Alergia w ciąży
Typowe objawy alergii w ciąży
Alergia ma bardzo wiele postaci, można jednak założyć, że ciężarne kobiety szczególnie narażone są na występowanie alergii wziewnej i alergii skórnej.
Alergia wziewna może mieć lekki przebieg i ten nie jest groźny dla zdrowia i życia zarówno matki jak i dziecka, ale może też przybrać o wiele cięższą formę i prowadzić nawet do ataku astmy. Wszelkie ataki astmy u ciężarnej to potencjalne zagrożenie dla nienarodzonego jeszcze dziecka, ponieważ może prowadzić do niedotlenienia maleństwa, a nawet wywołania przedwczesnego porodu, którego konsekwencją będą niska masa urodzeniowa dziecka oraz możliwe poważne zaburzenia neurologiczne. Alergia wziewna najczęściej wywoływana jest przez:
-
pyłki roślin,
-
sierść zwierzęcą (alergia na sierść kocią ma zazwyczaj cięższy przebieg niż na sierść psią),
-
zarodniki grzybów,
-
roztocza kurzu domowego.
Alergia skórna objawia się różnorakimi zmianami skórnymi takimi jak krosty, rumienie, swędzące zaczerwienienia, pokrzywki czy obrzęki. Zazwyczaj wywołane są one przez alergeny znajdujące się w pokarmach. Trzeba pamiętać jednak, że nie każda zmiana skórna to objaw alergii, aby mieć pewność należy skontaktować się z właściwym lekarzem, który potwierdzi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie lub zaleci dietę eliminacyjną, aby wykluczyć uporczywe objawy. Najpopularniejsze alergeny pokarmowe to
-
owoce morza,
-
mleko krowie,
-
jajka,
-
orzechy,
-
miód.
Leczenie alergii w ciąży
W normalnej sytuacji alergia leczona jest za pomocą leków antyalergicznych. Wybór leków przeciwko alergii ze względu na substancję aktywną jest bardzo duży, niestety większość z nich jest niedopuszczalna dla kobiety w ciąży. Dla określenia czy dany lek jest bezpieczny dla ciężarnej stosuje się klasyfikację opracowaną przez amerykańską U.S FDA (Food and Drug Administration – agencję odpowiedzialną za ochronę zdrowia konsumentów, reguluje ona kwestie dotyczące żywności, leków, kosmetyków, a nawet urządzeń elektronicznych), która przedstawia się następująco:
-
kategoria A – badania przeprowadzone na zwierzętach i obserwacja grupy kontrolnej (ludzkiej) nie wykazały szkodliwego działania dla płodu i mogą być stosowane przez ciężarną.
-
kategoria B – badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały działania szkodliwe dla płodu, natomiast obserwacje w grupie kontrolnej (ludzkiej) tego zagrożenia nie potwierdzają. Mogą być stosowane przez ciężarną tylko w przypadku, gdy jest to absolutnie niezbędne.
-
kategoria C - badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały działania szkodliwe dla płodu, brak badań i obserwacji na grupie kontrolnej wśród ludzi. Ich stosowanie uzależnione jest od opinii lekarskiej i możliwe tylko w przypadku, gdy korzyść dla kobiety przewyższa ryzyko dla płodu.
-
Kategoria D – udowodniono, że stanowią zagrożenie dla płodu, ale ich stosowanie dopuszczone jest w przypadku, gdy ryzyko podania jest uzasadnione zdrowiem kobiety i nie ma możliwości leczenia alternatywnego.
-
Kategoria X – leki o udokumentowanym szkodliwym bądź śmiertelnym działaniu dla płodu. Niedopuszczone do stosowania u ciężarnej niezależnie od okoliczności.
W oparciu o te klasyfikację lekarze, jeśli podejmują decyzję o wdrożeniu leczenia zalecają i przepisują preparaty z kategorii B, są to leki oparte na loratadynie lub cetyryzynie. Obecnie żadne leki przeciwalergicznie nie kwalifikują się do kategorii A.
Należy pamiętać, że pomimo iż istnieje możliwość zakupu leków przeciwalergicznych bez recepty (opakowanie zawiera wówczas mniejszą ilość tabletek) absolutnie nie należy przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę lub wykwalifikowanym alergologiem.
Do leczenia wspomnianych wcześniej ataków astmy, a także alergicznego zapalenia błony śluzowej dopuszcza się leki oparte o budezonid, ipratropium lub ipratropium z feneterolem. Są to preparaty wziewne przyjmowane w drodze nebulizacji. Ich stosowanie nie może odbywać się bez konsultacji z lekarzem (budezonid to substancja sterydowa).
Istnieje też szansa, że jeśli objawy alergii wystąpią w pierwszym trymestrze ciąży, lekarz nie dopuści do stosowania jakichkolwiek leków, ponieważ jest to okres, gdy płód jest najbardziej podatny na potencjalnie szkodliwe substancje spożywane przez matkę i ryzyko poronienia lub uszkodzenia płodu jest zdecydowanie najwyższe.
W przypadku alergii skórnej zaleca stosowanie miejscowo maści natłuszczających i kojących kremów – warto zapytać lekarza lub farmaceutę o preparaty dla skóry atopowej.
Profilaktyka alergii w ciąży
Oczywiście nie wszystkich alergenów da się uniknąć, szczególnie jeśli przyszła mama cierpi na alergie wziewne, pyłki tak czy siak dostaną się do jej otoczenia, natomiast można próbować eliminować kontakt z alergenami pokarmowymi zwłaszcza tymi najsilniej alergizującymi. Jednakże zdania odnośnie do zasadności stosowania diety wykluczającej u zdrowej osoby są podzielone.
undefined
Bibliografia
-
https://www.znana-polozna.pl/artykuly/alergia-moze-sie-pojawic-w-ciazy
-
https://www.medme.pl/artykuly/jak-radzic-sobie-z-alergia-podczas-ciazy,34307.html
-
https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/87976,stosowanie-lekow-na-alergie-w-i-trymestrze-ciazy