Przed ciążą
Ciąża i Poród
dziecko 0-2
przedszkolak
szkoła
Życie rodzinne
zdrowie i pielęgnacja dziecka
quizy
Wyszukaj w serwisie
Szukaj
Przed ciążą
Ciąża i Poród
dziecko 0-2
przedszkolak
szkoła
Życie rodzinne
zdrowie i pielęgnacja dziecka
quizy
portalparentingowy.pl
>
Artykuły autora
Sylwia Fiutkowska
Dziennikarz PortalParentingowy
Sylwia Fiutkowska
Skontaktuj się ze mną!
[email protected]
Publikacje Autora
Bliźnięta dwujajowe – charakterystyka, możliwość wystąpienia, zagrożenia
pixabay.com
Ciąża bliźniacza jest rodzajem ciąży wielopłodowej, która zdarza się raz na 80 porodów. Bliźnięta dwujajowe, nazywane inaczej dwojaczkami, rodzą się z ciąży mnogiej, podobnie jak bliźnięta jednojajowe. Tylko z tą różnicą, że w przypadku bliźniąt dwujajowych do zapłodnienia dochodzi, gdy w czasie cyklu menstruacyjnego kobiety, jajniki uwalniają nie jedno, a dwa jajeczka, które później są zapłodnione przez dwa różne plemniki. Powstają zatem dwie odrębne zygoty, które rozwijają się niezależnie od siebie w osobnych łożyskach oraz workach odwodnionych. Nie istnieje zatem ryzyko wystąpienia zespołu podkradania, w którym jedno dziecko rozwija się kosztem drugiego. Niekiedy zdarza się, że bliźniaki dwujajowe mają różnych ojców, jednakże to zjawisko nie należy do powszechnych. Dzieje się tak, gdy po owulacji jednej komórki jajowej zostanie uwolnione kolejne jajeczko, które może zostać zapłodnione przy kolejnym stosunku płciowym.
Czytaj dalej
Ciąża urojona: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Pierwsze objawy autyzmu u dzieci
Ile powinno wynosić prawidłowe tętno płodu?
Ból z tyłu głowy – przyczyny i rodzaje, sposoby leczenia
Eozynocyty – prawidłowe wyniki, podwyższone i obniżone wartości
unsplash.com/Yuris Alhumaydy
Eozynocyty, nazywane inaczej eozynofiliami, granucylotami kwasochłonnymi, krwinkami kwasochłonnymi czy EOS, to rodzaj białych krwinek, czyli leukocytów. Ich nazwa „eozyny” pochodzi od czerwonego barwnika, który barwi je podczas oznaczania. W skład leukocytów poza eozynocytami wchodzą: monocyty, limfocyty, bazofilie (granulocyty zasadochłonne) oraz neutrofilie (granulocyty obojętnochłonne) i wszystkie są podstawą układu odpornościowego człowieka, w którym pełnią bardzo ważną funkcję. Odpowiadają za wytworzenie odpowiedzi immunologicznej i chronią organizm przed szkodliwymi białkami endogennymi, czyli pasożytami, bakteriami oraz wirusami. W sytuacji pojawienia się infekcji bądź alergii uaktywniają się i unicestwiają niebezpieczne białka. Eozynocyty powstają w szpiku kostnym z komórek macierzystych, następnie docierają do krwiobiegu i ostatecznie lokują się w tkankach układu pokarmowego lub oddechowego.
Czytaj dalej
Mózgowe porażenie dziecięce – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Plamienie międzymiesiączkowe – przyczyny i sposoby leczenia
Prawidłowy smoczek dla noworodka
Toksoplazmoza w ciąży – przyczyny, wyniki, interpretacja
Zespół Downa – przyczyny, charakterystyka, leczenie
pixabay.com
Zespół Downa jest chorobą genetyczną przejawiającą się w postaci kolejnego chromosomu 21. Przy 21. parze chromosomów może pojawić się zarówno cały dodatkowo chromosom, jak również jego fragment. Szacuje się, że na świat przychodzi średnio jedno dziecko z zespołem Downa na 800 zdrowych urodzeń. Jednakże w perspektywie badań prenatalnych prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu zespołu Downa jest o wiele większe. Ponad połowa ciąż z obecnością dodatkowego chromosomu kończy się samoistnym poronieniem. Z punktu widzenia genetyki rozróżnia się trzy rodzaje zespołu Downa: prostą regularną trisomię 21 chromosomu, co oznacza obecność dodatkowego chromosomu we wszystkich komórkach organizmu; trisomię 21 chromosomu mozaikową, gdzie dodatkowy 21 chromosom jest ulokowany tylko w części komórek organizmu, a pozostałe posiadają poprawny kariotyp; trisomię 21 chromosomu typu translokacyjnego, czyli dodatkowy 21 chromosom, który jest połączony z innym chromosomem.
Czytaj dalej
Zielona herbata w ciąży – korzyści i przeciwskazania
Antydepresanty w ciąży – przyjmowanie, leczenie depresji
Bezmózgowie – przyczyny, objawy, diagnostyka i sposoby leczenia
Cholesterol u dzieci – przyczyny, badanie, normy, sposoby ograniczania
Choroba z Lyme – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
pixabay.com
Borelioza, nazywana inaczej chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową, jest chorobą zakaźną, która obejmuje wiele narządów po kontakcie z zakażonym kleszczem, bakterią wywołaną przez krętki z rodzaju Borrelia. Warto zaznaczyć, że nie każde ukucie kleszcza musi oznaczać boreliozę, ponieważ nie wszystkie kleszcze są zakażone. W Polsce do zakażeń najczęściej dochodzi u przedstawicieli gatunku pospolitego, czyli Ixodes ricinus. Kleszcze najczęściej występują na terenach zielonych, a więc w lasach, parkach, łąkach czy ogródkach. Najlepiej zabezpieczać się przed ukuciem, nosząc odpowiednie ubrania, zakrywające całe ciało człowieka, a więc długie spodnie i długą bluzkę, skarpetki, apaszkę lub szalik, a także czapkę. Po powrocie do domu, należy dokładnie przejrzeć całe ciało, a w przypadku dostrzeżenia kleszcza, należy natychmiast go wyjąć, dbając o to, żeby pozbyć się go w całości, aby jego głowa nie została w środku ciała człowieka lub zwierzęcia, ponieważ wówczas może dojść do zakażenia.
Czytaj dalej
1
2
3
Copyright © 2024 IBERION Sp. z o.o., NIP 9512398358 • Iberion. Wiarygodne dziennikarstwo. Z największym zasięgiem w social mediach.
Polityka prywatności
Kontakt
Regulamin