portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Ból w klatce piersiowej w ciąży
pixabay.com

Ból w klatce piersiowej w ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Aleksandra Kurowska

Przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży

Ból jaki ciężarna może odczuwać w klatce piersiowej, może mieć różne przyczyny i różne postaci. Od kłucia, przez ucisk, duszności do nerwobólu lub pieczenia. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej i jak je rozpoznać?

  • Niestrawność – można zadać sobie pytanie, jak niestrawność, kojarzona z żołądkiem może być przyczyną bólu w klatce piersiowej? Wszystkiemu winna jest macica. Ta w ciąży powiększa się kilkusetkrotnie w stosunku do stanu sprzed ciąży i powoduje przesuwanie się organów wewnątrz ciała kobiety. Niestrawność spowodowana ciążą (głównie zmianami hormonalnymi) prowadzi do powstawania gazów, a te wyjątkowo mogą gromadzić się wyżej niż w jamie brzusznej. Ból związany z niestrawnością odczuwany jest w formie ucisku.

  • Zgaga – znowu bol w klatce piersiowej ciężarnej, który wynika pośrednio z powiększającej się macicy – ta uciska na żołądek co powoduje przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Poza tym progesteron, którego ciężarna ma nadprodukcję, przyczynia się do rozluźnienia zwieracza przełyku. Zgaga łączy się z bólem piekącym lub palącym przełyk.

  • Zmiany fizjologiczne – ciało ciężarnej kobiety przez 9 miesięcy od poczęcia dziecka przechodzi kolosalną metamorfozę. Dlatego dolegliwości jakie ją czekają nie stanowią dla niej zaskoczenia, raczej nieprzyjemną konieczność. Ból w klatce piersiowej może być spowodowany tymi właśnie zmianami, ból piersi to jedno, ucisk towarzyszący poszerzającej się klatce piersiowej to inna kwestia.

  • Stres – ciąża to szczególny stan, poród to niepowtarzalne (choć nie tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu) doświadczenie, macierzyństwo czy wspólne rodzicielstwo to ogromne wyzwanie. Nawet jeśli to nie pierwsza albo jeśli to długo planowana i wyczekana ciąża, nie oznacza to, że nie będzie jej towarzyszyć uczucie niepewności czy zdenerwowania. Zazwyczaj występuje w postaci nerwobólu.

Sposoby na radzenie sobie z bólem

Nie z każdym rodzajem bólu można sobie poradzić na własną rękę i niektóre z nich będą wymagały wizyty u lekarza, niemniej jednak część dolegliwości bólowych można pokonać w domowych warunkach nie zagrażając ani sobie, ani dziecku.

Niestrawność – teoretycznie wystarczy wyeliminować produkty, odpowiadające za niestrawność. Praktycznie najpierw należy je namierzyć, ponieważ nie ma reguły, że produkty, które przed ciąża szkodziły kobiecie, dalej będą jej szkodzić i odwrotnie – że te, które nie szkodziły, dalej pozostaną dla niej nieszkodliwe. Tak czy inaczej kroki są dwa: rozpoznanie źródła problemu, eliminacja źródła problemu.

Zgaga – kolejna przypadłość związana z układem pokarmowym i kolejna, w walce z którą pomaga dieta. Ciężarna powinna wyeliminować potrawy, które nasilają produkcje kwasów żołądkowych oraz przykładać dużą wagę do objętości posiłków i ich częstotliwości. Powinna jeść częściej, ale mniejsze porcje.

Stres – nie ma recepty na pozbycie się stresu, czasem wystarczy długi spacer połączony z rozmową lub ulubioną playlista albo audiobookiem. Czasem potrzebna jest książka, krzyżówka lub łamigłówki logiczne. Bywa, że uczucie stresu jest tak długotrwałe i przejmujące, że konieczna jest pomoc psychologa. Jedno jest pewne, stres ma negatywny wpływ na ciążę, więc nie należy go lekceważyć.

Ból zagrażający ciężarnej i ciąży – kiedy jechać do lekarza?

Podejrzenie zawału serca lub zakrzepicy żył w ciąży to przypadki, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji ciężarnej, ze względu na ryzyko. Po czym je poznać?

Zawał serca – nagły ból, rozpierający, promieniujący w stronę żuchwy lub ramienia. Tym różni się od infekcji, że ma charakter nagły, niekoniecznie musi być współistniejący z gorączką i na pewno nie da się go wyleczyć antybiotykami. Do objawów zawału serca można również zaliczyć uczucie silnych duszności, przyspieszenia akcji serca czy zimnego potu. Objawów tych w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, ponieważ zawał mięśnia sercowego dla ciężarnej może skończyć się tragicznie.

Zakrzepica żył w ciąży – jeśli poza silnym bólem klatki piersiowej ciężarna odczuwa również problemy z zaczerpnięciem oddechu (większe niż duszności, które na co dzień funduje jej uciskająca na przeponę macica), powiększoną ciepłotę nogi połączoną z jej obrzękiem, a na dodatek wystąpiło u niej krwioplucie – to niezwłocznie powinna udać się do szpitala (lub skontaktować się z numerem alarmowym) ponieważ mogło dojść u niej do zatorowości płucnej spowodowanej zakrzepicą żył.

Na wszelkie objawy powinny być szczególnie wyczulone te ciężarne, w których wywiadzie rodzinnym zdarzały się przypadki tych schorzeń, cierpią na otyłość lub są palaczkami papierosów.

undefined

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Kurowska

Aleksandra Kurowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy