portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Antybiotyki dla uszu – czy są skuteczne? Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?
pixabay.com

Antybiotyki dla uszu – czy są skuteczne? Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Antybiotyki dla uszu – czy są skuteczne?

Mimo rozwoju medycyny i szeregu badań, lekarze wciąż nie są zgodni co do zasadności stosowania antybiotyków dla uszu w przypadku zapalenia ucha. Wynika to przede wszystkim z niejednoznacznych wyników badań. Podczas gdy jedni specjaliści stanowczo odradzają stosowania tej formy leczenia, inni są zdecydowanymi zwolennikami przyjmowania antybiotykoterapii miejscowej w przypadku zapalenia ucha.  Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o skuteczność tej metody leczenia. Wiadomo jednak, że istnieją pewne zależności, które powodują, że ta forma leczenia może okazać się pomocna. Antybiotyki dla uszu są zdecydowanie mniej skuteczne w przypadku niemowlaków i dzieci do 2 roku życia. Zdaniem specjalistów ich stosowanie w przypadku maluchów ma niewielki wpływ na przebieg choroby i czas jej trwania. Co ciekawe, nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych korzyści z ich stosowania w przypadku małych dzieci. Okazuje się, że choć nie stanowią pomocy doraźnej przy zapaleniu ucha to przyczyniają się do zapobiegania nawrotom. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność antybiotyków dla uszu jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Jeśli mamy pewność, że przyczyną dolegliwości jest zapalenie ucha środkowego, wtedy zastosowanie antybiotyku dla uszu będzie zasadne i realnie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że podobne objawy mogą świadczyć również o innych dolegliwościach, dlatego odpowiednia diagnostyka ma kluczowe znaczenie dla powodzenia antybiotykoterapii miejscowej.

Antybiotyki dla uszu – dla kogo?

Antybiotyki dla uszu nie zawsze jednak są konieczne, ponieważ w większości przypadków choroba mija samoistnie. Mimo to w przypadku niemowlaków zaleca się podawanie antybiotyku. W przypadku starszych dzieci oraz dorosłych antybiotykoterapia jest niezbędna w przypadku, gdy doszło do pęknięcia błony bębenkowej i w konsekwencji nastąpił wyciek z ucha. W takiej sytuacji antybiotyk jest koniecznością, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów.

Antybiotyki dla uszu – jakie skutki uboczne?

Niechęć wielu lekarzy do podawania antybiotyków dla uszu wynika z faktu, że wiąże się to z ryzykiem wystąpienia skutków niepożądanych oraz ich nikłą skutecznością. Antybiotykoterapia może skutkować zakażeniem pleśniawkami, drożdżakami oraz rozwolnieniem. Co więcej, w niektórych przypadkach podanie antybiotyku może spotkać się z reakcją alergiczną organizmu. Z tego powodu wielu lekarzy odradza stosowanie antybiotyku, zwłaszcza, że jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Często jego przyjmowanie nie poprawia stanu zdrowia i nie przyśpiesza regeneracji organizmu, dlatego wielu specjalistów jest sceptycznie nastawionych do tej formy leczenia zapalenia ucha środkowego.

Zapalenie ucha środkowego – jak leczyć?

Choć antybiotyki dla uszu mogłyby się wydawać najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z zapaleniem ucha, to w rzeczywistości częściej stosuje się inne środki farmakologiczne. Większość specjalistów radzi, aby w początkowej fazie choroby leczyć się za pomocą środków przeciwzapalnych do uszu oraz środków o działaniu przeciwbólowym. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć w przypadku najmłodszych leki podaje się w formie czopka lub syropu. Jeśli jednak po około 3 dniach o pojawienia się pierwszych objawów świadczących o zapaleniu ucha dolegliwości nie ustąpią, zasadna może się okazać właśnie antybiotykoterapia. Zwłaszcza, jeśli chory skarży się na dodatkowe objawy, jak wysoka temperatura lub ropna wydzielina w uchu, nie należy zwlekać z podaniem antybiotyku. Zawsze jednak ostateczna decyzja o jego stosowaniu podejmuje lekarz, ponieważ antybiotyki dostępne są wyłącznie na receptę.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy