Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?
Sylwia Fiutkowska
Sylwia Fiutkowska 23.03.2022 04:11

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?
pixabay.com

Wybór lekarza prowadzącego ciążę to niełatwe zadanie. W końcu ta osoba przez dziewięć najbliższych miesięcy będzie zajmowała się przyszłą mamą i jej rozwijającym się maluszkiem. To do niej kobieta będzie zgłaszać się z każdym problemem, wątpliwością czy bolączką. Lekarz prowadzący stanie się niejako jej powiernikiem, jedną z najbliższych osób, któremu będzie musiała bezgranicznie zaufać.

Czym powinna kierować się kobieta, wybierając lekarza prowadzącego?

Na wstępie należy zaznaczyć, że od 2017 roku kobieta ma nieograniczony wybór przy wyborze lekarza prowadzącego. Może nim być zarówno ginekolog, jak i wykfalifikowana położna, o ile ciąża przebiega w sposób prawidłowy i nie niesie za sobą żadnych komplikacji. Warto zaznaczyć, że zakres wykonywanych obowiązków w obu przypadkach jest podobny, ponieważ obydwoje są w stanie: przeprowadzić szczegółowy wywiad i odpowiedzieć na nurtujące pytania, zlecić wykonanie odpowiednich badań i zinterpretować wyniki, wykonać badanie USG czy KTG, pokierować porodem oraz odebrać poród.

Obecnie nie istnieje również wymóg rejonizacji, w związku z czym kobieta może wybrać lekarza niezależnie od miejsca swojego zamieszkania. Jednakże musi liczyć się z tym, że w pewnych sytuacjach odległość ma znaczenie, dlatego należy zastanowić się przed wyborem lekarza, czy w nagłej sytuacji uda się na czas dojechać. Dodatkowo, warto wybrać lekarza, pracującego w szpitalu, w którym kobieta chciałby urodzić swoją pociechę. Wtedy będzie miała pewność, że jej lekarz prowadzący będzie z nią od początku, aż do końca.

Bardzo często kobieta zastanawia się czy wybrać lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czy raczej zasięgnąć w tym ważnym okresie opieki prywatnej. Przede wszystkim w obu przypadkach ciąża powinna być prowadzona w jak najwyższym standardzie, ażeby zapewnić ciężarnej i jej maluszkowi wszystko, czego tylko potrzebują. Jednakże wykonywanie tej powinności w obu placówkach może być różne. Z pewnością w prywatnej klinice kobieta może liczyć na szybsze dostanie się do lekarza, bez zbędnego stania w kolejkach, ponieważ jest umówiona na konkretną wizytę bardzo często tego samego dnia lub w ciągu najbliższych dni. Państwowo na wizytę musiałby czekać zdecydowanie dłużej. Kliniki prywatne mogą również zapewnić bardziej kameralną atmosferę i dysponować bardziej nowoczesnym sprzętem. Jednakże kobieta musi liczyć się z tym, że w ramach NFZ na każdą wizytę i każde badanie zapisze się bezpłatnie, z kolei w prywatnej klinice za każdy kontakt z lekarzem będzie musiała odpowiednio zapłacić.

Kluczowym aspektem jest również kontakt ciężarnej z lekarzem. Warto wybrać takiego lekarza, do którego bez trudu można się dostać. W placówkach prywatnych lekarze często podają swój numer telefonu, na który pacjentka może dzwonić, gdyby działo się coś złego. W państwowym systemie nie zawsze tak jest, dlatego należy skupić się na tym, czy lekarz jest dostępny. Lekarz powinien być zaangażowany w ciążę pacjentki. Przy każdej wizycie powinien pytać się, jak się czuje, czy nie pojawiły się jakieś niepokojące objawy oraz wykonywać niezbędne badania. W trakcie ciąży kobiecie przysługuje prawo do trzech badań USG, wykonania badań krwi i moczu, a także w czasie każdej wizyty powinna mieć również mierzone ciśnienie. Kobieta powinna w swobodny sposób dogadywać się z lekarzem, który udzieli jej odpowiedzi na każde pytanie. Z tego względu lekarz powinien być rozmowny, ażeby mógł rozwiać wszystkie wątpliwości. Wtedy kobieta będzie mogła również ocenić, czy jest wystarczająco doświadczony. Dodatkowo, powinien posługiwać się prostym językiem, aby wszystko dla pacjentki było zrozumiałe. Ważne, aby swoją wiedzą i postępowaniem sprawił, ażeby czuła się przy nim bezpiecznie i mogła mu zaufać. Sama również musi dbać o dobre relacje z lekarzem. Powinna stosować się do jego zaleceń, ponieważ w przeciwnym razie, gdy lekarz nie będzie w stanie zaufać pacjentce, to może ją skierować do szpitala, gdzie zajmą się nią fachowcy, którzy będą mieli ją na oku.

Przy wyborze lekarza warto również posłuchać rad innych – koleżanek czy innych pacjentek, które miały do czynienia z danym lekarzem i mogą ocenić jego pracę i zaangażowanie w trakcie ich ciąży. Takie opinie znaczą ułatwią wybór, ponieważ kobieta będzie wiedziała, czego może się spodziewać.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta?

Ogromną rolę w wyborze lekarza prowadzącego wywiera pierwsza wizyta lekarska, po której kobieta może ocenić, czy dany lekarz wzbudził jej zaufanie, czy odpowiednio interesował się jej stanem zdrowia, czy łatwo można się z nim skontaktować, a także czy jest kompetentny i ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży. W czasie pierwszej wizyty, zwłaszcza jeżeli lekarz jeszcze nigdy wcześniej nie widział pacjentki, powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat jej zdrowia. W trakcie rozmowy lekarz powinien poruszyć takie tematy, jak: stan zdrowia pacjentki, przebyte choroby, przyjmowane leki, odbyte szczepienia, data pierwszej i ostatniej miesiączki, wykonywany zawód, samopoczucie czy wsparcie bliskich. Jeżeli kobieta nie miała jeszcze wykonywanego potwierdzającego badania USG, to lekarz, który przyjmuje ją na pierwszą wizytę powinien takie badanie wykonywać, chyba że pacjentka zgłasza się do niego na samym początku ciąży, gdy pęcherzyk ciążowy może jeszcze nie być widoczny. Wówczas powinien zaproponować takie badanie przy następnej wizycie. Pierwsza wizyta to także moment, w którym kobieta może poznać lekarza i jego stosunek do wykonywanej pracy. Może wypytać go o wszelkie możliwe aspekty i zobaczyć jak reaguje na jej pytania. Czy odpowiada chętnie czy próbuje ją zbyć? Czy udziela niezbędnych informacji czy jednak jego wiedza jest tylko podstawowa? Czy wypowiada się w sposób zrozumiały czy używa fachowej terminologii, której nie tłumaczy? Czy wzbudza jej zaufanie czy ją odpycha? To tylko część pytań, na które kobieta może poznać odpowiedź na pierwszej wizycie. Jednakże, znając już obraz lekarza może podjąć decyzję, czy to właśnie on powinien prowadzić jej ciążę.

Tagi: Dziecko