Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > 12 objawów ciąży, o których prawie nikt nie mówi
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 30.11.2021 01:00

12 objawów ciąży, o których prawie nikt nie mówi

pierwsze objawy ciąży
fot. tarasov_vl, canva.com

Brak miesiączki, poranne mdłości, zmęczenie – wszystko to oczywiste objawy ciąży. Kobiety, które je odczuwają, od razu wiedzą, by ruszać po test ciążowy. O niektórych symptomach jednak nie mówi się zbyt dużo. Czego można spodziewać się na początku ciąży?

Pierwsze objawy ciąży mogą być odmienne u różnych kobiet. Najczęstsze oznaki, które się wymienia, to nudności, wymioty, opóźnienie miesiączki, uczucie zmęczenia i wrażliwość piersi. Jednak istnieją również mniej typowe objawy, które nie zawsze są dobrze znane i mogą być łatwo pominięte lub mylone z innymi schorzeniami. 

Nietypowe objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim test ciążowy pokaże dwie kreski. Co może świadczyć o tym, że kobieta może spodziewać się dziecka?

Ślady krwi na bieliźnie – niektóre kobiety doświadczają lekkiego krwawienia lub plamienia w momencie, gdy normalnie spodziewałyby się miesiączki. To krwawienie implantacyjne, które może wystąpić, gdy zapłodniona komórka jajowa przyczepia się do ściany macicy.

Ból i napięcie w dolnej części pleców – może wystąpić ból pleców, który przypomina bolesność towarzyszącą miesiączce.

Wzmożona wrażliwość węchu – niektóre kobiety zauważają, że ich węch staje się bardziej wyostrzony, a niektóre zapachy mogą wywoływać mdłości.

Zmiana w odczuwaniu smaku  – jedzenie może zacząć dziwnie smakować, kobiety też odczuwają metaliczny posmak w ustach.

Częste oddawanie moczu – wczesna ciąża może prowadzić do częstszego oddawania moczu. Powodem są zmiany hormonalne i wzrost ilości krążącej krwi.

Wzdęcia i niestrawność – niektóre kobiety doświadczają problemów trawiennych i wzdęć w pierwszych tygodniach ciąży.

Skurcze macicy – mogą pojawić się delikatne skurcze, które można odczuwać podobnie jak bóle menstruacyjne.

Zmiany nastroju – hormonalne zmiany mogą wpływać na nastrój, co może skutkować łatwymi do rozdrażnienia, płaczem lub zmęczeniem emocjonalnym.

 

Inne nietypowe objawy ciąży

O nietypowych objawach ciąży opowiedziała też amerykańska influencerka, Liz Goldstein. Część z wymienionych przez nią symptomów wydaje się dość zaskakująca. 

Nietypowym objawem ciąży mogą być koszmary senne. Sny w ciąży mogą być bardzo intensywne i realistyczne. Przyczyniają się do tego silnie buzujące hormony, a w szczególności wzrost poziomu progesteronu. Wpływa on na jedną z faz snu – fazę REM. 

Progesteron w połączeniu z estrogenem dodatkowo powoduje obrzmienie śluzówki. Skutkiem tego bywa częsty katar i zatkany nos, które mogą pojawiać się w pierwszych dniach po poczęciu dziecka.

Innymi objawami, na które ciężarne powinny być przygotowane, są omdlenia, zawroty głowy i migreny. Powoduje je obniżenie ciśnienia w organizmie, przez które mniej krwi dociera do mózgu ciężarnej. Innym powodem takich symptomów może być niski poziom cukru we krwi.

Ciąża może wprowadzić kobietę nawet w stan depresyjny. Charakteryzują go: obniżenie nastroju, rozdrażnienie, apatia czy ciągłe poczucie zmęczenia. W przypadku ciężarnych na depresje wpływają częste zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie.

Inne kobiety, które śledzą konto Liz Goldstein na TikToku, też podzieliły się swoimi historiami. Okazało, że objawy Liz nie były jednostkowe.

- Koszmary senne są szalone. Są takie intensywne! 

- Zatkany nos! To strasznie denerwujące. 

- Miałam wszystkie te objawy – pisały w komentarzach.

Podejrzewasz ciążę – zrób test

Warto zaznaczyć, że te objawy, które mogą sugerować ciążę, mogą też być spowodowane przez inne czynniki. Jedynym pewnym sposobem potwierdzenia ciąży jest wykonanie testu ciążowego. 

Jeśli występują u ciebie nietypowe objawy i myślisz, że możesz być w ciąży, najlepiej zrobić test ciążowy i skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać właściwą diagnozę.

Zobacz też:

Genialne sposoby na mdłości w ciąży

Kobiety częściej niż mężczyźni nie chcą mieć dzieci

Czy kobieta w ciąży może pić kawę?