portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Charczenie u niemowlaka
pixabay.com

Charczenie u niemowlaka

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Charczenie a prawidłowy oddech u niemowlęcia

W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, jak powinien wyglądać prawidłowy oddech u niemowlęcia – miejmy przy tym w głowie, że maluch jest wciąż ‘organizmem rozwijającym się’. Tak, niemowlę jest w stanie żyć poza łonem matki, ale musi nabyć jeszcze ogrom umiejętności zanim będzie można nazwać je samodzielnym. Najbardziej podstawową umiejętnością, jaką będzie musiało opanować jest oczywiście oddychanie. Jak zatem wygląda oddech u niemowlaka? Przede wszystkim niemowlę oddycha dużo szybciej niż osoba dorosła. Częstotliwość oddechów wynosi nawet 60na minutę. Wiąże się to z kilkoma czynnikami, jednym z nich jest fakt, że fizjologia dziurek w nosie u tak małego dziecka nie pozwala na wzięcie większego haustu powietrza. W pierwszym roku życia dziecko oddycha tylko za pomocą nosa, co może powodować wydawanie przez niego różnorakich dźwięków takich jak: świszczenie, charczenie, pochrząkiwanie – nie trzeba się tym martwić. Oddychanie nosem jest z punktu widzenia fizjologicznego poprawne, ponieważ ociepla to powietrze trafiające do płuc, oraz pomaga zatrzymać niektóre drobnoustroje. Niemowlę może również okazjonalnie zapomnieć o oddychaniu. Krótki bezdech (poniżej 10 sekund i nie za często) nie musi niepokoić rodziców, maluszek najzwyczajniej w świecie nie jest jeszcze przyzwyczajony do konieczności pracy w tym obszarze. Wszak przez 9 miesięcy tlen dostarczała mu do organizmu mama.

Przyczyny charczenia u niemowląt

Z racji tego, że niemowlęta przez pierwszych kilka miesięcy do roku oddychają wyłącznie przez nos (mechanizm zabezpieczający funkcję długotrwałego jedzenia pokarmu z piersi mamy), to w momencie, w którym dochodzi do jakiegokolwiek zatkania tego nosa, niemowlę podczas oddychania może wydawać różne dźwięki. W tym charczenie (ale także świszczenie lub delikatne bulgotanie).

Innymi popularnymi przyczynami charczenia u niemowlaka są infekcje górnych dróg oddechowych lub inne stany chorobowe. Do tych najbardziej popularnych należą

  • Katar i kaszel

  • Zapalenie płuc

  • Zapalenie oskrzelików

  • Zapalenie oskrzeli

O ile w przypadku kataru i kaszlu stan dziecka raczej nie powinien ulec gwałtownemu pogorszeniu, tak w przypadku którekolwiek zapalenia należy być szczególnie czujnym, może ono bowiem prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Kiedy powinniśmy iść z dzieckiem do lekarza?

W większości przypadków charczenie u niemowlaka nie stanowi bezpośredniego lub pośredniego zagrożenia jego zdrowia lub życia, niemniej jednak istnieje szereg sytuacji, w których maluch powinien zostać przebadany przez lekarza pediatrę, ponieważ może dziać się z nim coś poważniejszego. Objawy współtowarzyszące charczeniu niemowlaka, które są alarmowym sygnałem dla rodzica to:

  • Występowanie charczenia na końcu każdego z oddechów dziecka

  • Przyspieszony oddech – tutaj należy pamiętać, że dzieci oddychają znacznie częściej niż dorośli i norma oddechów u dziecka sięga nawet 60 na minutę. Aby ustalić, zatem, czy objaw jest niepokojący powinno przeprowadzić się przynajmniej kilkuminutową obserwację malucha.

  • Błękitny kolor (a w zasadzie zabarwienie/przebarwienie) błon śluzowych i skóry – mogą oznaczać niedotlenienie dziecka

  • Unoszenie przez dziecko płatków nosa – to objaw problemów z oddychaniem

  • Wciąganie skóry między żebrami – będzie to widoczne, tak jak w przypadku płatków nosa – jest to przejaw trudności ze złapaniem oddechu.

  • Brak apetytu i energii – sygnalizują, że problemy z oddychaniem są spowodowane ogólnym osłabieniem, które wynika np. z infekcji

  • Gorączka – prawdopodobnie oznacz infekcję górnych dróg oddechowych dziecka.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów rodzice niezwłocznie powinni skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Postępowanie w przypadku charczenia

Postępowanie w przypadku charczenia niemowlaka będzie w dużej mierze uzależnione od przyczyny. Jeśli podłoże tego stanu jest chorobowe wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i stosować się do wybranej kuracji.

W przypadku, gdy nie jest to nic groźnego, czasem wystarczą proste zabiegi jak płukanie nosa solą fizjologiczną połączone z korzystaniem z aspiratora lub gruszki w celu zebrania wydzieliny z nosa. Warto również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub położyć wilgotne szmatki/ręczniki na kaloryferach.

undefined

Bibliografia

https://parenting.pl/charczenie-u-niemowlat

https://www.sosrodzice.pl/niemowle-charczy-co-to-moze-oznaczac/

https://beskidzkamama.pl/wydarzenie/3902/przyczyny-charczenia-u-niemowlat,-sprawdz!

undefinedundefined

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy