portalparentingowy.pl
Dziecko: jak przynieść mu ulgę w okresie ząbkowania

pixabay

Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Przechodzenie przez okres ząbkowania czeka każde dziecko. Niektóre maluchy radzą sobie z nim lepiej, inne mają nieco większe problemy. Każdego z nich można natomiast wspomóc. Przedstawiamy kilka wspaniałych sposobów

Ząbkujące dziecko może zmagać się z ogromnym dyskomfortem. Na szczęście istnieją skuteczne i sprawdzone metody, które pomogą mu go znieść i zmniejszą dolegliwości. 

Twoje dziecko cierpi w okresie ząbkowania? Wypróbuj jedną z poniższych metod

Pierwszym sposobem, który może przynieść ulgę dziecku zmagającemu się z efektami ubocznymi ząbkowania, jest podanie mu schłodzonych owoców. Idealnym kandydatem wydają się banany, chociaż można spróbować również z jabłkami, truskawkami, mango lub gruszkami. Korzystając z powyższego sposobu, warto użyć gryzaka siatkowego, aby zminimalizować ryzyko zadławienia się dziecka.

Wspaniałe efekty można uzyskać również, wykorzystując zimną myjkę. Oczywiście musimy zadbać o to, aby była czysta. Zanurzamy ją w wodzie i wykręcamy w taki sposób, aby była lekko wilgotna. Następnie wkładamy do lodówki. Gdy schłodzi się wystarczająco, składamy ją parę razy i podajemy dziecku do żucia, podczas którego czuwamy nad nim, aby się nie zadławiło. 

Schłodzić możemy również gryzak. Przy jego wyborze zwróćmy szczególną uwagę na kształt. Powinien w jak największym stopniu ułatwić dziecku chwyt.

Rodzice mogą uśmierzyć ból towarzyszący ząbkowaniu dziecka również za pomocą masaży. Najpierw bardzo dokładnie myjemy dłonie. Następnie siadamy z dzieckiem i delikatnymi oraz powolnymi ruchami, masujemy jego ząbki. 

W skrajnych przypadkach, gdy ząbkowanie dziecka przynosi bardzo dużo bólu, z którym maluch nie może sobie poradzić, korzysta się również z pomocy farmakologicznej. Należy tutaj jednak pamiętać o jednej, absolutnie kluczowej sprawie. Musi być ona konsultowana ze specjalistą i pozostawać pod jego ścisłym nadzorem. Lekarz musi najpierw upewnić się, czy dany środek jest bezpieczny dla dziecka. Następnie ustali dawkę, której należy się dokładnie trzymać. 

Wśród środków farmakologicznych wykorzystywanych do pomocy dzieciom, które przechodzą przez ząbkowanie w wyjątkowo dotkliwy sposób, znaleźć można między innymi acetaminofen, ibuprofen, czy paracetamol. Część z nich możemy bez problemu dostać w aptece, bez konieczności okazania recepty. Niech nas to jednak nie zwiedzie. Organizmy małych dzieci mogą reagować inaczej, niż osób dorosłych i wymagają specjalnego traktowania.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: pampers.pl

Podobne artykuły

Dziecko, pies

Dziecko

Maluch bezwładnie upada za plecami psa. Zachowanie zwierzaka jest bezcenne

Czytaj więcej >
Celiakia u dzieci

Dziecko

Celiakia u dzieci

Czytaj więcej >
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Dziecko

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Czytaj więcej >
dziecko przed komputerem

Dziecko

Czy rodzice powinni zostawiać dziecko samo w domu?

Czytaj więcej >
Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Dziecko

Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Czytaj więcej >
Kolor oczu dziecka

Dziecko

Kolor oczu dziecka

Czytaj więcej >