Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zespół policystycznych jajników
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:12

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników
unsplash.com/ Stacey Gabrielle Koenitz Rozells

Czym jest zespół policystycznych jajników? (PCOS)

Zespół policystycznych jajników to inna nazwa zespołu Steina – Levanthala lub zespołu wielotorbielowych jajników. Zespół policystycznych jajników powstaje wskutek zaburzeń hormonalnych, które negatywnie wpływają na pracę jajników. Co prawda w jajnikach powstają pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa, lecz nie przedostaje się ona do jajowodu. Pęcherzyki zaś, zgodnie z nazwą choroby po obumarciu zmieniają się w niewielkie torbiele. Choroba dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym i nieleczona skutecznie utrudnia zajście w ciążę.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Kiedy warto skontaktować się z lekarzem w sprawie zespołu policystycznych jajników? Jakie objawy powinny zaalarmować kobietę, że w jej organizmie coś nie działa do końca tak jak powinno i konieczna może być pomoc specjalisty. Najczęściej wymienianymi objawami, które mogą świadczyć o tym, że kobieta cierpi na PCOS są:

  • Tworzenie się zakoli u kobiet, bardzo przerzedzone włosy

  • Występowanie nadmiernego owłosienia na twarzy, pośladkach, plecach a także udach

  • Nieregularne miesiączkowanie (co 3-4 miesiące) ale równie i skąpe miesiączkowanie

  • Problemy z cerą trądzikową, występowanie trądziku w okolicach klatki piersiowej lub na plecach

  • Wysoki poziom cukru we krwi, insulinooporność

  • Nadciśnienie tętnicze

  • Wykryte w badaniu USG torbiele jajników

  • Kłopoty z zajściem w ciążę

Nie należy lekceważyć żadnego z wyżej wymienionych objawów, ponieważ wszystkie one prowadzą do ostatniego z nich, czyli brakiem możliwości zajścia w ciążę. Dla wielu par, planujących potomstwo i chcących mieć dzieci, informacja o tym, że nie będzie to możliwe jest często dużym problemem rzutującym na całą wzajemną relację.

Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

W diagnostyce zespołu policystycznych jajników wykorzystuje się tak zwane kryteria rotterdamskie. Stwierdzenie 2 z 3 objawów jest równoznaczne z pozytywną diagnozą w kierunku PCOS, te objawy to:

Całkowity brak lub rzadsze występowanie owulacji;Biochemiczne lub/i kliniczne oznaki hiperandrogenizmu;Cechy policystycznych jajników w obrazie ultrasonograficznym (obecność 12 bądź więcej pęcherzyków o średnicy od 2 do 9 mm lub zwiększona objętość jajnika)W przypadku nastolatek zastosowanie mają nieco inne kryteria, mianowicie nieprawidłowy obraz jajników nie jest kryterium diagnostycznym. Stwierdzić natomiast należy cechy androgenne i zaburzenia menstruacyjne.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Leczenie zespołu policystycznych jajników, jest dowodem na to, że medycyna nie jest zamkniętą nauką a jej stały rozwój może ciągle wpływać na poprawę jakości życia pacjentów. Niegdyś w leczeniu PCOS stosowało się operacyjne usuwanie części jajnika, w celu ograniczenia produkcji androgenów. Obecnie stosuje się głównie terapię hormonalną, która zwalcza skutki choroby.

Obecnie leczenie opiera się o kurację hormonalną w postaci leków blokujących wydzielanie męskich hormonów androgennych i dodatkowo pacjentka powinna przyjmować leki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe). Terapia ma charakter długotrwałej i nie można nastawiać się, że potrwa ona kilka miesięcy. Przed podjęciem terapii kobieta powinna poinformować lekarza czy planuje w niedalekiej przyszłości powiększenie rodziny, ponieważ jest to jeden z czynników warunkujących metody leczenia.

Tagi: Dziecko