, które pozwoli potwierdzić albo wykluczyć stany zapalne, których przyczyną są powstałe infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze. Lekarz powinien zlecić również wykonanie posiewu krwi, morfologii krwi, oraz badanie w kierunku chorób autoimmunologicznych.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego jest ściśle uzależnione od przyczyn, dlatego tak ważne jest, aby poznać pochodzenie tej dolegliwości. Jeśli choroba pojawiła się w skutek ostrego zakażenia dróg oddechowych, wystarczy podać dziecku środki przeciwbólowe, o ile oczywiście będzie to konieczne. W takim przypadku zaleca się odpoczynek i nieforsowanie chorego stawu, dlatego niewskazane jest wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń. Na szczęście w przypadku przemijającego zapalenia stawu biodrowego bardzo rzadko dochodzi do jakichkolwiek powikłań i niepotrzebne jest wdrażanie żadnego leczenia, ponieważ choroba ta ustępuje samoczynnie. Niestety tego typu dolegliwość często ma charakter nawracający. Jeśli po przeprowadzeniu badań lekarz stwierdzi u dziecka bakteryjne zapalenie stawu biodrowego, sam odpoczynek nie wystarczy. W takim wypadku niezbędne jest podanie antybiotyku. Jeśli przyczyną bólu biodra okaże się idiopatyczne zapalenie stawów, konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >