Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 grudnia. Czy będzie przedłużony?
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 22.12.2020 01:00

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 grudnia. Czy będzie przedłużony?

Rodzina
Unsplash.com/ Marisa Howenstine (CC0 Domena publiczna)

Nauka zdalna dla wszystkich dzieci (z wyjątkiem przedszkoli i żłobków) została wydłużona do 17 stycznia 2021 roku. Wielu rodziców zastanawia się, czy dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Odpowiedź brzmi: tak.

Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony?

17 grudnia 2020 r. opublikowany został  projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Na podstawie tego dokumentu rząd postanowił przedłużyć prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie będzie przyznawane na takich samych zasadach jak do tej pory.

Zasiłek będzie obejmował okres od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r.  Jak informuje MEN, zamknięcie placówek edukacyjnych ma obowiązywać do 3 stycznia 2021 r.

Możliwa jest opcja, że uczniowie wrócą do placówek edukacyjnych najwcześniej po feriach, czyli 18 stycznia 2021 r.

Należy pamiętać, że aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy - dla kogo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Przysługuje, kiedy konieczne jest osobiste sprawowanie opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do 8 roku życia w przypadku: zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której uczęszczało dziecko oraz w przypadku choroby niani. W przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia małżonkowi, lub rodzicowi sprawowanie opieki nad dzieckiem, pobytu rodzica opiekującego się dzieckiem w szpitalu;

  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat;

  • chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat,

  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat.

Jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do 14 roku życia, zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres sprawowania opieki, nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Kiedy opieka jest sprawowana nad innym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 roku życia, to zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym.

Źródło: Gov.pl; Pit.pl

Tagi: zasiłek