Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Żel na ząbkowanie
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Żel na ząbkowanie

Żel na ząbkowanie
pixabay.com

Ząbkowanie – czym jest i jak przebiega?

Czym w ogóle jest ząbkowanie? To naturalny fizjologiczny proces, podczas którego poprzez wyrzynanie rozwija się uzębienie dziecka. Ząbkowanie w większości przypadków odbywa się w określonej kolejności. Jako pierwsze powinny pojawić się siekacze przyśrodkowe dolne, po nich górne (czyli jaki pierwsze wyrzynają się jedynki). Proces wyrzynania się zębów rozpoczyna się w okolicy 6 miesiąca życia. Jedynki powinny być na powierzchni przed ukończeniem przez dziecko 13 miesiąca życia. Po jedynkach rozwijają się kolejno: pierwsze trzonowce, kły, drugie trzonowce. Proces ten powinien zakończyć się u dziecka w okolicy 3roku życia posiadaniem kompletem zębów mlecznych w liczbie 20 sztuk. Ząbkowanie to bolesny i nieprzyjemny proces, ma to swoje uzasadnienie. Korona zęba wyrzyna się bowiem przez otwór kostny, który jest mniejszy od niej. Co oznacza, że ząb, który próbuje się wydostać na zewnątrz powoduje ucisk tkanki kostnej i łącznej, co z kolei powoduje ból, wrażliwość, zaczerwienienie i opuchliznę dziąseł.

Żele na ząbkowanie – z czym to się je?

Żele na ząbkowanie to preparaty, których głównym zadaniem jest zmniejszenie dyskomfortu jaki powoduje ból związany z procesem wyrzynania się zębów mlecznych u dziecka. W większości przypadków są to środki, które w składzie poza substancją znieczulającą mają również substancje, które mają łagodzić podrażnienia. Zwyczajowo, poza wyciągami z ziół takich jak tymianek, szałwia czy rumianek w charakterze środka znieczulającego stosowana jest lidokaina (lidokaina jest również stosowana jako znieczulenie miejscowe podczas tworzenia tatuażu), którą charakteryzuje natychmiastowe działanie. Stosowanie żelu na ząbkowanie niekoniecznie musi być konsultowane z lekarzem, niemniej jednak rodzice powinni zapoznać się z ulotką, ponieważ przedawkowanie lidokainy może prowadzić do powstania niepożądanych skutków ubocznych.

Jak stosować żel na ząbkowanie?

Ogólna zasada mówi, że żel na ząbkowanie powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas wizyty w aptece warto skonsultować sprawę z farmaceutą. Niektóre żele można stosować częściej niż inne, ale są nieco słabsze w działaniu i vice versa. Kolejną zasadą dotyczącą stosowania żelu na ząbkowanie, jest stosowanie go wtedy, kiedy jest to konieczne. To oznacza, w momencie, w którym dziecko przez ząbkowanie odczuwa dyskomfort. Nie każdy wyrzynający się ząb musi być bowiem bolesnym doświadczeniem dla malucha. Po czym jednak rozpoznać, że dziecko ząbkuje a nie boli je głowa? Cóż, z ząbkowaniem wiążą się pewne dość konkretne objawy, ich lista to:

  • Obfite ślinienie się

  • Płaczliwość i rozdrażnienie

  • Niespokojny sen

  • Gryzienie przedmiotów (zwłaszcza twardych)

  • Niepokój i złe ogólne samopoczucie

  • Zapalenie dziąsła wokół wyrzynającego się zęba

  • Kupa o mniej zwartej konsystencji

  • Krótkotrwałe gorączki z temperaturami w okolicach 38 stopni.

Żel na ząbkowanie stosuje się miejscowo na dziąsło w miejscu, w którym wyrzyna się ząb dziecka. Środek należy nakładać czystym palcem (najlepiej świeżo umytą lub zdezynfekowaną ręką). Ilość żelu jaką stosujemy powinniśmy dobrać zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce.

Jak wybrać żel na ząbkowanie?

Wybór żelu na ząbkowanie w wielu przypadkach opiera się na metodzie prób i błędów. Obecnie coraz więcej producentów oferuje swoje produkty, mające skutecznie działać w tym zakresie i często jest to kwestia bardzo indywidualna. Żele zasadniczo można podzielić na dwie grupy, czyli produkty zawierające środki znieczulające i tak zwane naturalne, które tych środków nie zawierają.

Żele zawierające środki przeciwbólowe/znieczulające oparte są zazwyczaj na lidokainie (lub benzokainie), wyciągach z ziół (zazwyczaj rumianej i tymianek) i środku mającym działanie przeciwzapalne i odkażające. Do ich niewątpliwych zalet należą błyskawiczne działanie i właściwości przeciwzapalne. Niestety nie powinno się ich stosować częściej niż 3 razy na dobę (niezależnie od producenta).

Preparaty naturalne natomiast w składzie będą miały wyłącznie składniki ziołowe. Prawdopodobnie na liście użytych składników znajdziemy tam wyciąg z kwiatu rumianku, szałwię, prawoślaz lekarski, korzeń kozłka lekarskiego lub prowitaminę B5.

undefined

To jakiego żelu użyjemy w przypadku ząbkowania naszego dziecka, zależy w dużej mierze od tego, jak będzie ono reagowało na jego działanie. Ząbkowanie to bardzo ważny etap rozwoju dziecka, niemniej jednak, kiedy tylko się rozpocznie nie powinniśmy zatracać się w myśleniu o nim, tylko rozpocząć wprowadzać w życie takie elementy rutyny dnia jak regularne mycie zębów.

undefined

Bibliografia

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko,wszystko--co-musisz-wiedziec-o-zelu-na-zabkowanie,artykul,1734237.html

https://www.nowafarmacja.pl/masci-i-zele-na-zabkowanie

https://pantabletka.pl/zabkowanie-preparaty-analiza-i-opinia/

Tagi: Dziecko
Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?