Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Artykuły autora
autor

Beata Łajca

Dziennikarz PortalParentingowy

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: [email protected]

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
Dziecko na plecy i w pole. Nasze babki nosiły dzieci w chustach zanim stało się to modne
matka i dziecko w dawnej polskiej wsi
fot. NAC
Są niemowlęta, które spokojnie leżą sobie w łóżeczku czy w wózku, kiedy ich mama zajmuje się swoimi sprawami. Ale są też takie, które dobrze czują się tylko w ramionach rodzica. Na te drugie mówi się, że są nieodkładalne i właśnie takie były obydwie moje córki. O chustonoszeniu dowiedziałam się przypadkiem, ale ta wiedza zmieniła wszystko.Gdy spacerowałam z dwumiesięcznym maluchem w chuście 5 lat temu, wiele osób pukało się w głowę, chociaż już wtedy chustonoszenie było popularne. Dzisiaj świadomość wszystkich korzyści płynących z noszenia dziecka jest większa, ale nadal, zwłaszcza na wsi i w mniejszych miejscowościach chusta jest uważana za fanaberię i wymysł "nowoczesnych" matek. Tymczasem jest całkowicie odwrotnie. Dzieci w chuście nosiły jeszcze nasze prababki i było to dla nich całkowicie naturalne.
Czytaj dalej
Nie może doprosić się wyższych alimentów od taty. Zdaniem sądu Zuzia ma za dobrze
smutna dziewczynka
fot. Pixabay/aiamkay
Gdy jej rodzice się rozwiedli, była jeszcze niemowlęciem i nigdy nie miała szansy nawiązać prawdziwej więzi ze swoim ojcem. Teraz gdy ma już 6 lat, jej matka ubiegała się o podniesienie alimentów, ale sąd uznał, że Monika swoją córkę rozpieszcza. W uzasadnieniu wyroku można przeczytać, że wydaje za dużo na ubrania, jedzenie i zajęcia dodatkowe córki. Mało tego. Skoro matkę stać na takie "zbytki", to ojciec, zdaniem sądu, nie musi się do nich dokładać.Od 6 lat alimenty na Zuzię wynosiły zaledwie 900 zł. Jej matka chciała, żeby wzrosły do kwoty 2300 zł. W pozwie złożonym w imieniu córki wymieniła wszystkie koszty jej utrzymania, także leki, zajęcia dodatkowe, fryzjera czy utrzymanie domowych zwierzątek. Ale sąd uznał, że na swoje dziecko wydaje przynajmniej o połowę za dużo. Poza tym zarabia więcej niż ojciec, co automatycznie zwalnia go z dopłacania do "luksusów", w jakich żyje córka. Sprawę opisał portal nowości.com, a imiona bohaterów zostały zmienione.
Czytaj dalej
2-miesięczne dzieci ze żłobka nie były odbierane nawet na noc. Zgadniecie co to za kraj?
żłobek w PRL 1958 rok
fot. NAC/Wojskowa Agencja Fotograficzna
Gdy rodzice mieli żniwa, mogli oddać dziecko do żłobka nawet na kilka tygodni i w ogóle się z nim w tym czasie nie widzieć. A do żłobków w mieście uczęszczały już dwumiesięczne maluchy. To, jak funkcjonowała państwowa opieka nad dziećmi w tym kraju, nie mieści się w głowie! A jednak kilka z panujących wtedy zwyczajów przydałoby się nam także i teraz.To nie żaden odległy kraj, to Polska Rzeczpospolita Ludowa, w której praca była najwyższą wartością i sprawą honoru. Tuż po wojnie brakowało męskich rąk do pracy i to na kobietach spoczywał ciężar utrzymania rodziny. Musiały pracować, nawet wtedy, gdy w domu czekało na nie malutkie dziecko. Ale trzeba przyznać, że chociaż urlop macierzyński był niewiarygodnie krótki, to młode mamy miały szereg ułatwień, o których dzisiaj możemy tylko pomarzyć.
Czytaj dalej
60 milionów złotych zniknęło w 12 minut. Żaden rządowy program nie zrobił takiej kariery
szkolna wycieczka
fot. Pxhere
W 12 minut wyczerpała się pula 60 milionów złotych w nowym rządowym programie. Nabór wniosków ruszył w środę o 10:00, a skala zainteresowania przerosła najśmielsze oczekiwania.Program Podróże z klasą okazał się wielkim sukcesem. W kilkanaście minut zgłosiło się 2,2 tys. szkół chętnych do skorzystania z dofinansowania wycieczek.
Czytaj dalej