Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Zapalenie układu moczowego w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Zapalenie układu moczowego w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie układu moczowego w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
pixabay.com

Zapalenie układu moczowego w ciąży – przyczyny

Zapalenie układu moczowego w ciąży jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, z którymi borykają się kobiety spodziewające się dziecka. Biorąc pod uwagę procesy, jakie zachodzą w ciele kobiety w ciąży, nie powinno to nikogo dziwić. Z chwilą zajścia w ciąże w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne, które powodują rozszerzenie się cewki moczowej i moczowodu, co ułatwia przedostanie się drobnoustrojów do dróg moczowych. W ten sposób dochodzi do stanu zapalnego układu moczowego. Bardzo często zapalenie układu moczowego występuje w pierwszych dniach ciąży, kiedy kobieta nie zdaje sobie sprawy, że doszło do zapłodnienia. Właśnie z powodu burzy hormonalnej, która pojawia się na początku ciąży, infekcja układu moczowego czasem bywa uważana za pierwszy objaw ciążowy. W miarę rozwoju płodu macica stopniowo się powiększa, co prowadzi do ucisku na pęcherz, a w konsekwencji także sprzyja rozwijaniu się infekcji.

Zapalenie układu moczowego najczęściej jest wywołane przez bakterie E. coli i gronkowce. Przyczyn infekcji dróg moczowych może być kilka, ale odpowiada za to obniżona odporność, niedostateczna higiena intymna, częste stosunki seksualne, wady układu moczowego (zarówno anatomiczne, jak i czynnościowe) czy kamienie nerkowe. Przyczyną zapalenia układu moczowego w ciąży może być także cukrzyca ciążowa. Powodem jest glukoza, która znajduje się w moczu ciężarnych, przez co prawdopodobieństwo wystąpienia bakterii w układzie moczowym jest większe.

Zapalenie układu moczowego w ciąży – objawy

Nigdy nie należy bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Zwłaszcza kobiety w ciąży, których organizm jest osłabiony, powinny szczególnie zwracać uwagę na wszystkie niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało. Zwłaszcza, że niektóre infekcje – w tym także zapalenie układu moczowego – mogą być groźne dla kobiet w ciąży. Dlatego ważną rolę odgrywa szybka reakcja, która jest możliwa wtedy, gdy dobrze odczytamy objawy świadczące o wystąpieniu infekcji. Zapalenie dróg moczowych najczęściej objawia się m.in. kłuciem i uczuciem pieczenia w cewce moczowej, nietrzymaniem moczu, częstym oddawaniem moczu, bólem podbrzusza lub podwyższoną temperaturą. W niektórych przypadkach pojawia się również krwawienie. W razie wystąpienia tych sygnałów, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Niestety, zapalenie układu moczowego w ciąży może także przebiegać bezobjawowo. W takim przypadku jedynym sposobem wykrycia infekcji jest wykonywanie regularnie badań. Właśnie na wypadek infekcji, których nie da się wykryć na podstawie objawów, zaleca się, aby kobiety w ciąży co miesiąc powtarzały badania moczu. W ten sposób można łatwo zdiagnozować infekcje i w porę wprowadzić odpowiednie leczenie.

Zapalenie układu moczowego w ciąży – sposoby leczenia

Leczenie zapalenia układu moczowego w ciąży jest utrudnione. Wynika to ze szkodliwości wielu skutecznych leków zwalczających infekcje dróg moczowych. Za najbezpieczniejsze uważa się podawanie ciężarnym cefaleksyny i amoksycyliny, które nie mają negatywnego wpływu na dziecko. Jednak decyzję o sposobie leczenia i podawanych lekach podejmuje lekarz prowadzący. Leczenie zapalenia dróg moczowych jest niezbędne także wtedy, gdy infekcja przebiega bezobjawowo. Istnieją także domowe sposoby, które wspomagają leczenie farmakologiczne. Dobrym pomysłem będzie spożywanie dużej ilości płynów (około 2 litry dziennie), zażywanie witaminy C, picie soku z żurawiny, a także odpoczynek. Dzięki temu organizm szybciej poradzi sobie z infekcją i tym samym szybciej uda się wrócić do zdrowia.

Zapalenie układu moczowego w ciąży – powikłania

Kobiety spodziewające się dziecka muszą wyjątkowo dbać o swoje zdrowie, ponieważ są szczególnie narażone na różnego rodzaju infekcje. Nawet z pozoru niegroźna choroba może nieść za sobą poważne konsekwencje. W przypadku zapalenia układu moczowego jest to szczególnie ważne, ponieważ nieleczona infekcja stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki jak i dziecka. Najczęstsze powikłania związane z zapaleniem układu moczowego to niska masa urodzeniowa dziecka, ryzyko stanu przedrzucawkowego, porodu przedwczesnego i poronienia. Nieleczona infekcja dróg moczowych prowadzi także do niewydolności nerek, odmiedniczkowego zapalenia nerek oraz nadciśnienia tętniczego. Zdarza się także, że powikłania po zapaleniu układu moczowego zagrażają życiu. W wyniku zakażenia może dojść do pojawienia się sepsy lub ropnia okołonerkowego, które stanowią realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia kobiety.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?