portalparentingowy.pl
Dziecko: jak przynieść mu ulgę w okresie ząbkowania

pixabay

Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Przechodzenie przez okres ząbkowania czeka każde dziecko. Niektóre maluchy radzą sobie z nim lepiej, inne mają nieco większe problemy. Każdego z nich można natomiast wspomóc. Przedstawiamy kilka wspaniałych sposobów

Ząbkujące dziecko może zmagać się z ogromnym dyskomfortem. Na szczęście istnieją skuteczne i sprawdzone metody, które pomogą mu go znieść i zmniejszą dolegliwości. 

Twoje dziecko cierpi w okresie ząbkowania? Wypróbuj jedną z poniższych metod

Pierwszym sposobem, który może przynieść ulgę dziecku zmagającemu się z efektami ubocznymi ząbkowania, jest podanie mu schłodzonych owoców. Idealnym kandydatem wydają się banany, chociaż można spróbować również z jabłkami, truskawkami, mango lub gruszkami. Korzystając z powyższego sposobu, warto użyć gryzaka siatkowego, aby zminimalizować ryzyko zadławienia się dziecka.

Wspaniałe efekty można uzyskać również, wykorzystując zimną myjkę. Oczywiście musimy zadbać o to, aby była czysta. Zanurzamy ją w wodzie i wykręcamy w taki sposób, aby była lekko wilgotna. Następnie wkładamy do lodówki. Gdy schłodzi się wystarczająco, składamy ją parę razy i podajemy dziecku do żucia, podczas którego czuwamy nad nim, aby się nie zadławiło. 

Schłodzić możemy również gryzak. Przy jego wyborze zwróćmy szczególną uwagę na kształt. Powinien w jak największym stopniu ułatwić dziecku chwyt.

Rodzice mogą uśmierzyć ból towarzyszący ząbkowaniu dziecka również za pomocą masaży. Najpierw bardzo dokładnie myjemy dłonie. Następnie siadamy z dzieckiem i delikatnymi oraz powolnymi ruchami, masujemy jego ząbki. 

W skrajnych przypadkach, gdy ząbkowanie dziecka przynosi bardzo dużo bólu, z którym maluch nie może sobie poradzić, korzysta się również z pomocy farmakologicznej. Należy tutaj jednak pamiętać o jednej, absolutnie kluczowej sprawie. Musi być ona konsultowana ze specjalistą i pozostawać pod jego ścisłym nadzorem. Lekarz musi najpierw upewnić się, czy dany środek jest bezpieczny dla dziecka. Następnie ustali dawkę, której należy się dokładnie trzymać. 

Wśród środków farmakologicznych wykorzystywanych do pomocy dzieciom, które przechodzą przez ząbkowanie w wyjątkowo dotkliwy sposób, znaleźć można między innymi acetaminofen, ibuprofen, czy paracetamol. Część z nich możemy bez problemu dostać w aptece, bez konieczności okazania recepty. Niech nas to jednak nie zwiedzie. Organizmy małych dzieci mogą reagować inaczej, niż osób dorosłych i wymagają specjalnego traktowania.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

  • Czym grozi picie kawy w ciąży? Amerykańscy naukowcy alarmują, konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się wydaje

  • Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Źródło: pampers.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >