Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Zatwardzenie u niemowlaka
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Zatwardzenie u niemowlaka

Zatwardzenie u niemowlaka
pixabay.com

Wypróżnianie się niemowląt

Wypróżnianie się niemowląt to temat rzeka. To co najistotniejsze, to wiedzieć, jak często powinno dochodzić do wypróżnienia – u dzieci karmionych tylko piersią przynajmniej raz dziennie, u dzieci będących ‘na mleku’ modyfikowanym około 2-3 razy w tygodniu. Jeśli dzieci oddają stolec rzadziej niż raz na 3 dni, możemy mówić o zaparciach. Problem zatwardzenia u niemowlaka może dotyczyć na pewnym etapie życia nawet co trzeciego dziecka, a jego następstwa mogą być poważne, nie warto więc tego bagatelizować.

Przyczyny zatwardzenia u niemowlaka

Skąd bierze się zatwardzenie u niemowląt? Głównym powodem problemów z perystaltyką jelit są zmiany w diecie. Bardzo często pierwsze zaparcia pojawiają się wraz z pierwszym rozszerzaniem diety malucha. Zatwardzenie u niemowlaka może być spowodowane reakcją alergiczną na jakiś składnik pokarmowy, wynikać z braku tolerancji (np. laktozy), albo wynikać wprost z niedostatecznej dojrzałości układu pokarmowego/trawiennego do nowych pokarmów. Czasem zatwardzenie związane jest np. ze zmianą mleka modyfikowanego na inne niż dotychczas.

Inne przyczyny zatwardzenia to wpływ diety matki na florę bakteryjną jelit dziecka karmionego piersią. Na tę florę, może mieć też negatywny wpływ podanie dziecku antybiotyków (co niestety czasem jest konieczne). Dlatego zaleca się, aby dzieci już w wieku niemowlęcym suplementowane były przy użyciu probiotyków, które pomagają budować i odbudowywać właściwą florę bakteryjną w układzie trawiennym człowieka.

Objawy zatwardzenia u niemowlaka

Po czym rozpoznać, że nasz maluch cierpi na zatwardzenie? Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów to zmian częstotliwości oddawania stolca. Przy zatwardzeniu częstotliwość ta zauważalnie spadnie – ciężko uogólniać o ile, ponieważ prawidłowa częstotliwość oddawania stolca jest różna w zależności od metody karmienia, niemniej jednak, rodzice łatwo zauważą, że dziecko, które dotychczas robiło kupę codziennie robi ją co 2-3 dzień, a to, które wypróżniało się 3 razy w tygodniu – robi to raz w tygodniu. Zatwardzeniu towarzyszy też bolesność podczas oddawania stolca. Można to połączyć z wyraźnym grymasem lub nawet płaczem u dziecka (w przypadku zdrowej kupy, dzieci często w ogóle nie sygnalizują tego, że ona nadchodzi lub że już nadeszła).

Inny będzie również stolec w przypadku zatwardzenia u niemowlaka. Konsystencja będzie twarda, zbita. Mogą pojawić się niewielkie kupy w kształcie kulek. Zdarza się, że pieluszka będzie nosiła ślady zabrudzenia kupą przypominającą biegunkę, lecz nie będzie to wypróżnienie o właściwym rozmiarze. Ze względu na twardość stolca, może dojść do uszkodzenia wrażliwej błony śluzowej odbytu a co za tym idzie, przy wypróżnieniu może pojawić się krew.

Jak leczyć zaparcia?

Leczenie zatwardzenia u niemowlaka może przebiegać za pomocą metod domowych lub leczenia farmakologicznego zaleconego przez lekarza. Każdy przypadek dłuższego zatwardzenia powinien być skonsultowany z lekarzem, niemniej jednak, nawet pediatrzy nie od razu skłonni są włączać leki do pobudzenia perystaltyki maluszków.

Leczenie zaparć u niemowlaka metodami domowymi powinno być uzależnione od tego, czy maluch przyjmuje pokarmy poza mlekiem mamy czy nie. Jeśli dziecko wciąż jest tylko na piersi wówczas nad dietą powinna popracować mama, dodając do niej dużo potraw zawierających błonnik pokarmowy. Takimi produktami z całą pewnością są:

  • Otręby

  • Pieczywo razowe

  • Kasze (pęczak np.)

  • Warzywa i owoce (świeże)

Jeśli dziecko przyjmuje już inne pokarmy niż pierś, wówczas należy zadziałać również w obrębie jego diety. Przede wszystkim, do momentu usunięcie zatwardzenia powinno odstawić się wszelkiej maści kleiki i kaszki ryżowe, oraz ryżu samego w sobie. Jeśli dziecko przyzwyczajone jest do różnego rodzaju przekąsek i dań w tej formie, to produkty ryżowe można zastąpić kukurydzianymi. Dziecko cierpiące na zatwardzenie powinno pić dużo płynów. Poza wodą można mu podawać soki

  • Marchwiowe

  • Jabłkowe

  • Gruszkowe

  • Śliwkowe

Innymi domowymi sposobami, niekoniecznie opartymi o dietę są takie zabiegi jak masowanie brzuszka niemowlaka lub wykonywanie tzw. rowerków jego nogami. W przypadku, gdy te metody zawiodą, lekarz może zalecić działania oparte o różne środki farmakologiczne. W przypadku konieczności włączenia leków pediatra może zastosować różne preparaty. Jest to uzależnione od wieku dziecka, czasu jaki minął od ostatniego stolca i tego, jak silne są dolegliwości spowodowane zaparciami. Jedną z metod usuwania zatwardzenia są czopki glicerynowe, często łączone z syropami na bazie laktulozy (choć często stosuje się tylko czopki, lub tylko syropy). W przypadku długotrwałych zaparć u niemowlaka konieczne może być wykonanie wlewki lub lewatywy. O ile wlewka może zostać przeprowadzona nawet w domowym zaciszu, tak lewatywa powinna mieć miejsce na oddziale szpitalnym w kontrolowanych warunkach.

Bibliografia

https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dolegliwosci-trawienne/zaparcia-u-niemowlat

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko,zatwardzenie-u-niemowlat---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1734284.html#leczenie-zaparc-u-niemowlat

https://www.medme.pl/artykuly/czopki-na-zaparcia-dla-niemowlat-w-ciazy-rodzaje,71930.html

https://www.enfamil.pl/blogs/problemy-z-karmieniem/zaparcia?gclid=CjwKCAiAr6-ABhAfEiwADO4sfcxscDJeAO-Ne3GmOCgiJNP25ZQ0vJiUlAOjn4a6SzuNKR4LeGLSWhoCbMsQAvD\_BwE&gclsrc=aw.ds

undefined

Tagi: Dziecko