Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Zatrzymanie miesiączki

Zatrzymanie miesiączki
pixabay.com

Czym charakteryzuje się zatrzymanie miesiączki

Prawidłowe okresy cyklu miesiączkowego u kobiety trwają od 25 do 35 dni. Długość krwawienia waha się od 3 do 7 dni i prawidłowo obejmuje od 30 do 80 ml krwi. Od tych norm mogą nastąpić odstępstwa, a nawet całkowite zatrzymania cyklu.

Wyodrębniamy różne odmiany zatrzymania miesiączki. Pierwsza to pierwotny brak miesiączki – występuje po 16. roku życia i objawia się brakiem krwawienia u kobiet, które pierwsze krwawienie miały po zastosowaniu leczenia hormonalnego. Przyczyny to wrodzony przerost nadnerczy, hypoplazja jajników, dysgenezja gonad lub guzy przysiadki mózgowej.

Wtórny brak miesiączki oznacza przynajmniej półroczną przerwę w miesiączkowaniu u kobiet, u których wcześniej miesiączka się pojawiła. Tu winowajcą jest zespół policystycznych jajników, atrezja macicy albo zaburzenie czynności na osi podwzgórze-przysadka-jajnik.

W przypadku cykli, które trwają od 32 dni do 6 miesięcy, mówimy o rzadkim miesiączkowaniu.

Same zaburzenia dotyczą nie tylko długości cyklu, ale również obfitości krwawienia oraz tego jak bardzo jest ono bolesne.

Przyczyny zatrzymania miesiączki

Zatrzymanie miesiączki jest często związane ze zmianą w gospodarce hormonalnej organizmu. Zmiany takie wynikają na przykład z ciąży, ale również chorób takich jak niedoczynność i nadczynność tarczycy albo nadmiaru lub niedoboru hormonów. Podobnymi winowajcami mogą być guzy na jajnikach.

Nie zawsze jednak jest to związane z hormonami, szereg innych okoliczności również jest w stanie zatrzymać miesiączkę. Mogą to być przyjmowane antybiotyki, duża ilość stresu, choroby jak cukrzyca, ale nawet i intensywny trening.

Okres może też całkowicie zniknąć w przypadku zachorowania na zespół policystycznych jajników. Oprócz tego objawu schorzenie to może też przyczynić się do zmiany tembru głosu, pojawienia się nieprawidłowego owłosienia w okolicach twarzy lub górnych części ramienia, zmian łojotokowych czy łysienia typu męskiego.

Zatrzymanie miesiączki – leczenie

W przypadku gdy zatrzymanie miesiączki się przedłuża, dobrze jest wykonać test ciążowy, jeśli kobieta miała stosunek seksualny między jednym a drugim cyklem. W przypadku negatywnego wyniku należy udać się do ginekologa, by przeprowadzić dokładne badania.

Sposoby leczenia są różne, zależnie od przyczyny zatrzymania miesiączki. Często są to tabletki wyrównujące poziom hormonów, ale może być to również zalecenie zmian w trybie życia jak nowe nawyki żywieniowe czy inny, mniej wymagający harmonogram ćwiczeń.

Zmiany te jednak nigdy nie są wprowadzane nagle, ponieważ w takim wypadku okres może rozregulować się jeszcze bardziej.

W rzadkich przypadkach może dojść do konieczności przeprowadzenia ablacji endometrium, czyli chirurgicznego usunięcia błony śluzowej wyściełającej macicę. Wykonuje się go jednak tylko gdy wszystkie inne metody nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Tagi: Dziecko