Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zapalenie zatok u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:11

Zapalenie zatok u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie zatok u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie
pixabay.com

Zapalenie zatok u dziecka – co to jest?

Zapalenie zatok u jest jednym z najczęściej występujących schorzeń u dzieci. W większości przypadków ma ono związek z infekcjami górnych dróg oddechowych, ale bywa, że jest spowodowane powikłaniami po nich.  W przypadku dzieci zapalenie obejmuje przede wszystkim zatoki sitowe i szczękowe, które rozwijają się dużo wcześniej od zatok klinowych lub zatok czołowych. Zapalenie zatok sitowych występuje niemal wyłącznie u dzieci, najczęściej w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Przyczyną tego typu zapalenia zatok jest przeniesienie z zatok szczękowych infekcji o podłożu wirusowym do zatok sitowych, po czym bakteryjnego zakażenia wydzieliny. Zapalenie zatok szczękowych może mieć różne przyczyny. Może być spowodowane przeziębieniem, stanem zapalnym zębów, lub powikłaniami po leczeniu kanałowym lub wyrwaniu zęba.

Zapalenie zatok u dziecka – jakie są objawy?

Zapalenie zatok u dziecka ma dość charakterystyczne objawy. Należą do nich niedrożność nosa, duża ilość wydzieliny, która spływa do gardła. Dzieci skarżą się na silne bóle głowy, zwłaszcza w okolicach oczodołów, nosa oraz policzków. Charakterystycznym objawem jest również ból gardła, mięśni, katar oraz wysoka temperatura, przekraczająca 39°C. W przypadku takich dolegliwości może się pojawić brak apetytu, chrapanie oraz zmęczenie i złe samopoczucie. Dodatkowe objawy towarzyszą zapaleniu zatok sitowych u dziecka. W takim wypadku często można zaobserwować również obrzęk powiek oraz nosa, a w niektórych przypadkach również słabsze widzenie czy wytrzeszcz oczu.

Zapalenie zatok u dziecka – jakie są przyczyny?

Przyczyną zapalenia zatok u dziecka jest najczęściej infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Odpowiadają za nią koronawirusy, rynowirusy, adenowirusy, wirus paragrypy oraz wirus RS. Inną przyczyną zapalenia zatok u dziecka są bakterie. Należą do nich Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae. Zapalenia zatok wywołane bakteriami mają z reguły ostrzejszy przebieg , niż przy infekcjach wirusowych, dlatego tym bardziej ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych objawów. Inną przyczyną zapalenia zatok u dzieci są powikłania po katarze, jednak zdarza się to dosyć rzadko.

Zapalenie zatok u dziecka – jakie są sposoby leczenia i możliwe powikłania?

Leczenie zapalenia zatok u dziecka powinno polegać zarówno na podaniu środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza, jak i domowych zabiegach. Najważniejszą kwestią jest jednak prawidłowe postawienie diagnozy, dlatego w przypadku pojawienia się objawów zapalenia zatok, koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Leczenie powinno zależeć od przyczyn, które doprowadziły do powstania choroby. W przypadku zapalenia zatok spowodowanego bakteriami, które z reguły ma ostrzejszy przebieg konieczne może się okazać podanie antybiotyków. W pozostałych przypadkach lekarz powinien przepisać leki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Zdarzają się przypadku, gdy konieczna jest wizyta u laryngologa, jednak dotyczy to przede wszystkim dzieci, które borykają się z przewlekłym zapaleniem zatok. Nie mniej ważne, co leczenie farmakologiczne jest także korzystanie ze sprawdzonych, domowych sposobów. Mowa zwłaszcza o robieniu inhalacji oraz płukania nosa specjalnym roztworem z soli morskiej. W czasie choroby ważne jest, aby pić dużo napojów, aby nie dopuścić do odwodnienia się organizmu. Aby ułatwić oddychanie, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach w których przebywa dziecka. Ważne, aby w porę podjąć odpowiednie kroki zmierzające do leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań. Dzieci u których w porę nie podjęto odpowiedniego leczenia są narażone na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, powikłania wewnątrzczaszkowe, oczodołowe i oczne. W nielicznych przypadkach powikłania po zapaleniu zatok u dziecka mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?