portalparentingowy.pl
Zgaga w ciąży

pixabay.com

Zgaga w ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kurowska

Udostępnij:

Zgaga to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów ciąży, który może towarzyszyć przyszłej mamie praktycznie przez całą ciążę. Jest to niedogodność, która dotyka tak dużą liczbę kobiet, że ze świecą szukać takich, u których choc

Czym jest zgaga i jakie są jej przyczyny?

Zgaga to nic innego jak nieprzyjemne uczucie bolesnego pieczenia, które zlokalizowane jest za mostkiem. Często opisywane jako „palenie w przełyku”. Zgaga w ciąży zasadniczo nie różni się szczególnie od zgagi u kobiet niespodziewających się dziecka.

Główną przyczyną zgagi w ciąży są – jak w przypadku większości ciążowych dolegliwości – hormony. Konkretniej rzecz ujmując chodzi o progesteron i estrogen, które powodują osłabienie mięśni przewodu pokarmowego, co prowadzi do skurczenia się mięśniówki, która oddziela przełyk i żołądek. To prowadzi do wydostania się kwasu żołądkowego, a ten podrażnia delikatną śluzówkę przełyku i wtedy właśnie występuje nieprzyjemne pieczenie.

Dużą rolę w powstawaniu zgagi mają niewłaściwe nawyki żywieniowe, jeśli dieta przyszłej mamy obfita była w produkty tłuste, smażone. Palenie papierosów jest kolejną czynnością powodującą nasilanie się objawów zgagi w ciąży i powinna zostać zredukowana do zera. W zasadzie zgaga to najmniejszy problem jaki może dotyczyć ciężarnej matki popalającej papierosy – powinny zostać one odstawione razem z innymi używkami.

Jak zwalczyć zgagę w ciąży?

Prawdopodobnie nie ma jednej niezawodnej metody, dzięki której pozbędziemy się zgagi do końca życia, niemniej jednak warto próbować metod, które w jakimkolwiek stopniu przynoszą ukojenie.

 • Jedzenie częściej, ale w mniejszych porcjach – w ten sposób uniknie się przeciążenie układu pokarmowego.

 • Noszenie luźnych ubrań, które nie powodują ucisku brzucha – nie dopuści to do mechanicznego ucisku na układ pokarmowy.

 • Unikanie przejadania się i obciążania żołądka.

 • Jedzenie powoli i dokładne przeżuwanie każdego kęsa – w ten sposób nie dopuści się do połykania powietrza, co sprzyja zgadze.

 • Unikanie pokarmów, które wywołują lub nasilają objawy zgagi. Należą do nich m.in. gorące, ostre, tłuste lub smażone potrawy, ale też np. herbata, czekolada, mięta, kawa – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, lepiej unikać niż żałować.

 • Do snu układanie się z głową wyżej – zapobiega to naciskowi na zastawkę żołądka.

 • Ze względu na zawartość allicyny powinno się spożywać czosnek lub kapsułki z nim.

 • Na czas ciąży warto odstawić napoje gazowane – zwiększają one objętość pokarmu w żołądku, co może skutkować łatwiejszym zarzucaniem treści żołądka do przełyku.

 • Niesolenie potraw, jeśli nie jest to konieczne.

 • Picie herbaty z rumianku, imbiru lub korzenia mniszka lekarskiego.

 • Przy sięganiu po rzeczy z ziemi unikanie schylania się – kucanie będzie o wiele lepszym pomysłem.

 • Stosowanie masażu klatki piersiowej.

Jeśli domowe metody nie przynoszą ulgi, warto przejść się do apteki, aby skonsultować dolegliwości z farmaceutą. Prawdopodobnie zostaną zalecone środki działające miejscowo, których aktywnymi substancjami będą węglany wapnia lub magnezu. Wiążą one kwas solny i nawet cofająca się treść żołądka nie spowoduje pieczenia w przełyku.

Jeśli objawy pomimo to nie ustępują a dolegliwości są silne i uciążliwe, wówczas przyszła mama powinna kwestię ciążowej zgagi skonsultować z lekarzem. Nieleczony refluks może spowodować powstanie nadżerek w górnym odcinku przewodu pokarmowego lub zapalenia przełyku. Problem powinien zostać zasygnalizowany albo ginekologowi prowadzącemu ciążę, albo lekarzowi rodzinnemu, który być może wystawi skierowanie na dalszą diagnostykę.

undefined

Bibliografia

Tagi:

Aleksandra KurowskaAutor

Aleksandra Kurowska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >