Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Zatoki w ciąży

Zatoki w ciąży
pixabay.com

Zapalenie zatok a ciąża

Zapalenie zatok, w przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia może nieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowi dziecka. Ciężarne, są szczególnie narażone na zachorowanie, ponieważ ich odporność jest osłabiona, przez szczególny stan w jakim się znajdują. Czym zatem jest zapalenie zatok? To stan zapalny błony śluzowej nosa oraz zatok obocznych (szczękowej, czołowej, klinowej i sitowej). Podczas wystąpienia stanu zapalnego dochodzi do opuchnięcia nabłonka, który wyścieła wnętrze zatok i jam nosa, oprócz obrzmienia nabłonek pokrywa się również gęstą ropną wydzieliną, która wywołuje katar oraz silny ból głowy. Dolegliwości mogą mieć charakter ostrego zapalenia lub zapalenia przewlekłego. Ostre zapalenie zatok trwa zazwyczaj około 12 tygodniu, zapalenie przewlekłe powyżej 12 tygodni. Ze względu na charakter objawów, jest to choroba, która jest szczególnie uciążliwa, choć w pierwszej fazie może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, lub jeśli ma miejsce na początku drugiego trymestru – z wywołanym przez estrogeny stanem przypominającym zapalenie zatok (nagromadzenie się wydzieliny w nosie, uczucie zatkanych dróg oddechowych).

Objawy i rozpoznanie zapalenia zatok w ciąży

Co może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym w zatokach? Kiedy należy udać się do lekarza? Zapalenie zatok występuje wraz z wieloma objawami a zaliczamy do nich:

  • Zatkany nos, przez który nie da się oddychać

  • Bóle głowy (szczególnie przy pochylaniu) twarzy, zębów

  • Gorączka

  • Nieświeży oddech

  • Problemy z węchem

  • Uczucie zmęczenia

  • Obecność wydzieliny w nosie i spływanie jej po tylnej ścianie gardła

Zapalenie zatok zazwyczaj nie wymaga szczegółowych badań diagnostycznych, lekarz w większości przypadków będzie w stanie postawić właściwą diagnozę na podstawie objawów pacjentki połączonych z właściwie zebranym wywiadem. Niekiedy, jeśli choroba ma charakter przewlekły stosuje się badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa zatok.

Przyczyny zapalenia zatok w ciąży

Starą prawdą jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Żeby wiedzieć, jak unikać zapalenia zatok, warto wiedzieć, skąd w ogóle bierze się zapalenie zatok. Jest to choroba, która może dotknąć praktycznie każdego, niezależnie od wieku czy płci. Ostre zapalenie zatok przeważnie spowodowane jest przez infekcję wirusową, choć nie można mówić, że przekształcenie infekcji wirusowej w bakteryjną stanowi jakikolwiek ewenement – choć nie jest regułą, to jak najbardziej jest czymś, czego można się spodziewać.

W przypadku zapalenia zatok zwykłego – tu przeważnie winne są infekcje bakteryjne.

Leczenie zatok w ciąży – czy dopuszczalna jest farmakoterapia?

Jak wyleczyć chore zatoki w ciąży, czy da się walczyć z chorobą bez konieczności stosowania leków? Wiele przyszłych mam martwi się, czy choroba lub jej leczenie może negatywnie wpłynąć na nienarodzone jeszcze dziecko. Przede wszystkim, jakakolwiek forma leczenie powinna być skonsultowana z lekarzem. Próby diagnozowania i leczenia bez udziały specjalistów może przynieść więcej szkód niż pożytku. Uznaje się jednak, że istnieją domowe/naturalne metody walki z zapaleniem zatok, które nie powinny zaszkodzić, należą do nich:

  • Płukanie nosa solą fizjologiczną

  • Inhalacje przy użyciu soli fizjologicznych lub wody z dodatkiem olejku eukaliptusowego/sosnowego

  • Ciepłe kompresy na twarz

  • Picie mleka z miodem

  • Naświetlanie zatok lampami

  • Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach (nawilżacze powietrza, lub za pomocą mokrych ręczników położonych na kaloryferach).

Uznaje się, że są to bezpieczne metody, których nie trzeba konsultować z lekarzem. Niemniej jednak leczenie jakichkolwiek dolegliwości, bez konsultacji z lekarzem nie należy do szczególnie rozsądnych pomysłów. W przypadku diagnozy postawionej przez lekarza, możliwe, że zostanie włączona również farmakoterapia. Jak wygląda leczenie zatok w ciąży przy użyciu medykamentów? Zapalenie zatok leczy się przy pomocy antybiotyków – o ile podawanie antybiotyków ciężarnym nie jest szczególnie popularne, tak w przypadku zapalenia zatok może okazać się konieczne, ponieważ ewentualne powikłania po nieleczonych zatokach mogą być o wiele bardziej niebezpieczne dla zdrowia dziecka, niż przyjmowanie przez matkę leku. Antybiotyk podaje się od 2 do kilku tygodni, w zależności od tego, czy choroba ma charakter ostrego zapalenia zatok, czy jest przewlekła.

Bibliografia

https://parenting.pl/zatoki-w-ciazy

https://www.babyboom.pl/ciaza/zdrowie-w-ciazy/bol-i-leczenie-zatok-w-ciazy

https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/zapalenie-zatok-w-ciazy-jak-leczyc-i-jakie-moga-byc-konsekwencje-choroby-aa-D9Mo-7ZGc-JJBN.html#na-czym-polega-leczenie-zapalenia-zatok-w-ciazy

https://www.hellozdrowie.pl/jak-leczyc-zapalenie-zatok-w-ciazy-jakie-leki-mozna-stosowac-tlumaczy-ginekolog/

undefined

Tagi: Dziecko
Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?