portalparentingowy.pl
Żylaki sromu w ciąży

pixabay.com

Żylaki sromu w ciąży

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Wiele dolegliwości jakie spotyka ciężarne kobiety to wciąż tematy tabu. Jednym z nich są żylaki miejsc intymnych. Dlaczego warto o nich rozmawiać i co trzeba o nich wiedzieć?

Czym są żylaki?

Żylaki to ogólnie rzecz ujmując choroba związana z pewną niewydolnością żylną. Jej rozwój uzależniony jest od nadciśnienia żylnego, do którego dochodzi wskutek uszkodzenia zastawek żylnych, zwężenia żył, niedrożności żył lub ucisku na nie – te czynniki mogą doprowadzić do stanu zapalnego, którego efektem są powstające żylaki. Ponadto ma miejsce zastój oraz refluks krwi.

Przyczyny żylaków sromu w ciąży

Jeśli chodzi o powody, dla których ciężarne borykają się z żylakami miejsc intymnych, to tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości ciążowych winą można obciążyć zmiany hormonalne typowe dla ciąży. Progesteron i estrogeny wpływają na pracę oraz właściwości żył, co sprzyja powstawaniu żylaków.

Ponadto w ciąży zwiększa się objętość krwi będącej w krwioobiegu ciężarnej oraz wyrzut serce mięśniowego co wpływa na zwiększenie nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych, to natomiast powoduje ich poszerzenie – w ten sposób dochodzi do pojawienia się żylaków sromu

Charakterystyczne dla żylaków sromu jest pojawienie się w ostatnim trymestrze ciąży, jest to związane między innymi z uciskiem jaki na dolny odcinek żyły głównej (oraz żył biodrowych) generuje macica.

Ponadto istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków sromu u ciężarnej. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Uwarunkowania genetyczne

  • Zaparcia

  • Stojący lub siedzący tryb pracy

  • Brak aktywności fizycznej

  • Nadwaga i otyłość

  • Częste gorące kąpiele

Objawy żylaków sromu w ciąży

Po czym rozpoznać, że cierpi się na żylaki sromu? Cóż, objawy są dość charakterystyczne i powodują dość mocny dyskomfort u ciężarnej. Do najczęstszych objawów można zaliczyć:

  • Krwawienia

  • Ból w okolicy krocza

  • Obrzęki okolic intymnych

  • Zaczerwienienie warg sromowych

Charakterystyczne dla żylaków sromu u ciężarnych jest uczucie ciężkości, które zlokalizowane jest w dolnej partii brzucha. Kobiety mające problemy z żylakami sromu muszą również częściej niż inne ciężarne korzystać z toalety.

Same żylaki są natomiast ciężkie do przeoczenia. W pierwszej kolejności na skórze pojawiają się sine pajączki, których ewolucja przebiega w kierunku wypukłych wybroczyn. Pojawiają się opuchnięcia okolic intymnych, którym towarzyszy znaczna bolesność. Często skóra w tym miejscu jest sucha i występuje nieprzyjemny świąd.

Jak leczyć żylaki sromu w ciąży?

Leczenie żylaków sromu w ciąży nie jest oczywiste, niektóre źródła mówią, że nie stosuje się żadnych metod, choć aktualna praktyka pokazuje, że nie są to prawdziwe informacje. Przede wszystkim, kobieta podejrzewająca u siebie wystąpienie żylaków sromu powinna udać się do lekarza, aby ten wykonał odpowiednią diagnostykę. W niektórych przypadkach, stosuje się nawet leczenie zabiegowe, aby usunąć zator lub refluks (zwłaszcza w przypadku niewydolności żylnej w miednicy).

Poza metodami operacyjnymi w przypadkach tego nie wymagających można stosować pewne techniki, których celem jest zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego żylakami. Zaliczamy do nich:

Częste zmiany pozycji ciała

Leżenie w pozycji ‘Simsa’- z kolanami podciągniętymi pod brodę

Leżenie na boku z nogami opartymi o koc lub poduszkę

Profilaktyka żylaków sromu w ciąży

Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie możemy mieć pewności, że jesteśmy w stanie w 100% zagwarantowywać, że nasze poczynania uchronią nas przed wystąpieniem żylaków, niemniej jednak możemy znacznie ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się tej dolegliwości ciężarna powinna przede wszystkim unikać siedzącego trybu życia oraz zakładania ubrań (szczególnie bielizny) które są obcisłe. Ponadto zaleca się regularną aktywność fizyczną, chociażby w formie dłuższych spacerów lub zajęć dedykowanych dla ciężarnych. Jako, że grupę ryzyka stanowią kobiety z nadwagą lub otyłe, tym bardziej w ciąży warto zwracać uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. Pomijając już fakt, że nasze jedzenie wpływa na rozwój dziecka, to właściwa dieta pozwala kontrolować przyrost masy w ciąży i niekoniecznie musimy zwiększać ryzyko różnych dolegliwości – takich jak żylaki sromu.

Nie wszystkiego da się jednak uniknąć – tak jak wspomnieliśmy, żylaki często mają podłoże genetyczne. Jeśli wywiad rodzinny obciążony jest tym schorzeniem, tym bardziej kobieta powinna przykładać wagę do właściwej diety, aktywności fizycznej czy noszonej przez siebie odzieży.

Czy żylaki sromu mogą mieć powikłania?

Żylaki sromu w ciąży, choć w większości przypadków nie są groźne to mogą jednak powodować pewne powikłania. Jedną z nich jest wystąpienie zakrzepów żylnych lub (bardzo rzadko) zakrzepicy żyły miednicy mniejszej. Jeśli u kobiety wystąpią jakiekolwiek powikłania po żylakach lub podejrzenie powikłań kobieta niezwłocznie powinna udać się do lekarza.

Bibliografia

https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/zylaki-krocza-i-sromu-w-ciazy-przyczyny-objawy-leczenie-zylakow-okolic-intymnych-aa-1fXp-Mu93-p66S.html#powiklania-zylakow-krocza-i-sromu-w-ciazy

https://parenting.pl/zylaki-sromu-w-ciazy

https://mamaginekolog.pl/zylaki-sromu-odbytu/

https://klinikaflebologii.pl/Choroby-ukladu-zylnego/Patologie-zylne-w-ciazy

undefined

Tagi:

Jan HyllaAutor

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >