Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Będzie szczepionka na sierść kota. To ratunek dla alergików
Beata Łajca
Beata Łajca 09.02.2024 08:32

Będzie szczepionka na sierść kota. To ratunek dla alergików

kobieta z kotem
fot. Freepik

Koniec z alergią na kota. Już wkrótce będzie dostępna szczepionka, dzięki której ta uciążliwa przypadłość przejdzie do historii. Alergicy będą mogli odetchnąć z ulgą, podobnie jak właściciele czworonogów.

Alergia na sierść kota jest bardzo uciążliwa, a czasami nawet groźna. Do tej pory jedynym ratunkiem, poza unikaniem kotów, było odczulanie lub dożywotnie branie leków. Już wkrótce może się to zmienić.

Szczepionka na alergię na kota

Już wkrótce w londyńskim szpitalu Royal Brompton zaczną się pierwsze testy szczepionki na ludziach. Firma Angany, która stworzyła preparat ANG-101, przekonuje, że jest on bardzo skuteczny. Ochotnicy zostali już wybrani, a na rozpoczęcie badania zgodziła się Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej.

Szczepionka była już testowana na zwierzętach, a wyniki tych testów są bardzo obiecujące. Zauważono, że po podaniu szczepionki, u zwierząt zaczynały się pojawiać przeciwciała, które mają zdolność do zablokowania reakcji alergicznej. Szanse na to, że u ludzi szczepionka zadziała tak samo, są ogromne. Daje to wielką nadzieję wszystkim alergikom.

Beata - 2024-02-08T111613.548.jpg
fot. Freepik

Odczulanie albo leki do końca życia

Obecnie osoby, które cierpią na alergię na kota, nie mają zbyt dużego wyboru. Mogą jedynie unikać tych zwierząt jak ognia, albo poddawać się nieprzyjemnym terapiom. Jedną z nich jest odczulanie, które może trwać nawet 5 lat. Na początku wiąże się to z przyjmowaniem zastrzyków z dużą niewielką alergenu raz lub dwa razy w tygodniu, z czasem dawkę się zwiększa, a wraz z nią rośnie tolerancja chorego na czynnik drażniący.

Drugie wyjście to przyjmowanie leków antyhistaminowych. Preparaty te nie usuwają alergii, ale jedynie blokują odpowiedź organizmu na alergen. Co więcej, nie zawsze przynoszą efekty. Czasem, żeby móc funkcjonować z alergią na sierść kota, potrzebne jest zastosowanie terapii sterydowej, a także preparatów łagodzących objawy skórne.

Alergia na kota może być niebezpieczna

Objawy alergii na kota mogą wystąpić nawet w kilka minut po kontakcie ze zwierzęciem. Niekiedy są bardzo ciężkie i całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Co więcej, alergia pojawia się nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Nawet jeśli przez wiele lat mieli kontakt z kotem i nic złego się nie działo.

Do najbardziej dotkliwych objawów alergii należą: 

  • duszności
  • uporczywy napadowy kaszel
  • drapanie w gardle
  • obfity katar
  • pokrzywka
  • świąd skóry
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu

Najtrudniejsze są sytuacje, gdy o alergii u dziecka dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy w naszym domu pojawia się długo wyczekiwany mały kociak. Czasem jedynym wyjściem jest znalezienie dla zwierzaka innego domu, a to łamie serce zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Miejmy nadzieję, że dzięki szczepionce, każdy miłośnik kotów, będzie mógł cieszyć się swoim czworonożnym przyjacielem.

Zobacz także:

Lek na katar dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Nowa lista darmowych leków dla dzieci. Zniknęły trzy ważne pozycje

Wygląda jak przekąska dla dzieci, ale nią nie jest. Ten mus postawiłby na nogi słonia