Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Żylaki sromu w ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Żylaki sromu w ciąży

Żylaki sromu w ciąży
pixabay.com

Czym są żylaki?

Żylaki to ogólnie rzecz ujmując choroba związana z pewną niewydolnością żylną. Jej rozwój uzależniony jest od nadciśnienia żylnego, do którego dochodzi wskutek uszkodzenia zastawek żylnych, zwężenia żył, niedrożności żył lub ucisku na nie – te czynniki mogą doprowadzić do stanu zapalnego, którego efektem są powstające żylaki. Ponadto ma miejsce zastój oraz refluks krwi.

Przyczyny żylaków sromu w ciąży

Jeśli chodzi o powody, dla których ciężarne borykają się z żylakami miejsc intymnych, to tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości ciążowych winą można obciążyć zmiany hormonalne typowe dla ciąży. Progesteron i estrogeny wpływają na pracę oraz właściwości żył, co sprzyja powstawaniu żylaków.

Ponadto w ciąży zwiększa się objętość krwi będącej w krwioobiegu ciężarnej oraz wyrzut serce mięśniowego co wpływa na zwiększenie nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych, to natomiast powoduje ich poszerzenie – w ten sposób dochodzi do pojawienia się żylaków sromu

Charakterystyczne dla żylaków sromu jest pojawienie się w ostatnim trymestrze ciąży, jest to związane między innymi z uciskiem jaki na dolny odcinek żyły głównej (oraz żył biodrowych) generuje macica.

Ponadto istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków sromu u ciężarnej. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Uwarunkowania genetyczne

  • Zaparcia

  • Stojący lub siedzący tryb pracy

  • Brak aktywności fizycznej

  • Nadwaga i otyłość

  • Częste gorące kąpiele

Objawy żylaków sromu w ciąży

Po czym rozpoznać, że cierpi się na żylaki sromu? Cóż, objawy są dość charakterystyczne i powodują dość mocny dyskomfort u ciężarnej. Do najczęstszych objawów można zaliczyć:

  • Krwawienia

  • Ból w okolicy krocza

  • Obrzęki okolic intymnych

  • Zaczerwienienie warg sromowych

Charakterystyczne dla żylaków sromu u ciężarnych jest uczucie ciężkości, które zlokalizowane jest w dolnej partii brzucha. Kobiety mające problemy z żylakami sromu muszą również częściej niż inne ciężarne korzystać z toalety.

Same żylaki są natomiast ciężkie do przeoczenia. W pierwszej kolejności na skórze pojawiają się sine pajączki, których ewolucja przebiega w kierunku wypukłych wybroczyn. Pojawiają się opuchnięcia okolic intymnych, którym towarzyszy znaczna bolesność. Często skóra w tym miejscu jest sucha i występuje nieprzyjemny świąd.

Jak leczyć żylaki sromu w ciąży?

Leczenie żylaków sromu w ciąży nie jest oczywiste, niektóre źródła mówią, że nie stosuje się żadnych metod, choć aktualna praktyka pokazuje, że nie są to prawdziwe informacje. Przede wszystkim, kobieta podejrzewająca u siebie wystąpienie żylaków sromu powinna udać się do lekarza, aby ten wykonał odpowiednią diagnostykę. W niektórych przypadkach, stosuje się nawet leczenie zabiegowe, aby usunąć zator lub refluks (zwłaszcza w przypadku niewydolności żylnej w miednicy).

Poza metodami operacyjnymi w przypadkach tego nie wymagających można stosować pewne techniki, których celem jest zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego żylakami. Zaliczamy do nich:

Częste zmiany pozycji ciała

Leżenie w pozycji ‘Simsa’- z kolanami podciągniętymi pod brodę

Leżenie na boku z nogami opartymi o koc lub poduszkę

Tagi: Dziecko