Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To imię dla chłopca było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak dziecka
Beata Łajca
Beata Łajca 19.06.2024 13:59

To imię dla chłopca było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak dziecka

niemowlę, lata 50.
fot. Shutterstock/Brzostowska

Dzisiaj to dumne imię znikło zupełnie. Nikt nie nazwał tak swojego syna ani w 2023, ani w 2022 roku. Może, gdyby rodzice wiedzieli, jak wspaniałe ma znaczenie, to chętniej wróciliby do zapomnianego imienia?

Trudno znaleźć słowiańskie imię, które przynosi dziecku tyle szczęścia, co to. Ze względu na swoje znaczenie nosili je wielcy polscy królowie. W PRL mamy doskonale wiedziały, co robią, nadając je swoim synom.

Wacław, czyli "ten, który zdobędzie więcej sławy"

To stare słowiańskie imię, które w dawnej Polsce występowało w formie Więcław. Wacław to imię królów i książąt. A w czasach PRL nosili je sławni kompozytorzy, poeci, pisarze, generałowie i wielu innych mężczyzn zajmujących bardziej przyziemne stanowiska.

O tym, jak bardzo popularne było kiedyś imię Wacław, świadczą statystyki. W 2001 roku w Polsce żyło prawie 100 tysięcy Wacków. W 2019 roku było ich już zaledwie 26 tysięcy. Dzisiaj większość Wacławów to dziadkowie lub pradziadkowie. Jest tylko dwóch małych Wacusiów – to chłopcy, którzy otrzymali to imię w 2021 roku.

chłopiec
fot. Unsplash/Evgeniy Alyoshin

Jaki jest Wacek?

Wacław został stworzony do wyższych celów. Jest inteligentny i potrafi myśleć analitycznie. Zazwyczaj odnajduje się w przedmiotach ścisłych. Świetnie dba o swoje interesy. Wacek chciałby obracać się w kręgu osób sławnych, bogatych albo wpływowych.

A dzięki swojemu niezłomnemu charakterowi i ciężkiej pracy sam staje się jednym z nich. Wacław lubi być w centrum uwagi, ale nigdy nie oczekuje pomocy. On zawsze liczy tylko sam na siebie. I tego samego oczekuje od swojej życiowej partnerki.

Jakim mężem jest Wacław?

Kobietom nie jest łatwo zdobyć serce Wacka. Nie mogą też liczyć na wylewne okazywanie uczuć z jego strony. Mężczyźni noszący to imię najczęściej są tradycjonalistami i to niestety w negatywnym słowa znaczeniu.

Wacław raczej nie pomaga żonie w obowiązkach domowych i niespecjalnie angażuje się w wychowanie dzieci. A w podeszłym wieku potrafi być dość uciążliwym towarzyszem życia.

Wacław: imieniny i zdrobnienia

Wacław obchodzi imieniny najczęściej 4 kwietnia, 15 kwietnia i 28 września. Ale może świętować także 5 marca i 13 października. Zdrobnień imienia Wacław chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Najpopularniejsze z nich to Wacuś i Wacek.

Sławni mężczyźni o imieniu Wacław:

  • Wacław II – król Polski i Czech,
  • Wacław III – król Polski, Czech i Węgier,
  • Wacław Gieburowski – dyrygent i kompozytor,
  • Wacław Kisielewski – pianista,
  • Wacław Pawliszak - malarz.

Zobacz także:

To imię dla chłopca było hitem w PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak dziecka

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?