Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Zmęczenie w ciąży – jak sobie radzić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Zmęczenie w ciąży – jak sobie radzić?

Zmęczenie w ciąży – jak sobie radzić?
pixabay.com

Zmęczenie w ciąży – skąd się bierze?

Uczucie zmęczenia w ciąży najczęściej pojawia się w pierwszym i ostatnim trymestrze. Na początku ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mają bezpośredni wpływ na pogorszenie samopoczucia. Dzieje się tak dlatego, że organizm kobiety w czasie ciąży produkuje większą niż dotychczas ilość krwi, przez co zużywa więcej energii. Uczucie zmęczenia ma także związek z obniżonym ciśnieniem i poziomem cukru. Po upływie kilku tygodni, kiedy kobieta najczęściej upora się już ze zmianami, jakie zachodzą w jej organizmie w związku z zajściem w ciąże, zmęczenie ustępuje. 

Brak energii i senność nasila się w ostatnich miesiącach ciąży. Ma to związek przede wszystkim z większą masą ciała, ale przyczyn gorszego samopoczucia jest kilka. Im bliżej porodu tym częściej pojawia się ból kręgosłupa oraz problem z zasypianiem. Sprawy nie ułatwia fakt, że w czasie ciąży należy unikać napojów zawierających kofeinę. Przyszłe mamy muszą niestety pożegnać się z espresso czy napojami energetycznymi.

Sposoby na zmęczenie w ciąży

  • Zmęczenie w ciąży – dieta

Choć przyszłe mamy nie mogą delektować się smakiem mocnej, aromatycznej kawy, to istnieją inne sposoby na zmęczenie w ciąży. Istotną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia odgrywa dieta. Odpowiednie odżywianie potrafi w dużym stopniu poprawić jakość życia w ciąży, a nawet zwalczyć uczucie senności. Podstawą są zdrowe, zbilansowane przekąski, zawierające złożone węglowodany i białko. Nie należy się przy tym przejadać, ponieważ jedzenie zbyt dużych porcji jeszcze spotęguje uczucie zmęczenia i sprawi, że będziemy czuć się ociężałe i ospałe.

  • Zmęczenie w ciąży – wysiłek fizyczny

Świetnym sposobem na zmęczenie w ciąży jest ruch. To właśnie za sprawą aktywności fizycznej wytwarzają się endorfiny, nazywane inaczej hormonem szczęścia. Poza tym ruch w ciąży wpływa korzystnie na nastrój i pozwala lepiej radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami, takimi jak zwiększająca się masa ciała czy bóle kręgosłupa. Dodatkowo wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych poprawia jakość snu w nocy.

  • Zmęczenie w ciąży – odpoczynek

Ciąża to wyjątkowy stan, dlatego koniecznie należy pamiętać, aby w tym czasie szczególnie o siebie dbać. Pojawienie się uczucia zmęczenia jest naturalne, dlatego nie ma sensu walczyć z nim za wszelką cenę. Zamiast tego warto dać sobie w tym czasie nieco swobody i pozwolić na dłuższy odpoczynek. Nawet jeśli wcześniej nie zdarzało się ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, w ciąży nasze potrzeby ulegają zmianie. Dlatego warto w tym czasie wsłuchać się w swój organizm i dostarczyć mu tego, czego potrzebuje.

Senność w ciąży – jak sobie radzić?

Prócz zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety, senność w ciąży jest spowodowana brakiem apetytu i nudnościami, które pojawiają się na początku pierwszego trymestru. Na szczęście ciągła ochota na sen nie trwa 9 miesięcy. Już w drugim trymestrze ciąży przyszłe mamy odczuwają duży wzrost energii. W pierwszych tygodniach warto więc być dla siebie szczególnie wyrozumiałą i nie zadręczać się spadkiem aktywności. Zamiast tego, lepiej wykorzystać ten czas na odpoczynek, spotkania z przyjaciółmi, czytanie książek czy nadrobienie zaległości filmowych. Dobrym pomysłem na senność w ciąży jest też po prostu… sen. Zwłaszcza że po narodzinach dziecka na nadmiar snu nie można narzekać, więc warto odpoczywać, póki jest okazja.

Zmęczenie w ciąży – niepokojące objawy

O ile zmęczenie w ciąży jest typowe dla tego stanu, to warto również rozważyć inne przyczyny złego samopoczucia. Może się okazać, że nadmierna senność nie jest wyłącznie spowodowana ciążą, ale ma związek z chorobą. Oczywiście nie należy absolutnie martwić się na zapas albo wpadać w panikę. Wręcz przeciwnie, warto utwierdzić się w przekonaniu, że gorsze samopoczucie jest spowodowane wyłącznie zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie każdej przyszłej mamy. Aby wyeliminować inne czynniki potęgujące uczucie zmęczenia, można wykonać badania zalecane przez specjalistę.

  • Niedoczynność tarczycy w ciąży

Nadmierna senność i ciągłe zmęczenie mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. W takim przypadku konieczna jest wizyta u endokrynologa, który zleci dodatkowe badania i wprowadzi odpowiednie leczenie. Tarczyca ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń, takich jak upośledzenie umysłowe a w najgorszym wypadku może skutkować poronieniem.

  • Anemia w ciąży

Uczucie zmęczenia może również świadczyć o anemii. Dlatego też warto już na początku ciąży wykonać wszystkie badania, by mieć pewność, że nasze samopoczucie nie ma związku z rozwijającą się chorobą. Anemia nie musi skutkować uszkodzeniem płodu czy też poronieniem. Jednak im później zostanie wykryta, tym trudniej odwrócić skutki, jakie wywoła. Nieleczona anemia może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet do poronienia.

  • Cukrzyca ciążowa

Chorobą, którą należy wykluczyć, będąc w ciąży, jest cukrzyca ciążowa. Na szczęście – prócz objawów charakterystycznych dla tego stanu, jak uczucie zmęczenia – cukrzyca wysyła również inne sygnały, których nie należy bagatelizować. Mowa tu o bardzo częstych wizytach w toalecie, zawrotach głowy oraz silnym pragnieniu. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego w czasie ciąży koniecznie należy wykonywać testy, które pozwolą ją wykluczyć.

Tagi: Dziecko