Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Żółtko dla niemowląt
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:12

Żółtko dla niemowląt

Żółtko dla niemowląt
pixabay.com

Zalety jedzenia żółtek i jajek

Wiele osób popierających wczesne rozszerzanie diety u niemowląt bardzo mocno zachęca do szybkiego dołączenia jajek do diety. Istnieją ku temu sensowne przesłanki. Żółtko jajka jest bardzo dobrym naturalnym źródłem żelaza, które dziecko magazynowało w organizmie w życiu płodowym a po przyjściu na świat absorpcja tego minerału była dotychczas utrudniona. Właściwy poziom żelaza we krwi dziecka jest jednym z czynników przeciwdziałających wystąpieniu anemii u niemowlaka. Jajka też są bogatym źródłem jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają między innymi rozwój układu nerwowego dziecka.

Żółtko dla niemowlaka – wprowadzenie do diety

Rozszerzanie diety niemowlęcia nie odbywa się w systemie binarnym, jest to długi proces często okupiony koniecznością przemalowania kuchni po jego zakończeniu i trwa latami. Niemniej jednak, poza funkcją dostarczania niezbędnych składników odżywczych dla malucha rozszerzanie diety ma również za zadanie budowanie świadomości kulinarnej młodego człowieka. Jajka, o ile nie wywołują alergii u dziecka (do tego jeszcze przejdziemy) są świetnym składnikiem wielu dań, również występując samodzielnie. Najlepiej nada się do tego żółtko jajka

O ile dorośli pozwalają sobie czasem na zjedzenie surowego jajka (zwłaszcza surowych żółtek) tak podając jajka dziecku kategorycznie nie wolno podawać ich w tej formie. Zakażenie salmonellą jest śmiertelnie niebezpieczne. Nie powinno podawać się również jajek na miękko.  Jajko po wiedeńsku czy kogel mogel to na pewno pyszne propozycje, ale dziecko jeszcze nie jest na nie gotowe.  Jajko dla dziecka powinno zostać podane po dokładnym umyciu i poddaniu obróbce cieplnej. Najlepiej sprawdzają się jajka na twardo gotowane na parze lub mocno ścięta jajecznica (również przyrządzona na parze). Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również podawanie żółtka jajka zmiksowanego w zupce lub z przecierem jarzynowym.

Kiedy można podawać żółtka dzieciom? Jakie jajka wybrać? 

Ciężko mówić o jakichkolwiek sztywnych zasadach serwowania żółtek niemowlakom i dzieciom, niemniej jednak ogólnie przyjęte zasady mówią o tym, że żółtka jajek można podawać w diecie niemowlaka od 6-7 miesiąca życia, nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu. Na tym etapie najlepiej, gdyby stanowiły część innego posiłku.

W formie jajecznicy gotowanej na parze mogą być podawane od 11 miesiąca życia. Natomiast na przyrządzenie dziecku jajecznicy z jajek smażonych na patelni na innym tłuszczy takim jak masło powinno poczekać się do ukończenia przez nie 3 roku życia.

Co do wyboru jajek, w kwestii składników odżywczych nie ma żadnego znaczenia czy wybieramy jajka ‘0’ z wolnego wybiegu czy z ‘3’ z chowu klatkowego. Niemniej jednak, im bardziej ekologiczne są jajka tym bardziej naturalny był proces ich pozyskania, co może przełożyć się chociażby na ich walory smakowe.

Alergie pokarmowe a jajka

Co prawda alergia na jajka dotyczy alergii na białko jajka, te jednak znajdują się również w żółtku jajka. Jest ona drugą najbardziej powszechną alergia pokarmową wśród nieletnich, a reakcja alergiczna u dziecka jest zazwyczaj natychmiastowa i gwałtowna. Co do zasady dzieci zdrowe, nie będące alergikami nie będą miały problemów z tą alergią pokarmową, natomiast u niektórych dzieci, np. tych cierpiących na AZS alergia na jajko jest częścią sprzężoną z chorobą. Jeśli u dziecka nie stwierdzono dotychczas alergii a po spożyciu jajka uzyskamy silną reakcję alergiczną w postaci wymiotów (mogą być gwałtowne i silne), biegunki czy wysypki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu ewentualnej diagnostyki pod kątem alergii pokarmowych. Wielu rodziców po zaobserwowaniu reakcji alergicznej na jajka kurze, podaje dzieciom jaja innych ptaków. Niekoniecznie jest to rozsądny pomysł, o ile nie został przedyskutowany z lekarzem, ponieważ nawet chwalone jako dobre dla alergików jaja przepiórcze mogą zawierać te same białka, które odpowiedzialne są za alergię w przypadku jaj kurzych.

undefined

Bibliografia

https://pamietnikmamy.pl/2014/02/zoltko-jaja-kurzego-w-diecie-malucha/

https://parenting.pl/zoltko-dla-niemowlat

https://www.hafija.pl/2017/01/jajko-w-diecie-niemowlecia-konkurs.html

https://zdrowie.tvn.pl/a/jajko-dla-niemowlaka-od-kiedy-podawac-jak-wprowadzic-jajko-niemowlakowi-alergia-na-jajka-u-niemowlat

https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/jajko-dla-niemowlaka-kiedy-ile-i-jakie-jajka

undefined

Tagi: Dziecko