portalparentingowy.pl
Zespół policystycznych jajników

unsplash.com/ Stacey Gabrielle Koenitz Rozells

Zespół policystycznych jajników

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Coraz częściej można usłyszeć o kobietach, które pomimo starań nie mogą zajść w ciążę. Okazuje się, że nawet do 12% populacji może cierpieć na tę samą chorobę. Zespół policystycznych jajników, to schorzenie dotykające młode kobiety, c

Czym jest zespół policystycznych jajników? (PCOS)

Zespół policystycznych jajników to inna nazwa zespołu Steina – Levanthala lub zespołu wielotorbielowych jajników. Zespół policystycznych jajników powstaje wskutek zaburzeń hormonalnych, które negatywnie wpływają na pracę jajników. Co prawda w jajnikach powstają pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa, lecz nie przedostaje się ona do jajowodu. Pęcherzyki zaś, zgodnie z nazwą choroby po obumarciu zmieniają się w niewielkie torbiele. Choroba dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym i nieleczona skutecznie utrudnia zajście w ciążę.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Kiedy warto skontaktować się z lekarzem w sprawie zespołu policystycznych jajników? Jakie objawy powinny zaalarmować kobietę, że w jej organizmie coś nie działa do końca tak jak powinno i konieczna może być pomoc specjalisty. Najczęściej wymienianymi objawami, które mogą świadczyć o tym, że kobieta cierpi na PCOS są:

  • Tworzenie się zakoli u kobiet, bardzo przerzedzone włosy

  • Występowanie nadmiernego owłosienia na twarzy, pośladkach, plecach a także udach

  • Nieregularne miesiączkowanie (co 3-4 miesiące) ale równie i skąpe miesiączkowanie

  • Problemy z cerą trądzikową, występowanie trądziku w okolicach klatki piersiowej lub na plecach

  • Wysoki poziom cukru we krwi, insulinooporność

  • Nadciśnienie tętnicze

  • Wykryte w badaniu USG torbiele jajników

  • Kłopoty z zajściem w ciążę

Nie należy lekceważyć żadnego z wyżej wymienionych objawów, ponieważ wszystkie one prowadzą do ostatniego z nich, czyli brakiem możliwości zajścia w ciążę. Dla wielu par, planujących potomstwo i chcących mieć dzieci, informacja o tym, że nie będzie to możliwe jest często dużym problemem rzutującym na całą wzajemną relację.

Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

W diagnostyce zespołu policystycznych jajników wykorzystuje się tak zwane kryteria rotterdamskie. Stwierdzenie 2 z 3 objawów jest równoznaczne z pozytywną diagnozą w kierunku PCOS, te objawy to:

Całkowity brak lub rzadsze występowanie owulacji;Biochemiczne lub/i kliniczne oznaki hiperandrogenizmu;Cechy policystycznych jajników w obrazie ultrasonograficznym (obecność 12 bądź więcej pęcherzyków o średnicy od 2 do 9 mm lub zwiększona objętość jajnika)W przypadku nastolatek zastosowanie mają nieco inne kryteria, mianowicie nieprawidłowy obraz jajników nie jest kryterium diagnostycznym. Stwierdzić natomiast należy cechy androgenne i zaburzenia menstruacyjne.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Leczenie zespołu policystycznych jajników, jest dowodem na to, że medycyna nie jest zamkniętą nauką a jej stały rozwój może ciągle wpływać na poprawę jakości życia pacjentów. Niegdyś w leczeniu PCOS stosowało się operacyjne usuwanie części jajnika, w celu ograniczenia produkcji androgenów. Obecnie stosuje się głównie terapię hormonalną, która zwalcza skutki choroby.

Obecnie leczenie opiera się o kurację hormonalną w postaci leków blokujących wydzielanie męskich hormonów androgennych i dodatkowo pacjentka powinna przyjmować leki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe). Terapia ma charakter długotrwałej i nie można nastawiać się, że potrwa ona kilka miesięcy. Przed podjęciem terapii kobieta powinna poinformować lekarza czy planuje w niedalekiej przyszłości powiększenie rodziny, ponieważ jest to jeden z czynników warunkujących metody leczenia.

PCOS a ciąża – zajście i utrzymanie

Dla kobiet cierpiących z powodu zespołu policystycznych jajników, a chcących wydać na świat potomstwo mamy dobre wiadomości – jak najbardziej jest to możliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że prawdopodobnie nie będzie to aż tak proste. Leczenie PCOS wymaga bardzo często wielu lat terapii hormonalnej. W przypadku jednak, gdy kobieta planuje ciąże terapia jest przerywana. Zdarza się bowiem, że sytuacja hormonalna uległa wystarczającej poprawie, aby mogło dojść do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej a co za tym idzie do zapłodnienia kobiety. Jeśli jednak naturalna metoda nie zdaje egzaminu, niezbędne może okazać się podanie leków, który będą stymulowały jajeczkowanie. Szczególnie ważne przy zespole policystycznych jajników jest wczesne rozpoczęcie leczenia, ponieważ w sposób znaczny poprawia to szanse na możliwości rozrodcze kobiety. Według lekarzy, kobiety cierpiące na PCOS powinny rozpocząć starania o dziecko przed ukończeniem 25roku życia.

undefined

Bibliografia

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zenskich-narzadow-plciowych,zespol-policystycznych-jajnikow--pcos----objawy--leczenie,artykul,1586960.html#zespol-policystycznych-jajnikow-co-to-znaczy

https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie-dla-ciebie/zespol-policystycznych-jajnikow-przyczyny-objawy-leczenie-i-planowanie-ciazy

https://lekarzebezkolejki.pl/blog/zespol-policystycznych-jajnikow-objawy-i-leczenie/w-1182

https://www.doz.pl/czytelnia/a13406-Zespol\_policystycznych\_jajnikow\_PCOS\_\_objawy\_leczenie\_i\_planowanie\_ciazy\_przy\_PCOS

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos-przyczyny-objawy-leczenie-aa-PjhG-ypcV-ow99.html#zespol-policystycznych-jajnikow-a-ciaza

undefinedundefined

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >