portalparentingowy.pl Ciąża i poród Białe upławy w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia
unsplash.com/Kaylee Garrett

Białe upławy w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

O czym świadczą białe upławy w ciąży?

Białe upławy w ciąży, podobnie jak inne objawy czasem budzą niepokój. Na szczęście okazuje się, że całkiem niepotrzebnie, bo zazwyczaj jest to normalna reakcja organizmu. Białe upławy to najczęściej nic innego jak wydzielina fizjologiczna, która jest najczęściej naturalnym objawem w czasie ciąży. Białe upławy nie pojawiają się jedynie u kobiet, które spodziewają się dziecka. Także kobiety, które nie są w ciąży często mogą zauważyć u siebie białą wydzielinę, która pojawia się pomiędzy menstruacją. Jednak u kobiet w ciąży są one intensywniejsze i przez to bardziej widoczne.

Pojawienie się białej wydzieliny w ciąży wynika z faktu, że po zapłodnieniu produkcja wydzieliny zwiększa się. Pełni ona funkcję ochronną dla organizmu, zabezpieczając przed pojawieniem się infekcji intymnych. Zdarza się, że nadmiar upławów stanowi dla kobiet pewien dyskomfort. Nie ma niestety sposobu, który całkowicie wyeliminuje ten problem. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z wydzieliną jest dbanie o higienę. Jeśli jest taka potrzeba można dla większego komfortu nosić wkładki higieniczne. Zabronione jest za to stosowanie tamponów przez przyszłe mamy, ponieważ w przypadku kobiet w ciąży mogą być niebezpieczne. Istnieje ryzyko, że ich stosowanie może spowodować wystąpienie infekcji bakteryjnych. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest także noszenie przewiewnej bielizny, najlepiej aby była wykonana z bawełny. W razie konieczności można nawet zmieniać ją kilka razy dziennie, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przesadne odświeżanie się może przynieść odwrotne skutki, od zamierzonych. W ten sposób można zaburzyć równowagę bakteryjną, co w konsekwencji sprawi, że organizm będzie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje miejsc intymnych.

Białe upławy, a czop śluzowy

Jeśli białe upławy wystąpią pod koniec ciąży może to być czop śluzowy, który pełni ważną rolę dla prawidłowego przebiegu ciąży i tuż przed rozwiązaniem. Czop śluzowy to śluz o galaretowatej, gęstej konsystencji, który znajduje się w kanale szyjki macicy. W ten sposób stanowi barierę ochronną dla płodu, nie dopuszczając by przedostały się do niego szkodliwe czynniki zewnętrzne. W ten sposób dziecko jest chronione przed groźnymi infekcjami pochodzenia grzybiczego, wirusowego czy bakteryjnego. Czop śluzowy może mieć różne kolory: jasnoróżowy, biały, bezbarwny czy brązowy. Wszystkie te barwy są naturalne i nie powinny wzbudzać podejrzeń. Jeśli więc zaobserwujemy białe upławy może to świadczyć właśnie o tym, że jest to czop śluzowy, który odrywa się pod koniec ciąży, dając w ten sposób sygnał o zbliżającym się porodzie.

Kiedy białe upławy w ciąży są niebezpieczne?

Zdarza się jednak, że białe upławy są sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. O tym, że może to być sygnał choroby świadczą inne, dodatkowe objawy. Szczególną uwagę powinno zwrócić pojawienie się krwawienia, zaczerwienienia na pochwie czy uczucie swędzenia podczas współżycia lub oddawania moczu. Sygnałem, którego nie wolno bagatelizować, jest także nieprzyjemny zapach albo konsystencja przybierająca formę twarożku. Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu grzybiczym. Niepokojącym objawem jest także pojawienie się ropy albo gdy upławy zmieniają kolor na zielony lub brązowy. W takim wypadku zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który zrobi odpowiednie badania i wskaże przyczynę. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, nigdy nie należy go bagatelizować. Ciąża jest bardzo wyjątkowym stanem, dlatego nawet z pozoru niewinne sygnały, mogą świadczyć o pojawieniu się infekcji lub innego schorzenia. Brak reakcji w niektórych przypadkach może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zarówno matki jak i dziecka.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy