portalparentingowy.pl
Bliźniaki z różnymi ojcami

fot. pixabay.com/MedicalPrudens

Ciąża, która zdarza się raz na 39 tysięcy przypadków. Bliźnięta mające dwóch ojców

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

W Kolumbii przyszły na świat niecodzienne bliźniaki. Wszystko wyszło na jaw, gdy mąż kobiety, która urodziła chłopców, zaczął podejrzewać niewierność swojej partnerki. Kiedy wykonano badanie na ojcostwo, otrzymano niezwykle ciekawe wyniki.

Cała historia nietypowych bliźniaków z Kolumbii rozpoczęła się jeszcze w 2018 roku. To właśnie wtedy Grupa ds. Genetyki Populacji i Identyfikacji Narodowego Uniwersytetu Kolumbii (UNAL) otrzymała wniosek o sprawdzenie ojcostwa u dwóch chłopców.

Dokument został złożony przez mężczyznę, który podejrzewał, że chłopcy mogą nie być jego synami. Badanie zostało wykonane i naukowcy otrzymali niezwykle ciekawe wyniki. Okazało się bowiem, że tylko jeden z bliźniaków nie jest biologicznym synem mężczyzny, który złożył wniosek.

Mężczyzna okazał się ojcem jednego z bliźniaków

Choć brzmi to niewiarygodnie, to wcale nie jest niemożliwe. Owszem już sama ciąża bliźniacza nie jest zbyt częstym przypadkiem, ale jest możliwość, aby bliźnięta miały innych ojców.

Jednak tego typu sytuacja może zajść w ściśle określonych warunkach. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że chodzi o bliźniaki dwujajowe, w przypadku jednojajowych nie ma możliwości, aby dzieci miały różnych ojców.

Jeżeli w trakcie jednego cyklu miesięcznego u kobiety uwolnią się dwie komórki jajowe i obie zostaną zapłodnione, to możemy mówić o bliźniakach dwujajowych. Co więcej, jeżeli taka kobieta w krótkim odstępie czasu odbędzie stosunek z dwoma mężczyznami, może dojść do tego, że komórki jajowe zostaną zapłodnione plemnikami pochodzącymi od innych osób.

Jest to niezwykle rzadkie zjawisko nazywane nadpłodnieniem lub inaczej superfekundacją, które ma miejsce raz na 39 tysięcy przypadków.

Testy na ojcostwo zawsze wykonuje się dwa razy, aby wykluczyć ewentualne błędy i w przypadku bliźniaków z Kolumbii, oba badania dały taki sam wynik. Był to pierwszy opisany tego typu przypadek w Kolumbii i dlatego w 2021 r. został opisany w piśmie Biomedical Journal wydawanym przez kolumbijski Narodowy Instytut Zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >