Objawy: cukrzycy u dzieci
pixabay
Damian Witoń - 14 Lutego 2021

Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

Objawy cukrzycy u dzieci powinny być znane każdemu rodzicowi. Choroba może być bowiem bardzo niebezpieczna, a jej powikłania są poważne. Gdy zatem zauważymy niepokojące symptomy, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą

Dzieci mogą nie być w stanie dostrzec i zrozumieć tego, że z ich organizmem dzieje się coś złego. Bardzo ważne jest zatem, aby rodzice dokładnie obserwowali swoje pociechy. W przypadku wielu chorób kluczowe jest to, aby wykryć je szybko, co pozwoli zminimalizować negatywne skutki. Przykładem jest cukrzyca, której objawy nigdy nie powinny być lekceważone.

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko zmaga się z cukrzycą?

Niestety cukrzyca u dzieci obserwowana jest coraz częściej. Przyczyniają się do tego główni

Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?Czytaj dalej

e zmniejszona aktywność fizyczna oraz niezdrowa dieta. Choroba jest bardzo poważna i absolutnie nie należy jej lekceważyć. Gdy pojawią się pierwsze objawy, nie ma co zwlekać z udaniem się do lekarza.

Pierwsze co powinno przykuć naszą uwagę to nasilone pragnienie i częstsze oddawanie moczu. Mogą one oznaczać, że organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy, który nie jest dla niego korzystny. Dodatkowo dziecko zmagające się z cukrzycą może być osłabione, mieć problemy z koncentracją oraz mieć zaburzoną wagę.

W zależności od typu cukrzycy może pojawić się zarówno zauważalny spadek wagi ciała, występujący pomimo zwiększonego apetytu, jak i znaczna nadwaga.

Zdiagnozowanie cukrzycy jest możliwe tylko w konsultacji ze specjalistą. Gdy zauważymy objawy, które mogą na nią wskazywać, powinniśmy jak najszybciej udać się z maluchem do lekarza.

Metody leczenia cukrzycy u dzieci uzależnione są od typu choroby. W niektórych przypadkach konieczna jest insulinoterapia przy pomocy zastrzyków z pompy insulinowej. W innych podaje się metforminę. Dodatkowo lekarze zalecają również odpowiednią suplementację witamin.

Powikłania przy niekontrolowanej cukrzycy, której nie stara się okiełznać lekami, mogą być bardzo poważne. Należą do nich problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, naczyniowego, a także zaburzenie pracy nerek i osłabiony wzrok. Należy również pamiętać, że u cukrzyków proces gojenia ran trwa dłużej, niż u osób zdrowych. Konieczne jest zatem zwrócenie szczególnej uwagi na wszelkie otarcia i zadrapania.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: matkadentystka.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News