portalparentingowy.pl
Zrosty po cesarce – przyczyny, objawy, powikłania

pixabay.com

Zrosty po cesarce – przyczyny, objawy, powikłania

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Zrosty po cesarskim cięciu pojawiają się u ponad połowy kobiet. Niestety, jest to częsty problem, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny i objawy powstawania zrostów. Podobnie jak wszystkie zrosty pooperacyjne nie tylko powodują bó

Zrosty po cesarce – przyczyny

Zrosty po cesarce to często występujące powikłania u kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie. Przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowe gojenie się ran pooperacyjnych. Po każdej operacji następuje proces gojenia się ran, czyli miejsc nacięcia. Zdarza się jednak, że proces rozpocznie się także w miejscu, gdzie nie doszło do nacięcia. Właśnie wtedy tworzą się zrosty, czyli zrastają się nie tylko uszkodzone tkanki, ale także te zdrowe, które nie powinny być ze sobą połączone.

Zrosty po cesarce – objawy

Częstym objawem pojawienia się zrostów po cesarce są silne, dokuczliwe bóle brzucha oraz wzdęcia spowodowane niedrożnością jelit. Tego typu dolegliwości wymagają leczenia, a często nawet konieczna jest operacja, dlatego nigdy nie należy bagatelizować takich sygnałów. Innym objawem jest silny ból w okolicach miednicy, spowodowany zmianami anatomicznymi, które powstały w skutek zrostów po cesarskim cięciu. Bóle miednicy mają charakter długotrwały i często pojawiają się także w trakcie stosunku. Niestety w przypadku zrostów objawy te mogą trwać latami, utrudniając normalne funkcjonowanie.

Zrosty po cesarce – powikłania

Warto podkreślić, że zrosty po cesarce są powikłaniami pooperacyjnymi, dlatego nigdy nie należy bagatelizować ich pojawienia się. Prócz dolegliwości bólowych w okolicach brzucha i miednicy oraz pojawienia się bólu w trakcie stosunku, a także niedrożności jelit zrosty po cesarskim cięciu mogą prowadzić do niepłodności. Przyczyną jest negatywny wpływ zrostów na proces owulacji, który może być zaburzony. Z tego powodu odradza się poród poprzez cesarskie cięcie kobietom, u których nie ma wyraźnych przeciwwskazań do porodu siłami natury. Warto także wiedzieć, że zrosty pooperacyjne w tym także po cesarce mogą być dużym utrudnieniem dla kolejnych operacji wewnątrz jamy brzusznej. Istnieje ryzyko, że wskutek zrostów dojdzie do niewłaściwego nacięcia, co może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a także stanowić zagrożenie dla życia.

Jak uniknąć zrostów po cesarce?

Poród poprzez cesarskie cięcie w przeciwieństwie do porodu naturalnego jest operacją. Warto mieć tego świadomość, ponieważ jest to znacznie bardziej inwazyjna forma porodu, która niesie za sobą szereg konsekwencji w postaci różnych powikłań. Wiele kobiet nie jest świadomych, że poród poprzez cesarskie cięcie jest obarczony takim samym ryzykiem, jak każda operacja wewnątrz jamy brzusznej. Zrosty pooperacyjne są jedną z możliwych form powikłań – obok krwawienia wewnątrzmacicznego i infekcji rany. Należy jednak mieć świadomość, że zrosty po cesarskim cięciu są jednym z najczęściej występujących powikłań, dlatego warto dowiedzieć się, co można zrobić, aby ich uniknąć. Jeśli poród poprzez cesarskie cięcie jest zaplanowany, można porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. Niestety, nie istnieje metoda, która gwarantowałaby uniknięcie zrostów, ale odpowiednio przeprowadzony zabieg może zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powikłań skutkujących zrostami po cesarce należy używać syntetycznych szwów i igieł, które powodują możliwie najmniejszy odczyn tkankowy. Bardzo ważne jest także, aby nie dopuścić do wysychania otrzewnej, poprzez płukanie jej i szybkie zamknięcie od razu po zabiegu. Ważne jest także, aby unikać ingerencji w tkanki wokół cięcia. Dobrym rozwiązaniem, które jest bardzo pomocne w zapobieganiu tworzenia się zrostów pooperacyjnych jest stosowanie specjalnych preparatów zawierających kwas hialuronowy. Pozwolą one oddzielać tkanki w czasie gojenia się ran, tym samym zmniejszając ryzyko powstawaniu zrostów.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >