Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Zęby mleczne
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Zęby mleczne

Zęby mleczne
pixabay.com

Zęby mleczne dziecka

Zęby mleczne pojawiają się zazwyczaj około szóstego miesiąca. Łączy się to ze swędzeniem oraz bólem wyrzynania mleczaków. Niemowlę często wtedy płacze, ale ciężko jest od razu określić przyczynę tego płaczu.

Zębów mlecznych jest dwadzieścia, zębów stałych – trzydzieści dwa. Mleczaki dzieli się na osiem siekaczy, cztery kły i osiem trzonowców. Ich wypadanie zaczyna się około szóstego roku życia, a kończy mniej więcej około trzynastego. W tym czasie w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Zdarza się też, że niektóre zęby mleczne zostają na całe życie.

Zęby mleczne różnią się od tych stałych, chociaż przypominają je kształtem. Ich korzenie są mniejsze i cieńsze, a także prostsze. Ich szkliwo i zębina są cieńsze, a samo szkliwo – gorzej zmineralizowane. Mają jaśniejszy odcień niż stałe zęby, które są bardziej kremowe.

Kolejność w jakiej pojawiają się mleczne zęby jest zazwyczaj taka sama u wszystkich dzieci. Między czwartym a ósmym miesiącem życia pojawiają się pierwsze z nich – dwa dolne siekacze. Potem między ósmym a dwunastym miesiącem wyrastają górne środkowe siekacze. W okolicach półtora roku dziecko ma już zazwyczaj wszystkie siekacze.

Wyrzynanie trzonowców następuje między trzynastym a dziewiętnastym miesiącem życia. W okolicach trzydziestego trzeciego miesiąca proces się kończy, a u dziecka można zaobserwować wszystkie dwadzieścia mlecznych zębów. Pod nimi zaś znajdują się zawiązki zębów stałych.

Które zęby mleczne wypadają?

Między piątym a szóstym rokiem życia dziecka szczęka zwiększa swój rozmiar i dzięki temu mogą się na niej pojawić szóstki. Wtedy też zawiązki zębów stałych wywierają nacisk na mleczaki i można zauważyć, że nie są one już tak stabilne, jak wcześniej.

Samo wypadanie ma swój początek w dość różnym wieku, jednak najbardziej intensywne jest u dzieci pomiędzy dziewiątym a dwunastym rokiem życia. Przez większość czasu w buzi znajdują się i zęby mleczne i stałe.

Czy zęby mleczne bolą?

Zęby mleczne bolą przy wyrzynaniu, często niemowlę jest zirytowane i rozdrażnione pozornie bez powodu, czasami też płacze. Jeśli trudno nam określić przyczynę takiego stanu rzeczy, to mogą to być właśnie wyrzynające się zęby mleczne.

Oczywiście ból mleczaków może mieć też prozaiczne przyczyny, takie jak infekcja. Najlepiej byłoby temu zapobiec, ucząc dziecko odpowiednich nawyków higieny jamy ustnej, ale jeśli już do tego dojdzie, nie należy tego ignorować ze względu na dziecko, które odczuwa ból, ale także ze względu na pozostałe zęby zagrożone infekcją.

Czy wyrywać zęby mleczne?

O zęby mleczne definitywnie należy dbać, chociażby z uwagi na to, że infekcja mlecznego zęba mogłaby też zagrozić stałym zębom, jeśli już się pojawiły, ale jest też ryzykowna dla reszty organizmu. Popsute zęby mleczne to nie tylko brzydki wygląd. Jeśli więc pojawi się taka konieczność, to dla dobra dziecka nawet mleczny ząb należy usunąć, ale by to zrobić najlepiej udać się do stomatologa.

Aby uniknąć konieczności wyrywania zębów dotkniętych próchnicą, należy nauczyć dziecko dobrych nawyków dbania o mleczaki. Unikajmy też częstego dawania naszym pociechom produktów z dużą zawartością cukru.

Tagi: Dziecko