portalparentingowy.pl Ciąża i poród Ból biodra w ciąży
pixabay.com

Ból biodra w ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Krótka powtórka z anatomii

Biodro, a właściwie staw biodrowy łączy głowę kości udowej z panewką stawu biodrowego, która składa się z kilku kości miednicy: biodrowej, łonowej i kulszowej. Powierzchnie stawowe są pokryte szklistą chrząstką, której główne właściwości to: wysoka wytrzymałość, odporność na ścieranie oraz sprężystość. Na staw biodrowy składają się również więzadła: biodrowo - udowe, łonowo – udowe, kulszowo – udowe i więzadło głowy kości udowej – ich zadaniem jest wzmocnienie torebki stawowej i zabezpieczenie stawu przed nadmierną ruchomością czy zwichnięciem a także stabilizacja szyjki kości udowej. Za pogłębienie panewki stawu natomiast odpowiada obrębek stawowy.

Staw z zewnątrz pokryty jest torebką stawową, która to natomiast wyściełana jest błoną maziową. Jej zadaniem jest wytwarzanie płynu stawowego, który wspomaga płynny i swobodny ruch.

To bardzo skrótowe przedstawienie tego, jak wygląda biodro, ale już na pierwszy rzut oka widać, że staw biodrowy to dość skomplikowana konstrukcja i nietrudno się domyślić, że dość łatwo ją uszkodzić.

Przyczyny bólu biodra w ciąży

Tak samo jak biodro jest skompilowanym elementem, tak samo ciąża należy do skomplikowanych procesów. Podczas 9 miesięcy w ciele kobiety dochodzi do bardzo wielu przemian, mających wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Za większość z przemian odpowiedzialna jest swoista rewolucja hormonalna. Nie inaczej jest w przypadku bólu biodra. Warto zaznaczyć, że w dużej mierze dolegliwości bólowe w okolicy biodra i miednicy są charakterystyczne dla 2 i 3 trymestru ciąży. Odpowiedzialność za te dolegliwości w dużej mierze powinny wziąć hormony takie jak relaksyna oraz progesteron. Relaksyna to bardzo potrzebny w ostatnim trymestrze ciąży hormon – odpowiada niejako za rozluźnienie organizmu, które jest niezbędne do przeprowadzenia udanej akcji porodowej. Relaksyna powoduje rozluźnienie między innymi spojenia łonowego, więzadeł macicznych i mięśnia szyjki macicy. Zbliżone działanie wykazuje również progesteron, którego produkcja jest wyraźnie większa u ciężarnych. Rozluźnienie więzadeł, zmiana środka ciężkości, problemy z chodzeniem i nieprawidłowa postawa ciała wynikająca z wspomnianego przeniesienia środka ciężkości niekorzystnie wpływają na stawy odpowiedzialne za poruszanie się. Mówiąc wprost – powodują ból biodra. Innymi czynnikami, które powodują dolegliwości bólowe są:

  • Zespół podrażnionego stawu biodrowego

  • Zapalenie stawu biodrowego

  • Dysplazja stawu biodrowego

  • Ucisk na kręgosłup

  • Nadwyrężenie stawu biodrowego

  • Zwyrodnienie stawu biodrowego

Przy czym część z tych czynników jest niezależna od ciąży, jeśli chodzi o ich epidemiologię, natomiast podczas oczekiwania na dziecko mogą w sposób szczególnie uciążliwy dać o sobie znać.

Czy ból biodra w ciąży jest niebezpieczny?

Wiele ciężarnych kobiet jest szczególnie wrażliwych na punkcie swojego zdrowia, kiedy spodziewają się dziecka i słusznie. Czy ból biodra to zawsze niepokojący objaw? Niekoniecznie. Jeśli bóle biodra wynikają bezpośrednio z ciąży, czyli są pochodną działania relaksyny i progesteronu, lub są pochodną dodatkowego obciążenia związanego z ciążą, wówczas nie trzeba się ich szczególnie obawiać (w kontekście bezpieczeństwa ciąży jako takiej), jeśli bóle są uciążliwe warto skontaktować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Ale o tym za chwilę

Jak radzić sobie z bólem biodra w ciąży?

Ból biodra zazwyczaj jest najbardziej uciążliwy, kiedy kobieta próbuje pójść spać, w takich sytuacjach zaleca się albo zmiana pozycji w jakiej będzie spała lub odpowiednie ułożenie poduszek, które będą pomagały zniwelować uciążliwe dolegliwości. Dobrym pomysłem wydaje się być zakup specjalnej poduszki ciążowej tzw. rogala, który wspomaga właściwą pozycję w trakcie snu. Innymi metodami, które wspomagają niwelowanie dolegliwości bólowych w trakcie ciąży są częste przerwy od wykonywanych czynności. Kobieta na ostatniej prostej przed porodem powinna możliwie jak najczęściej wypoczywać. Dobrym pomysłem będzie też wspomniana wizyta u ginekologa i fizjoterapeuty. Ten pierwszy może zalecić stosowanie bezpiecznych środków przeciwbólowych, fizjoterapeuta natomiast może zaproponować pewne ćwiczenia, które poprawią jakość życia ciężarnej, albo zaleci specjalne aktywności dla ciężarnych. Dużą popularność zdobywa np. aqua aerobik. W wodzie stawy są znacznie mniej obciążone niż na powierzchni co pozytywnie wpływa na dolegliwości bólowe.

undefined

Bibliografia

https://parenting.pl/bol-biodra-w-ciazy

https://www.lansinoh.pl/dolegliwosci-w-ciazy/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/anatomia/staw-biodrowy-budowa-i-choroby-aa-XLPG-9cGT-Lzbw.html#staw-biodrowy-budowa

https://party.pl/porady/zdrowie/bol-bioder-w-ciazy-skad-sie-bierze-i-jak-mozna-mu-zaradzic-104447-r1/

https://www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,czy-bol-bioder-w-ciazy-jest-grozny-,porada,18699529.html

undefined

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy